REKLAMA

Koreańskie bomby z opóźnionym zapłonem. 500 000 samochodów może zapłonąć żywym ogniem

Niemal 500 tys. sprzedanych na terenie Stanów Zjednoczonych pojazdów Hyundaia i Kii może spontanicznie zająć się ogniem. Problemem okazał się system komputerowy, który miał dbać o bezpieczeństwo właścicieli.

09.02.2022 08.55
hyundai kia pożar
REKLAMA

Tak kuriozalnej wiadomości nie chciałby odczytać żaden właściciel samochodu. Tymczasem Hyundai i Kia - dwóch wiodących południowokoreańskich producentów samochodów - poinformowały niemal 500 tys. amerykańskich właścicieli tych aut, by ci nie parkowali ich w garażach czy ogólnie w bezpośrednim sąsiedztwie budynków. Powód? Możliwość spontanicznego pożaru, nawet gdy silnik jest wyłączony. A przecież lepiej, by spłonął tylko samochód zamiast cały dom.

REKLAMA

Czytaj też:

Jak informują producenci, problematyczny może się okazać komputerowy moduł chroniący hamulce pojazdu przed zablokowaniem. W niektórych modułach znajdują się obce ciała, które mogą doprowadzić do spięcia, iskrzenia i w efekcie zajęcia się ogniem. Właściciele samochodów powinni niezwłocznie zgłosić się do najbliższego dealera celem przeglądu.

Samochody Kia i Hyundai zagrożone pożarem. Które modele?

Należy zaznaczyć, że problem dotyczy przede wszystkim amerykańskich kierowców, bowiem tylko pojazdy przeznaczone do obrotu na rynek amerykański mogą zawierać wspomnianą usterkę. Ostrzeżenie jest jednak istotne również dla osób, które sprowadzają auta zza granicy. Zwłaszcza, że chodzi nie tylko o najnowsze modele.

Lista potencjalnie niebezpiecznych samochodów Hyundaia prezentuje się następująco:

  • Santa Fe SUV (rok produkcji 2016-2018)
  • Santa Fe Sport SUV (rok produkcji 2017-2018)
  • Santa Fe XL (rok produkcji 2019)
  • Tuscon SUV (rok produkcji 2014-2015)

A tak prezentuje się lista potencjalnie niebezpiecznych pojazdów marki Kia:

  • K900 sedan (rok produkcji 2016-2018)
  • Sportage SUV (rok produkcji 2014-2016)

Hyundai poinformował przy tym, że sprzedał klientom 357,8 tys. potencjalnie niebezpiecznych samochodów. Kia niemal 127 tys.

Wymiana modułu bezpieczeństwa w Hyundai i Kia za darmo u dealera.

REKLAMA

Właściciele wadliwych modeli będą mieli nieodpłatne wymienione moduły sterujące mechanizmem chroniącym przed blokowaniem się hamulców, a także bezpiecznik z nim związany. Hyundai i Kia to dwie odrębne marki, warto jednak mieć na uwadze, że właściciel marki Hyundai jest też udziałowcem większościowym Kii. W wyniku tego obie firmy współpracują, wspólnie rozwijając niektóre z technologii.

Kia informuje, że ma informacje o trzech samochodach, które zdążyły już samoistnie zając się ogniem w wyniku opisywane usterki. Dodaje jednak, że samochody te są nadal bezpieczne podczas jazdy. Prosi również o unikanie parkowania w pobliży budynków.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA