Co się stało z Naszą Klasą? Pakujcie piórniki, serwis kończy działalność
Pora pożegnać się z eurogąbkami i NK.pl, czyli Naszą Klasą. Jeden z najważniejszych serwisów społecznościowych w historii polskiego internetu właśnie zakończył działalność.
Polacy korzystali z serwisów społecznościowych jeszcze zanim to było modne, a należąca dzisiaj do koncernu Ringier Axel Springer Polska swojska Nasza Klasa ruszyła 11 listopada 2006 r. Polacy z całego kraju zaczęli wykorzystywać wtedy raczkujący internet, aby odnajdywać po latach ludzi, z którymi uczęszczali na wcześniejszych etapach życia do różnych szkół.
Warto przy tym odnotować, że Nasza Klasa ruszyła zaledwie dwa lata po uruchomieniu Facebooka. Jej czasy świetności mamy jednak już za sobą, bo portal Marka Zuckerberga, który po kilku latach od amerykańskiej premiery zadomowił się w Polsce, wygryzł lokalnego konkurenta. Serwis przemianowany w 2010 r. na nk.pl odszedł od swoich pierwotnych założeń i nie przetrwał próby czasu.
Nasza Klasa, czyli NK.pl kończy działalność 27 lipca 2021 r.
Jak podaje Wikipedia, wedle danych portalu Alexa jeszcze 2019 r. serwis nk.pl był 224 pod względem popularności stroną internetową w naszym kraju, ale od lat nie miał pomysłu na siebie i tracił użytkowników. W czerwcu 2010 r. było na nim zarejestrowanych aż 14 mln aktywnych użytkowników, podczas gdy w dekadę ta liczba zmalała do zaledwie 1,08 mln.
Informujemy, że za 2 miesiące tj. z dniem 27 lipca 2021 r. Serwis internetowy NK.pl (Nasza Klasa) zostanie zamknięty. Administrator Serwisu NK.pl – Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie: wypowiada całość usług Serwisu NK.pl z zachowaniem 2-miesięcznego okresu wypowiedzenia
czytamy w oficjalnym komunikacie
Decyzja koncernu Ringier Axel Springer Polska o odpięciu nk.pl od respiratora nie dziwi. Od kiedy pamiętam dawna Nasza Klasa, którą krytykowano za wyprzedzające swoje czasy ruchy w postaci wprowadzenia wirtualnej waluty w postaci Eurogąbek i odpowiednika Twittera nazywanego Śledzikiem, była określana przez użytkowników innych serwisów pejoratywnie „portalem dla Polski B”.
Informacja o tym, że nk.pl zostanie zamknięte, została przekazana użytkownikom z dwumiesięcznym wyprzedzeniem.
Co istotne, jak podaje Onet, który przejął nk.pl w 2014 r., tym użytkownikom, którzy korzystali z płatnych usług takich jak Eurogąbki, Goście, Goście Plus, Prezenty i Super Zdjęcie zaproponowano zwrot pieniędzy, jeśli zdecydują, że nie chcą wykorzystywać wykupionych uprzednio usług. Wystarczy w tym celu złożyć wniosek zgodnie z procedurą przed dniem zamknięcia usługi, czyli wspomnianym 27 lipca 2021 r.
Jeśli chodzi o minigry online, które były dostępne w ramach nk.pl, to kilka z nich zostanie przeniesionych na platformę gameplanet.onet.pl. mowa konkretnie o tytułach Na ryby (od 1 czerwca 2021 r.) oraz Wiejskie Życie, Goodgame Empire i Goodgame Big Farm (od 15 czerwca 2021 r.). Graze mogą liczyć na transfer dotychczasowych postępów, a więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.