REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Magia rezerwatu Apple: iPhone „kalibruje” obraz z Apple TV

Nowa funkcja systemu tvOS, która pozwala na zmianę balansu kolorów w materiałach odtwarzanych na Apple TV, jest już dostępna. Dzięki niej za pomocą iPhone’a można dokonać „kalibracji” obrazu wyświetlanego na telewizorze.

30.04.2021
7:33
apple tv kalibracja wyrownanie kolorow tvOS 14.5 iphone face id
REKLAMA

Apple przyzwyczaił nas do tego, że premiuje posiadanie więcej niż jednego urządzenia z logo nadgryzionego jabłka na obudowie. Przykłady można mnożyć w nieskończonośc: współdzielony schowek, wysyłanie plików poprzez AirDrop, możliwość synchronizacji stanu aplikacji pomiędzy sprzętami, sterowanie odtwarzaniem na telewizorze z poziomu zegarka i odbierania połączeń telefonicznych na innych sprzętach niż telefon itd.

REKLAMA

W tym tygodniu doszły kolejne dwa powody, by w pełni przejść na jabłkową stronę Mocy. Pierwszym z nich jest automatyczne odblokowanie telefonu, gdy nosimy maseczkę, a telefon wykryje w okolicy odblokowany zegarek zalogowany na to samo Apple ID (co działa świetnie!). Druga z funkcji ucieszy z kolei posiadaczy Apple TV, gdyż pozwala na automatyczne zmodyfikowanie balansu kolorów w treściach wyświetlanych na ekranie telewizora dzięki… kamerze True Depth w iPhonie.

Jak działa „kalibracja” obrazu w Apple TV z wykorzystaniem iPhone’a?

Od razu zaznaczę, że nie bez powodu stosuję tu cudzysłów, bo chociaż Apple umieścił nową opcję w ustawieniach Apple TV w sekcji o nazwie kalibracja, to trudno zmienianie balansu kolorów po stronie źródła nazywać pełnoprawną kalibracją. Mimo to w efekcie mamy otrzymać, przynajmniej w teorii, obraz zbliżony do tego, jakie było zamierzenie twórców seriali oraz filmów i to bez konieczności bawienia się suwaczkami w telewizorze (lub wzywania specjalisty).

W celu przeprowadzenia tej, powiedzmy, korekty kolorów, trzeba zaktualizować system operacyjny w Apple TV do wersji tvOS 14.5 oraz wgrać na iPhone’a z modułem Face ID oprogramowanie w wersji iOS 14.5 (i wbrew moim obawom wcale nie trzeba kupować nowego Apple TV 4K 2. generacji). Następnie należy na przystawce do telewizora wejść w Ustawienia i odnaleźć wspomnianą sekcję o nazwie Kalibracja oraz przejść do podmenu Wyrównanie kolorów.

apple tv kalibracja wyrownanie kolorow tvOS 14.5 iphone face id 1
Nową funkcję Wyrównanie kolorów znajdziecie w menu Kalibracja

Następnie system tvOS 14.5 wyświetli czarny ekran oraz kolorowy prostokąt.

apple tv kalibracja wyrownanie kolorow tvOS 14.5 iphone face id 2
Apple TV wyświetla na ekranie telewizora animowany kolorowy prostokąt

Na smartfonie z iOS 14.5 wyskoczy powiadomienie, które trzeba tąpnąć.

apple tv kalibracja wyrownanie kolorow tvOS 14.5 iphone face id 3
Po tapnięciu w powiadomienie na telewizorze wyskakuje komunikat, który prosi o przysunięcie iPhone’a do Apple TV

Kolejnym krokiem jest potrzymanie iPhone’a ekranem zwróconym do telewizora.

Efekty zmiany balansu kolorów można sprawdzić na klipie wideo z plażą.

apple tv kalibracja wyrownanie kolorow tvOS 14.5 iphone face id 4
Po wykonaniu korekty balansu kolorów w tvOS 14.5 można ocenić, czy zmiany nam odpowiadają

Apple poleca przy tym, by przed procesem poprawiania balansu kolorów wyłączyć wszystkie upiększacze obrazu w telewizorze, a cały proces trwa może z pół minuty. W jego trakcie Apple TV wyświetla kolejno różne kolory, a kamera True Depth w telefonie je skanuje. Pod koniec można sprawdzić, co to właściwie dało.

REKLAMA

Efekty są zadowalające, nie widać żadnych przekłamań i zniekształceń. W moim przypadku obraz zmienił się po prostu na nieco cieplejszy. To jest o tyle ciekawe, że mój telewizor marki Samsung w przypadku Apple TV wybrał wcześniej chłodniejszą temperaturę kolorów w trybie automatycznym niż w przypadku innych źródeł HDMI.

Podkreślam jednak, że zmienianie balansu kolorów w Apple TV nie jest w żadnym wypadku profesjonalną kalibracją telewizora. Dokonane w ten sposób zmiany nie mają też żadnego wpływu na obraz z innych źródeł HDMI, aplikacje uruchamianych z poziomu Smart TV oraz telewizję kablową lub odbieraną przez antenę.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA