REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Kluczowy test jednej z największych rakiet w historii. Obejrzyj na żywo już dzisiaj

Rakieta Space Launch System (SLS) to najsilniejsza i jedna z największych rakiet w historii. Dzisiaj odbędzie się test jej kluczowego elementu.

16.01.2021
9:37
Kluczowy test największej rakiety w historii. Obejrzyj na żywo już dzisiaj
REKLAMA

To właśnie na SLS w dużej mierze ma się opierać program powrotu człowieka na Księżyc w ramach projektu Artemis. Jednak jak dotąd nie powstał ani jeden egzemplarz rakiety, choć pierwsza misja z jej wykorzystaniem planowana jest już na listopad 2021 r.

REKLAMA

To właśnie wtedy rakieta ma wynieść w przestrzeń kosmiczną statek Orion, którego zadaniem będzie lot w stronę Księżyca, okrążenie naszego jedynego naturalnego satelity, a potem powrót na Ziemię. Jeżeli lot przebiegnie prawidłowo, już dwa lata później, w 2023 r. w taką samą podróż dokoła Księżyca polecą Orionem astronauci.

Dotrzymanie tego harmonogramu zależy jednak m.in. od dzisiejszego testu.

Space Launch System: Co się dzisiaj wydarzy?

 class="wp-image-1562663"

W Centrum Kosmicznym Stennisa w Mississippi na stanowisku startowym umieszczono i unieruchomiono główny człon rakiety SLS. W jego wnętrzu znajdują się dwa potężne zbiorniki na ciekły wodór i ciekły tlen podłączone do czterech silników RS-25. Podczas testu, inżynierowie wypełnią je 2,6 mln litrów materiałów pędnych i odpalą jednocześnie wszystkie cztery silniki.

Choć rakieta z miejsca się nie ruszy, to silniki uwolnią całą swoją moc wytwarzając potężny ciąg tak jak w przypadku faktycznego lotu księżycowego. Tutaj warto zauważyć, że ciąg wytwarzany przez rakietę będzie o 15 proc. większy od ciągu wytwarzanego przez rakietę Saturn V, która niemal pół wieku temu wynosiła w kierunku Księżyca misje Apollo.

Jeżeli dzisiejszy test przebiegnie pomyślnie, naukowcom z NASA pozostanie jedynie złożenie rakiety w całość (rakiety pomocnicze zostały już przetestowane), zainstalowanie na jej szczycie statku Orion i przygotowanie do startu misji Artemis I.

REKLAMA

Dzisiejszy test będzie relacjonowany na żywo w oknie poniżej. Start relacji o godzinie 20:20. Dwugodzinne okno na odpalenie silników otwiera się natomiast o godzinie 21:00. Inżynierowie planują także krótki briefing prasowy na około dwie godziny po zakończeniu testu. Nie wiem jak wy, ale ja będę oglądał, bo na pewno będzie gorąco.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA