REKLAMA

Wściekła młoda gwiazda strzela w przestrzeń kosmiczną. Zobacz zdjęcie z Hubble’a

Kosmiczny Teleskop Hubble’a zarejestrował wyjątkowo ciekawy obiekt. Zdjęcie opublikowane kilka dni temu przez Europejską Agencję Kosmiczną przedstawia gwiazdę, która dopiero rozpoczyna swoje życie, ale robi to w bardzo gwałtowny sposób.

13.03.2022 16.26
hh34
REKLAMA

W prawej, dolnej części zdjęcia widać samą gwiazdę, która jednocześnie jest źródłem dwóch niezwykle wąskich, skolimowanych dżetów gazu, emitowanego z prędkością większą od prędkości dźwięku. Ów gaz emitowany z bezpośredniego otoczenia gwiazdy uderza następnie w pył i gaz międzygwiezdny stojący mu na drodze. Fala uderzeniowa ogrzewa tę materię, jonizuje ją i powoduje emisję promieniowania elektromagnetycznego.

REKLAMA
 class="wp-image-2088495"

Naukowcy nazywają takie wąskie dżety zjonizowanego gazu poruszającego się z prędkością nawet 1000 km/h emitowane przez młode gwiazdy mianem obiektów Herbiga-Haro.

Warto tutaj zauważyć, że trzeba mieć sporo szczęścia, aby zauważyć akurat ten etap rozwoju gwiazdy, bowiem jak na skalę kosmiczną, a nawet skalę długości życia gwiazdy jest on niezmiernie krótki. Obiekty Herbiga-Haro istnieją zaledwie kilka tysięcy lat, przy czym bezustannie się zmieniają. Zmiany te można dostrzec w poszczególnych obiektach HH nawet w odstępie kilku lat.

Tak też jest i w tym przypadku. Widoczny na zdjęciu obiekt HH34 był już wielokrotnie obserwowany za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a od 1994 roku. Po raz ostatni w wysokiej rozdzielczości był obserwowany w 2015 roku (zdjęcie poniżej).

 class="wp-image-2088498"

HH34 znajduje się 1250 lat świetlnych od Ziemi w Mgławicy Oriona znajdującej się na niebie w Gwiazdozbiorze Oriona, tuż pod składającym się z trzech jasnych gwiazd Pasem Oriona. Jeżeli zatem wyjdziecie dzisiaj wieczorem po zmierzchu na wieczorny spacer, będziecie mogli spojrzeć w kierunku tego obiektu, bowiem Orion wciąż jeszcze świeci nad naszym niebem. HH34 co prawda nie zobaczycie, ale będziecie wiedzieli, w którym miejscu na niebie on się znajduje.

REKLAMA
 class="wp-image-2088501"
Położenie Mgławicy Oriona w Gwiazdozbiorze Oriona

Już wkrótce w kierunku HH34 swoje wielkie złote oko skieruje także Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który z pewnością odkryje zupełnie nowe informacje o pierwszych chwilach życia młodych gwiazd.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA