REKLAMA

Łazik Curiosity fotografuje marsjańskie chmury. Wkrótce prognozy pogody dla Marsa?

Jednym z najbardziej fascynujących elementów ziemskiej atmosfery jest bezustannie zmieniający się poziom zachmurzenia. Przesuwające się po niebie chmury, przejaśnienia są niesamowitym przejawem obiegu wody w atmosferze. Najnowsze zdjęcia wykonane przez łazik Curiosity na Marsie wskazują, że także i na Czerwonej Planecie można obserwować chmury na nieboskłonie.

Chmury na Marsie
REKLAMA

Łazik Curiosity, który już niemal 10 lat jeździ po powierzchni Marsa, wykonał ostatnio zdjęcia chmur przesuwających się nad zboczami Aeolis Mons, wzgórza znajdującego się w centralnym punkcie krateru Gale.

REKLAMA
 class="wp-image-160014"

Należy jednak pamiętać, że atmosfera Marsa w bardzo niewielkim stopniu przypomina atmosferę Ziemi. Jakby nie patrzeć, ciśnienie atmosferyczne na Marsie wynosi zaledwie 7 hPa, czyli jest ponad sto razy niższe niż na Ziemi. Co więcej, temperatury między dniem a nocą wahają się w wielu miejscach od -100 stopni Celsjusza do -20 stopni Celsjusza. Jakby tego było mało, na Marsie nie ma też obecnie wody w stanie ciekłym, a więc i nie ma jej w atmosferze, przez co jakiekolwiek chmury z natury rzeczy muszą być zupełnie inne niż na Ziemi.

Chmury na Marsie są z dwutlenku węgla

Choć chmury na Marsie występują, to są znacznie delikatniejsze niż te występujące na Ziemi. Żeby zatem je sfotografować, inżynierowie musieli zastosować technikę, w której wykonywali wiele zdjęć tego samego wycinka nieba, a następnie usuwali z nich elementy statyczne. Dopiero po ich odjęciu w danych pozostawały struktury, które zmieniały położenie, takie jak chociażby chmury czy rzucane przez nie cienie.

REKLAMA

Zdjęcia, które pozwoliły stworzyć mozaikę zostały wykonane 12 grudnia 2021 r. Do ich wykonania łazik wykorzystał kamery nawigacyjne, które swoją drogą nie są przystosowane do spoglądania w marsjańskie niebo, a raczej do patrzenia w dół i obserwowania skał i otoczenia wokół łazika.

Co ciekawe, chmury uchwycone na zdjęciach znajdują się na wysokości niemal 80 km nad powierzchnią Marsa i składają się z dwutlenku węgla, a nie wody. Dla porównania na Ziemi chmury rzadko sięgają wyżej niż na 10-12 kilometrów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA