REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Łazik zrobił zdjęcie tęczy na Marsie. Tak, na tym Marsie, na którym szukają wody

Łazikowi Perseverance udało się sfotografować zjawisko dość powszechne na Ziemi, jakim jest tęcza. Problem w tym, że ta na Marsie nie powinna występować. Naukowcy mają kilka teorii.

06.04.2021
11:06
tęcza na marsie
REKLAMA

Jedno z najnowszych zdjęć wykonanych przez łazik Perseverance – a konkretniej, przez hazcam – przedstawia spektakularny widok. Nad powierzchnią Czerwonej Planety wyraźnie widać przepiękną tęczę. Tyle że… nie powinno jej tam być. Do tęczy w powszechnym rozumieniu tego słowa potrzeba nam bowiem dwóch składników: światła słonecznego i unoszących się w atmosferze kropelek wody. Na Marsie pod dostatkiem mamy tylko jeden z nich.

tęcza na marsie class="wp-image-1654089"
tęcza na marsie

Naukowcy z NASA na razie nie zapewnili oficjalnej interpretacji zjawiska, jednak wielu członków naukowej społeczności zdążyło się już wypowiedzieć w mediach społecznościowych. Wiodącą teorią na dziś jest ta, wedle której tęcza powstała na skutek nie drobinek wody, a kurzu unoszącego się w atmosferze.

Tęcza na Marsie nie musi być skutkiem wody w atmosferze.

Jedną z podsuwanych interpretacji jest wręcz ta związana z hazcamem. Niektórzy spekulują, że to co widzimy na zdjęciu to flara, czyli efekt optyczny pojawiający się na skutek interakcji promieni światła z soczewkami obiektywu.

To nie jest jednak pierwszy raz, kiedy na Marsie udało się zaobserwować zjawisko tęczy. Jest wysoce prawdopodobne, że Perseverence zaobserwował to samo, co Pathfinder i co opisali inżynierowie NASA na redditowym AMA. A więc tęczę wywołaną unoszącymi się w atmosferze cząsteczkami lodu.

REKLAMA

Niezależnie od genezy, widok zapiera dech w piersiach. A tymczasem helikopter Ingenuity stoi już na własnych nogach i jest gotowy do pierwszego lotu nad powierzchnią Marsa.

Polub ten tekst na Facebooku. Dzięki!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA