REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Akka by się zasmuciła. Najwyższy szczyt Szwecji skurczył się o 26 metrów

Kebnekaise, najwyższy szczyt Szwecji, wciąż jest najwyższy, ale mimo to od lat bezustannie się kurczy. Doskonale wiadomo, co jest tego przyczyną.

23.08.2021
12:01
kebnekaise
REKLAMA

Globalne ocieplenie dotyka każdego zakątka Ziemi. Topniejące lodowce Antarktydy, rekordowo wysokie temperatury Ziemi w rejonach równikowych, pierwsze w historii obfite opady deszczu na najwyższych szczytach Grenlandii – to już codzienność. Stąd i – choć smutna – informacja o tym, że najwyższy szczyt naszego północnego sąsiada, Szwecji, maleje, nie powinna być żadnym zaskoczeniem.

REKLAMA

Mowa tutaj o lodowym południowym szczycie góry Kebnekaise.

Jak podają naukowcy ze Sztokholmu, Sydtoppen (południowy szczyt) wzgórza sięgał w 1968 r. na wysokość 2120 metrów n.p.m. Wtedy to rozpoczęto regularne pomiary jego wysokości.

Tendencja nie była wtedy jeszcze zauważalna. Wraz ze zmianami pogodowymi i sezonowymi szczyt był to wyższy, to niższy, ale utrzymywał się mniej więcej na tym samym poziomie.

Sytuacja zmieniła się jednak w latach dziewięćdziesiątych. Z roku na rok najwyższy punkt góry zaczął się obniżać.

W 1996 r. najwyższy punkt znajdował się na wysokości 2118 m, ale już dwa lata później był aż osiem metrów niżej. Dziesięć lat temu, w 2011 r., wysokość Kebnekaise spadła poniżej 2100 m.

Trzy lata temu, w 2018 r., najwyższy punkt Szwecji zmienił swoje położenie. Oczywiście sam szczyt się nie przemieścił, ale dotychczas najwyższy, stopniowo topniejący lodowy południowy szczyt spadł poniżej wysokości skalistego północnego szczytu tej samej góry. 

Nie zmienia to jednak faktu, że szczyt południowy nadal zmniejsza swoją wysokość. Najnowsze pomiary wskazują, że południowy szczyt nie zamierza walczyć ze zmianami klimatu. Aktualnie jego wysokość to 2094,6 m.

Być może nie wydaje się to jakąś drastyczną różnicą, ale wystarczy sobie wyobrazić, że stoimy na szczycie Sydtoppen, spoglądamy w górę i wiemy, że pół wieku temu, szczyt znajdował się jeszcze 26 m wyżej i całej tej połaci lodu nie ma dzięki zmianom klimatycznym, które sami – jako ludzkość – wywołaliśmy.

REKLAMA

Kim jest Akka z Kebnekaise?

To gęś, a właściwie przywódczyni stada gęsi z powieści Cudowna Podróż autorstwa noblistki Selmy Lagerlöf, opowiadającej o Nilsie Holgerssonie, chłopcu z jednej z wiosek Skanii, który uratowany z opresji przez gęsi przemierza Szwecję od Skanii aż po Laponię. Swoją drogą, fantastyczna lektura dla najmłodszych. Polecam.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA