REKLAMA

Skąd się wzięły dinozaury? Poznaj historię tych gadów

Wiecie skąd się wzięły dinozaury? Nie? To właśnie macie okazję się dowiedzieć. Naukowcy odkryli, w jaki sposób te gady pojawiły się na naszej planecie. Okazało się, że gdyby nie wulkany, nie byłoby dinozaurów.

01.10.2021 07.11
dinozaur
REKLAMA

Sześćdziesiąt pięć milionów lat temu w Ziemię uderzyła planetoida o średnicy kilku kilometrów. To jedno wydarzenie sprawiło, że z powierzchni Ziemi zniknęły dinozaury, które chodziły po niej od dziesiątek milionów lat. O tym jednak wiedzą wszyscy. Niewiele osób jednak wie skąd się wzięły dinozaury.

REKLAMA

Odpowiedź na pytanie o początki dinozaurów jest zazwyczaj trudniejsza. W najnowszym artykule, który ukazał się w periodyku Proceedings of the National Academy of Sciences naukowcy przekonują, że katalizatorem, który umożliwił powstanie i rozwój dinozaurów były potężne erupcje wulkaniczne na Ziemi, do których doszło 234-232 mln lat temu.

Zapamiętaj!

Tutaj zawsze warto zwrócić uwagę na fakt, który często umyka w rozmowach o dinozaurach. Potężne gady zniknęły z powierzchni 65 mln lat temu. Wydaje się to bardzo dawno temu. Trzeba jednak pamiętać, że wcześniej dinozaury dominowały na Ziemi przez okrągłe 166 milionów lat. Nie wiem jak dla was, dla mnie to jest zdumiewające, że tak długo mogły chodzić po Ziemi, blisko trzy razy dłużej niż okres, który minął od ich zniknięcia do dzisiaj.

To co z tymi wulkanami?

Dwieście trzydzieści cztery miliony lat temu rozpoczął się niezwykle krótki - w skali geologicznej - trwający zaledwie dwa miliony lat okres, w którym klimat na Ziemi zmienił się wskutek czterech potężnych erupcji wulkanicznych. Suchy i gorący klimat zmienił się w gorący i wilgotny, zdominowany przez liczne i długie opady deszczu. Jak? Erupcje wulkaniczne dostarczyły do atmosfery olbrzymie ilości dwutlenku węgla. To z kolei oznaczało wzrost temperatur, przyspieszenie cyklu obiegu wody w atmosferze i wzrost ilości opadów, które następnie z lądu (wraz z pyłem wulkanicznym) spływały z powrotem do jezior, mórz i oceanów.

REKLAMA

Informacje o takich zmianach naukowcy uzyskali analizując kilkusetmetrowy rdzeń wydobyty spod basenu Jiyuan w Chinach. W okresie przypisywanym przedziałowi 234-232 mln lat temu w rdzeniu widoczny jest wzrost ilości rtęci, która miałaby pochodzić z zanieczyszczeń atmosferycznych i pyłu wulkanicznego. To właśnie wtedy datuje się początek dominacji dinozaurów, które w wilgotnym klimacie mogły ewoluować w kierunku coraz większych i masywnych zwierząt. Co więcej, mikroskamieniałości z tego samego fragmentu rdzenia pokazują, że to właśnie wtedy fauna na Ziemi zmieniła się z tej preferującej suchy klimat, na lubującą się w ciepłych i wilgotnych warunkach atmosferycznych.

Choć naukowcy wciąż nie mają pełni informacji o tym, gdzie dokładnie doszło do erupcji wulkanicznych, które pozwoliły na rozwój dinozaurów, to w końcu udało się ustalić kiedy i przede wszystkim, dlaczego pojawiły się one na Ziemi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA