REKLAMA

To może być godny następca „kałacha”. AK-19 ma zastąpić niezwykle popularnego AK-47

Już pod koniec bieżącego tygodnia na międzynarodowych targach broni w Abu Zabi postronni będą mogli po raz pierwszy przyjrzeć się z bliska karabinkowi AK-19. Już teraz wzbudza on ogromne zainteresowanie między innymi krajów arabskich i członków NATO.

17.02.2021 14.41
kałasznikow ak-19
REKLAMA

AK-19 to następca karabinka AK-12, przeznaczony na rynki międzynarodowe. O jego protoplaście po raz pierwszy usłyszeliśmy w lipcu 2011 r., kiedy prace nad nim oficjalnie potwierdził ówczesny szef koncernu Maksym Kuzjuk. Jego pierwsza oficjalna prezentacja miała miejsce na początku 2012 r. – uświetnił on wizytację Dmitrija Rogozina, wicepremiera Rosji, w zakładzie produkcyjnym Iżmasz należącym do Kałasznikowa.

REKLAMA

Karabinek automatyczny AK-12 odprowadza gazy prochowe przez boczny otwór w lufie. Broń jest modułowa i, jak zapewnia producent, znacznie bardziej ergonomiczna i funkcjonalna od poprzednich modeli. AK-19, czyli zmodyfikowana wersja AK-12, ma w pełni spełniać wymogi NATO.

Kałasznikow AK-19 – nowy karabinek w siłach zbrojnych NATO.

 class="wp-image-1598801"

Amunicja do AK-19 to naboje 5,56 mm x 45, a więc karabinek spełnia podstawowe wymogi NATO. Kałasznikow utrzymuje przy tym, że już teraz – jeszcze przed oficjalną prezentacją broni na targach IDEX w Abu Zabi – otrzymuje mnóstwo zapytań od międzynarodowych klientów. Zarówno od wspomnianego NATO i jego państw członkowskich, jak i od licznych krajów arabskich.

Karabinek jest wyposażony w szynę montażową Picatinny, dzięki której możliwe jest stosowanie celowników optycznych, noktowizyjnych, oświetlenia taktycznego, laserowych wskaźników celu, dwójnogów i uchwytów pionowych i składanych oraz innych akcesoriów. Znajdziemy w nim również teleskopową kolbę i szybkozłączkę do wytłumienia. Podobnie jak AK-47, również i AK-19 ma cechować się wysoką niezawodnością, w tym w wilgotnym oraz pustynnym klimacie.

REKLAMA

AK-19 waży 3,35 kg, ma długość lufy 415 mm przy całkowitej długości 935 mm. Standardowy magazynek karabinka mieści 30 nabojów.

Podobał ci się artykuł? Polub go lub podziel się nim na Facebooku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA