REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

LG rozjaśnia telewizory OLED. Pojawią się też nowe rozmiary: ogromny i malutki

Tuż przed swoją konferencją prasową LG opublikowało w Sieci pierwsze informacje na temat telewizorów OLED evo. Podobno poczyniono znaczące postępy w rozwoju matryc organicznych, czego efektem ma być jeszcze lepszy efekt HDR.

11.01.2021
12:37
oled evo
REKLAMA

Sercem tegorocznych telewizorów OLED od LG ma być nowa matryca, którą producent określa jako OLED evo. Jak tłumaczy producent, panel OLED evo emituje światło z większą precyzją kontroli długości fali, co w efekcie zapewnia jaśniejszy i wyraźniejszy obraz w porównaniu do stosowanych do tej pory matryc OLED. Przy czym na razie to bardzo ogólnikowo wyłożona teoria. W jaki sposób wspomniana kontrola wpływa faktycznie na obraz? O tym zapewne dopiero się podczas właściwej konferencji, a przede wszystkim w niezależnych testach.

REKLAMA

Jasność obrazu to na dziś największy problem telewizorów OLED, które pod niemal każdym innym względem górują pod względem jakości obrazu nad odpowiadającymi im cenowo telewizorami LCD/LED. Im wyższa jasność, tym wygodniejsze oglądanie treści niezależnie od pory dnia i tym robiący większe wrażenie filmowy efekt HDR.

Nie tylko nowe matryce. LG OLED evo z nowymi procesorami do przetwarzania obrazu.

Sercem nowych telewizorów ma być procesor Alpha 9 czwartej generacji, który ma zapewniać wyjątkowo skuteczne algorytmy rekonstrukcji obrazu. Te, wraz z rosnącą popularnością usług VOD i malejącym znaczeniem nośnika fizycznego stają się coraz istotniejsze – na dziś nadal większość tego rodzaju usług poddaje swoje treści wysokiej kompresji, co istotnie wpływa na jakość obrazu i dźwięku.

 class="wp-image-1555166"

Nowy układ, jak podaje LG, bazuje na technice uczenia maszynowego, która analizuje ponad milion obrazów wzorcowych i 17 mln dźwięków wzorcowych celem jak najdokładniejszej rekonstrukcji bez niepożądanych artefaktów czy innych przekłamań. Efekty będziemy mieli okazję przetestować. Nowe telewizory będą pracować pod kontrolą webOS-a 6.0 z istotnie zmienionym interfejsem użytkownika.

Pojawią się też nowe rozmiary. 83-calowy OLED dla zamożnych i malutkie OLED-y do małych pomieszczeń.

Do tej pory największe telewizory LG OLED TV sprzedawane były w wersji z przekątną ekranu 77 cali. Od tego roku będzie można również kupić 83-calowe OLED-y, choć ich ceny nie są jeszcze znane. Biorąc jednak pod uwagę aktualną cenę 77-calowego LG OLED TV CX – 16,7 tys. zł – tanio raczej nie będzie.

REKLAMA

Większą grupę klientów zainteresuje fakt, że LG wprowadza też mniejsze nowości. Do tej pory najmniejszym telewizorem LG OLED TV były wersje z 48-calową matrycą. W tym roku w sprzedaży pojawią się też 42-calowe telewizory. W kolejnych latach możemy się też spodziewać 20- i 30-calowych.

Szczegóły na temat nowych produktów mają być ogłoszone jeszcze dziś, na wirtualnym wydarzeniu w ramach CES 2021.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA