REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. RTV

Idzie nowy powód do wymiany telewizora. To kodek AV1

Google i Netflix będą wymagać od producentów urządzeń RTV obsługi kodeka AV1, by te mogły dalej korzystać z ich aplikacji VOD. Dla posiadaczy telewizorów bez obsługi tego kodeka na razie nic się nie zmienia. Na razie.

Idzie nowy powód do wymiany telewizora. To kodek AV1
REKLAMA

Producenci telewizorów niestety nadal wierzą, że będziemy wymieniać je niewiele mniej chętnie i często, co telefony komórkowe. Aktualizacje oprogramowania pojawiają się bardzo rzadko, a nowe funkcje platform Tizen, webOS, Android TV czy My Home Screen mają być jednym z powodów do wymiany sprzętu. Od tej reguły zdarzają się wyjątki – niestety, nieliczne.

REKLAMA

Nie dziwi więc – choć niezmiennie wzbudza kontrowersje – że nawet raptem kilkuletnie telewizory niejednokrotnie tracą dostęp do takich usług jak YouTube, Netflix czy Prime Video. To przy tym nie do końca wina tych usługodawców – trudno ich winić za to, że wprowadzają dużo wydajniejsze i zapewniające lepszą jakość obrazu i dźwięku kodeki. Kodeki, które bardzo często bez problemu działałyby na istniejącym sprzęcie, gdyby tylko producent raczył wprowadzić łatkę do jego oprogramowania.

Idzie nowy „powód do wymiany telewizora”. Kodek AV1.

Google i Netflix – według informacji niezależnie pozyskanych przez FlatpanelsHD, XDA Developers i Android TV Guide – wprowadzili nowe wymaganie dla producentów telewizorów i innych urządzeń RTV. Sprzęty te muszą obsługiwać kodek AV1, by mogły na nich być preinstalowane aplikacje YouTube i Netflix.

REKLAMA

Na dziś wiodącym kodekiem wykorzystywanym przez większość usług VOD jest HEVC, który jest następcą MPEG4. AV1 jest z kolei szykowany jako jego następca. To otwartoźródłowy kodek, który został opracowany przez Alliance for Open Media – członkami tego sojuszu są, między innymi, Amazon, Apple, Facebook, Google, IBM, Intel, Microsoft, Mozilla i Netflix. AV1 jest już obsługiwany przez tegoroczne telewizory Sony i Philipsa, a także tegoroczne i zeszłoroczne telewizory Samsunga, LG i TCL.

To oczywiście nie oznacza, że wraz z tym wymaganiem na pozostałych telewizorach innych firm – a także starszych powyższych producentów – usługi VOD przestaną działać. Nie ma żadnych informacji o rezygnacji z obsługi kodeka HEVC przez któregokolwiek z dostawców treści. Mając jednak w pamięci dotychczasową historię platform smart TV, obawiam się że to kwestia czasu, prawdopodobnie raptem kilku lat.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA