REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Lekarze zdiagnozują nas na podstawie obrazu z kamery w telefonie. Takie cuda obiecuje Microsoft

Microsoft pochwalił się wynalazkiem, który może mieć ogromne znaczenie dla przyszłości medycyny. Opracowana przez firmę technologia pozwala na wykorzystanie konsumenckich aparatów w telefonach i laptopach do precyzyjnej diagnozy.

03.12.2020
12:02
Diagnoza aparatem w telefonie - technologia Microsoftu ma to ułatwić
REKLAMA

Jak można polegać na aparacie w typowym telefonie, skoro nawet zdjęć ładnych nie robi? Że o byciu narzędziem pomiarowym od którego oczekuje się precyzyjnych danych nawet nie ma co wspominać. Tymczasem okazuje się, że sztuczna inteligencja w jeszcze niejeden sposób nas zaskoczy. Analiza bardzo subtelnych zmian w wyglądzie ludzkiego ciała – często niemal niedostrzegalnych dla oka – jest możliwa nawet, gdy urządzeniem pomiarowym jest tani telefon z Chin.

REKLAMA
 class="wp-image-1516868"

Opracowany przez Microsoft – przy współpracy z Uniwersytetem w Waszyngtonie i OctoML – algorytm pozwala na optyczny pomiar krążeniowo-oddechowych parametrów życiowych na urządzeniu. Jest to możliwe za sprawą nowatorskiej konwolucyjnej neuronowej sieci uwagi MTTS-CAN i to właśnie ona pozwala na wykorzystanie zwykłych smartfonów do pomiarów sercowo-płucnych wysokiej dokładności.

Procesy fizjologiczne, takie jak krążenie krwi i oddychanie, zmieniają z czasem nieznacznie wygląd ciała.

Jak się okazuje, smartfonowe matryce fotograficzne są wystarczająco czułe, by wychwycić te zmiany w świetle odbitym od ciała. Zmiany w charakterystyce zestawów analizowanych pikseli mogą prowadzić do wstępnej diagnozy, jaką może być zmiana średniego pulsu czy oddechu. Możliwy jest tą metodą nawet pomiar stężenia tlenu we krwi.

 class="wp-image-1516871"
REKLAMA

To może nie tylko znacząco rozwinąć telemedycynę i diagnostykę zdalną, ale również i konsumenckie gadżety fitnessowe. Te za sprawą technologii Microsoftu mogłyby w czasie rzeczywistym i bez pośrednictwa chmury analizować stan ciała użytkownika i sugerować ewentualne zmiany.

Rozwiązanie Microsoftu – w tym MTTS-CAN – zostało stworzone jako rozwiązanie open-source. Źródła i dalsze informacje dostępne są pod tym adresem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA