REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Masz smartfona i 10 minut dziennie? Możesz nauczyć się programować

Dla osoby chcącej nauczyć się programować istnieje dziś ogromny wybór źródeł wiedzy. W Internecie jest mnóstwo poradników, każde środowisko programistyczne rozwija społeczność i dokumentację, a dla chętnych zapłacić za wiedzę istnieją bootcampy i kursy. Co jednak zrobić, gdy na naukę mamy mało czasu?

26.04.2021
7:11
Masz smartfona i 10 minut dziennie? Możesz nauczyć się programować
REKLAMA

Albo rzadko możemy sobie pozwolić na to, żeby usiąść przed komputerem i skupić się na nauce? Z pomocą może przyjść odpowiednia aplikacja na smartfona, oferująca lekcje krok po kroku.

REKLAMA

Jedną z takich aplikacji jest Mimo - aplikacja istniejąca na rynku już od kilku lat.

Sprawdzamy Mimo

Aplikację Mimo znajdziemy zarówno w sklepie Google Play (wersja na Androida), jak i w App Store (wersja na iOS). W obu przypadkach pobierzemy ją za darmo i możemy korzystać z niej za darmo.

W trakcie zakładania konta jesteśmy odpytywani o szczegóły dotyczące naszego doświadczenia i o to, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcać na naukę. Jednak mimo że wybrałem, że mam już doświadczenie z programowaniem, to kurs musiałem zaczynać od początku.

Do wyboru mamy kilka kursów, ja wybrałem Pythona.

 class="wp-image-1670865"

Aplikacja doskonale tłumaczy podstawy tworzenia oprogramowania. Zamiast rzucać początkującego programistę na głęboką wodę, cierpliwie pozwala przyswoić tak podstawowe pojęcia jak zmienna. W przypadku tego tematu czeka nas kilka ćwiczeń pozwalających przyswoić sobie różnicę pomiędzy nazwą zmiennej a jej wartością.

 class="wp-image-1670868"

Jak chwalą się twórcy, każda lekcja ma wprowadzenie o długości klasycznego wpisu na Twitterze - maksymalnie 140 znaków. Dzięki temu możemy posunąć się do przodu w naszej nauce w czasie przerwy w pracy bądź jazdy autobusem.

 class="wp-image-1670871"

Wersja bezpłatna wystarcza na początek, jednak to płatna edycja pozwala na tworzenie własnych projektów programistycznych oraz uzyskanie certyfikatu na koniec nauki. Cena różni się na poszczególnych platformach i podlega promocjom. W momencie, kiedy używałem aplikacji, było to ok. 40 zł miesięcznie lub 190 zł rocznie. Nie jest to duża kwota za odpowiednik w postaci kursu lub książek - szczególnie że zyskujemy też możliwość tworzenia większych szkoleniowych projektów i dzielenia się nimi.

Każdy kurs posiada słowniczek pojęć, który już w dłuższej formie wyjaśnia najważniejsze zagadnienia. Jest to też dobry sposób na samodzielne powtórki między lekcjami.

 class="wp-image-1670874"

Zgodnie z aktualnymi trendami w tego typu aplikacjach, Mimo motywuje nas do pracy za pomocą kilku psychologicznych sztuczek. W aplikację wbudowane są listy liderów (leaderboards), pozwalające podziwiać, jak pniemy się w górę w porównaniu z innymi. Są też zwyczajowe już elementy gamification, takie jak zdobywanie kolejnych poziomów doświadczenia dzięki robieniu kolejnych zadań. Uwypuklony jest również kalendarz, pokazujący naszą regularność w nauce.

Werdykt

Na plus aplikacji Mimo trzeba zaliczyć bardzo dobrze wytłumaczone koncepcje programowania i zwięzłość. Podobało mi się też to, że zawiera ogromną ilość treści i zadań, na różnych poziomach doświadczenia. Powtarzając daną lekcję po jej skończeniu, nie widzimy tych samych treści, ale zupełnie nowe pytania sprawdzające wiedzę. To się chwali.

 class="wp-image-1670877"
REKLAMA

Co mi się mniej podobało to brak możliwości wybrania dowolnego poziomu i tematu - zawsze musimy rozwiązać najpierw poziom poprzedni. Dla niektórych może być też problematyczna konieczność znajomości języka angielskiego - ale to standard w nauce programowania. Nie wiadomo też, czy katalog kursów będzie w przyszłości rozbudowywany - jednak ze względu na to, że aplikacja oferowana jest w ramach abonamentu, możemy po prostu przestać płacić po skończeniu wszystkich lekcji, które nas interesują.

Wśród aplikacji oferujących podobne usługi Mimo wyróżnia się oryginalnym podejściem - brak w niej oglądania długich wykładów, a lekcja zajmuje maksymalnie 140 znaków!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA