REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Starsze drukarki potrafią ubić komputer po aktualizacji Windowsa. To wina systemu

Microsoft publikując najnowszy zestaw łatek do Windowsa wyraźnie nie przetestował go należycie z nadal będącymi w użytkowaniu niektórymi starszymi drukarkami. Komputery przy próbie wydrukowania czegokolwiek zawieszają się i wymagają ponownego uruchomienia.

12.03.2021
11:21
windows 10 drukarka zawiesza się
REKLAMA

Obowiązkowa marcowa aktualizacja Windowsa 10 usuwa nowowykryte błędy w zabezpieczeniach samego systemu, jego powłoki interfejsu oraz w komponentach aplikacji z rodziny Microsoft 365. Jak zawsze, zdecydowanie warto ją zainstalować, bowiem za jej sprawą nasze komputery i dane pozostają bezpieczne. Znaczy się warto… teoretycznie. Bo, jak się okazuje, po zastosowaniu tej aktualizacji system Windows przestaje poprawnie współpracować z wybranymi drukarkami.

REKLAMA

Przy czym stwierdzenie brak poprawnej współpracy to eufemizm. Po raz kolejny Windowsa gryzie problem zachowywania zgodności ze starym modelem sterowników wprowadzonym dekady temu, gdzie rzeczony sterownik ma niskopoziomowy dostęp do rdzenia systemu. Usterka takiego sterownika lub inny związany z jego obsługą błąd jest nie do zatrzymania przez mechanizmy zabezpieczające stabilność pracy systemu. A właśnie taką usterkę wprowadziła najnowsza latka bezpieczeństwa do Windowsa 10.

Próba skorzystania z wybranych drukarek firm Kyocera, Ricoh i Zebra kończy się zawieszeniem komputera z Windows 10.

Nie jest to przy tym chwilowe jego zacięcie, a tak zwany BSOD – czyli błękitny ekran śmierci, który informuje o krytycznym błędzie i po którym następuje ponowny rozruch komputera. Nie trzeba tłumaczyć, że w wielu firmach oznacza to wręcz paraliż w ich normalnym funkcjonowaniu. Microsoft potwierdził, że problem istnieje i że już pracuje nad łatką do łatki.

REKLAMA

Tymczasowe rozwiązania problemu są dwa i niestety żadne nie jest idealne. Po pierwsze, łatkę możemy odinstalować. Wtedy znów możliwe będzie drukowanie z problematycznych drukarek, jak do tej pory – jednak wówczas należy monitorować dostępność nowej łatki, by jak najszybciej ją zastosować celem zabezpieczenia się przed nowymi cyberzagrożeniami.

Drugą metodą jest zaproponowana przez inżyniera Microsoftu ręczna naprawa usterki – instruktaż opublikował na redditcie. Jednak i ta metoda ma swoje wady – trzeba rozumieć co właściwie się robi i wiedzieć jak wprowadzone ręcznie do systemu zmiany cofnąć, gdy pojawi się oficjalne rozwiązanie problemu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA