REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Media

TVP jak TVN i Polsat. Telewizja Publiczna stawia na wykreowaną rzeczywistość

Niektórzy twierdzą pewnie, że TVP akurat od dawna wykorzystuje alternatywną rzeczywistość, ale tym razem chodzi głównie o technologię. Stacja zaprezentowała, do czego można wykorzystać graficzne sztuczki. Co ważne, nie chodzi o przeróbki z Donaldem Tuskiem.

03.08.2021
13:35
telewizja polska
REKLAMA

Prezenterka stoi obok rzeki. Nagle zaczyna padać ulewny deszcz i poziom wody gwałtownie się podnosi. Niebezpieczeństwo? Ani trochę, bo całość to tylko wirtualna symulacja – choć faktycznie prezentowane jest to widzowi tak, jakby kobieta była na miejscu.

REKLAMA
Prognoza pogody w TVP

Prawie, bo akurat cała ta oprawa bardziej przypomina materiały z gry z 1998 roku. Jeśli przesadzam, to raczej odrobinę. Potem jest trochę lepiej, kiedy prowadząca pokazuje, do czego może doprowadzić powódź, ale i tak trąci to trochę myszką.

Oczywiście nie o graficzne fajerwerki tu chodzi, a o możliwość zaprezentowania różnych wydarzeń za pomocą wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Te mają być pokazywane w „Wiadomościach” (oj, jeśli autorzy prezentacji wykażą się podobną kreatywnością, co „paskowi” – będzie ciekawie) czy innych programach TVP info. TVP współpracując z Platige Image – a więc jednak nie lada fachowcami – dołącza tym samym do TVN-u i Polsatu, które także korzystają z podobnych rozwiązań.

Teraz TVP, wcześniej TVN i Polsat

TVN niedawno pochwalił się nowym studiem. Za jego sprawą otoczenie można wyświetlić na ścianach, podłodze i suficie, tworząc scenografię. Może to być imitacja prawdziwego świata, jak las, pustynia, miasto czy pokój, albo bardziej szalone widoki, jak przestrzeń kosmiczna czy dno oceanu.

Na rozszerzoną rzeczywistość postawił też Polsat. W trakcie meczów Ligi Mistrzów prowadząca studio mogła porozmawiać z reportem, który znajdował się na stadionie. Całość pokazana była tak, jakby dziennikarze faktycznie stali obok siebie.

REKLAMA

Dla Telewizji Polskiej to kolejna zmiana. Wcześniej zapowiedziano, że TVP otworzy się na młodych widzów: TVP Teen ma być kanałem dla osób, które wyrosły z nadawanego od 2014 roku TVP ABC. W planach jest również platforma cyfrowa TVP z dekoderem DVB-T2. Będzie to urządzenie hybrydowe łączące telewizję naziemną z tą online. Dzięki temu z poziomu dekodera podłączonego do internetu będzie można wygodnie oglądać powtórki transmisji wyemitowanych wcześniej oraz uzyskać dostęp do biblioteki VOD.

Zdjęcie główne: Sebastian Gora Photo / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA