REKLAMA

Życie zrodziło się dzięki trzęsieniom ziemi

Trzęsienia ziemi na powierzchni naszej planety w większości spowodowane są ruchami płyt tektonicznych, które wzajemnie na siebie nachodzą i bezustannie o siebie trą. Paradoksalnie jednak to także płytom tektonicznym możemy zawdzięczać swoje istnienie.

26.02.2022 06.00
Płyty tektoniczne być może odpowiadają za powstanie życia
REKLAMA

Na przestrzeni historii naszej planety świat bezustannie się zmieniał. Kontynenty bezustannie łączyły się ze sobą i rozdzielały przez ostatnie co najmniej trzy miliardy lat. Nic w tym dziwnego, wszak poszczególne fragmenty skorupy ziemskiej bezustannie przesuwają się po półpłynnym, gorącym płaszczu ziemskim. Kiedy dochodzi do zderzenia płyt tektonicznych, do wsunięcia jednej pod drugą, zazwyczaj na powierzchni dochodzi do trzęsienia Ziemi, względnie jeżeli do tego trzęsienia Ziemi/przemieszczenia dojdzie pod dnem morskim, efektem może być nawet powstanie niezwykle niebezpiecznej fali tsunami, jak chociażby w Japonii 11 marca 2011 roku.

REKLAMA

Tektonika płyt źródłem życia?

W najnowszym artykule jak na razie opublikowanym tylko na serwisie preprintów naukowych arXiv Rajogopal Anand wskazuje, że za powstanie i utrzymanie się aktywności tektonicznej na powierzchni Ziemi odpowiada wiele warunków początkowych takich jak chociażby: początkowa prędkość obrotowa Ziemi, nachylenie jej osi do płaszczyzny orbity, a tym samym powstanie pór roku oraz ilość ciepła emitowanego przez ciekłe jądro we wnętrzu Ziemi. Dodatkowym elementem, który pomógł planecie utrzymać odpowiednie tempo rotacji było zderzenie z potężną planetoidą i powstanie w jego efekcie Księżyca. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nasza planeta nie przypomina Marsa, Merkurego czy Wenus (aczkolwiek kwestia tektoniki płyt na Wenus wciąż pozostaje otwarta).

REKLAMA

Naukowcy wskazują, że tektonika płyt gwarantuje odświeżanie skorupy ziemskiej oraz odpowiada za powstanie hydrosfery i atmosfery. Wszystkie te czynniki istotnie wpłynęły na możliwość powstania życia na powierzchni Ziemi.

Być może zatem poszukując życia w przestrzeni kosmicznej powinniśmy zwracać szczególną uwagę na planety nie tylko znajdujące się w ekosferze swojej gwiazdy (obecność wody na powierzchni planety) ale także takie, których prędkość obrotu i okres obiegu gwiazdy pozwalają na istnienie procesów tektonicznych. W ten sposób szansa na odkrycie życia - jeżeli gdzieś istnieje - może wzrosnąć.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA