REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Góra lodowa wielka jak Majorka urwała się i pływa po morzu. Jest rekordowa

Górę lodową zauważono na zdjęciach satelitarnych wykonanych w trakcie misji Copernicus Sentinel-1. To nie pierwszy raz, kiedy góra odrywa się od lodowca, ale w tym przypadku mamy do czynienia z rekordem.

20.05.2021
16:24
Antarktyda
REKLAMA

Jej wymiary imponują. A-76, jak oznaczona została góra lodowa, ma powierzchnię 4320 km kwadratowych. Dla porównania, Majorka zajmuje obszar 3640 km kwadratowych. Aż trudno sobie wyobrazić, że hiszpańska wyspa bezwiednie porusza się po wodzie. A tymczasem właśnie tak dzieje się z gigantyczną górą pływającą po Morzu Weddella.

REKLAMA
 class="wp-image-1716624"
Wymiary góry lodowej A-76 imponują

Poprzedni rekord należał do góry opisanej jako A-23A, mającej 3380 km kwadratowych powierzchni. To i tak śmiesznie małe rozmiary, jeśli przypomnimy górę lodową B-15, największą zaobserwowaną w historii.

Jej powierzchnia wynosiła ok. 11 000 km kwadratowych, czyli mniej więcej tyle, co obszar zajmowany przez… Jamajkę

B-15 oderwała się w kwietniu 2015 roku. Licząca 275 km długości góra dryfowała przez wiele lat, aż w końcu zaczęła po prostu topnieć. Dlatego rekord istniejącego kawałka lodu należy teraz właśnie do A-76.

 class="wp-image-1716621"
Północny skraj góry lodowej B-15A w 2001 roku. Źródło: Wikipedia
REKLAMA

Podobnie jak w przypadku góry lodowej o wielkości Paryża, tak i teraz naukowcy nie sądzą, aby oderwanie się tak ogromnego kawałka lodu spowodowane było ocieplaniem się klimatu. Takie rzeczy się zdarzają i to od dawna: mamy do czynienia z naturalnym procesem.

Nie ma też mowy o zwiększeniu poziomu oceanu, bo lód i tak znajdował się już wcześniej w wodzie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA