1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Technologie
  4. Zakupy

Zeskanują ci oko i tak zapłacisz za bilet lub mandat. Ten system wszedł właśnie do Polski

Przykładasz kartę do terminala i zapłacone! Za tą czynnością stoi potężna technologia

MPK Wrocław ma ciekawy pomysł na zapewnienie bezpieczeństwa interesantów. Nie trzeba niczego dotykać, nie ma szans na zarażenie się koronawirusem. Wystarczy spojrzeć do obiektywu – i już. Bilet kupiony.

Na szczęście przynajmniej część z nas traktuje pandemię COVID-19 bardzo poważnie. Siedzenie cały czas w domu nie jest jednak w praktyce możliwe. Musimy wychodzić do pracy, załatwiać sprawy na mieście. Często obcujemy z przedmiotami, które przed nami dotykały inne osoby – a nie mamy przecież gwarancji, że zachowywały one ten sam reżim sanitarny, co my. Rękawiczki i częsta dezynfekcja rąk to dobry pomysł. Biuro MPK Wrocław wykoncypowało jednak dodatkowe, ciekawe zabezpieczenie.

W biurze wrocławskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego przy ul. Prusa pojawiło się nowe urządzenie, które służy do skanowania tęczówek. To sprzęt wrocławskiej firmy PayEye, z którą MPK Wrocław nawiązało współpracę. Dzięki niemu nie musimy nawet zbliżać się do terminala – wystarczy spojrzeć w stronę urządzenia, by potwierdzić uiszczaną płatność.

Tęczówka oka jako środek autoryzacji. Wykorzystamy go do zakupu biletów i opłacenia ewentualnych mandatów.

PayEye oferuje swój mechanizm autoryzacji płatności już w ponad 120 punktach we Wrocławiu, w tym w tamtejszym Aquaparku. Po raz pierwszy jednak ów system został zaadoptowany przez władze miasta. By móc skorzystać z tego mechanizmu musimy najpierw zarejestrować się w usłudze PayEye. Oczywiście w biurze MPK nadal dostępne będą pozostałe formy płatności – karta i gotówka.

Rejestracja jest darmowa – a wręcz jest nam za nią płacone. PayEye oferuje bowiem 50 zł w formie cashback po dokonaniu pierwszej transakcji. Ta forma płatności jest również bardzo bezpieczna. Po pierwsze, tęczówki są niczym odciski palca – nie sposób by ktoś inny przypadkiem lub celowo wykorzystał środki z naszego konta. Po drugie, nie musimy fizycznie niczego dotykać.

Wystarczy spojrzeć na terminal, by upewnić się, że kasjer wpisał odpowiednią kwotę, a następnie spojrzeć na urządzenie PayEye. Płatność jest możliwa również w soczewkach kontaktowych czy okularach.