Gry  / News

Kompatybilność wsteczna PlayStation 5 bez tajemnic. Ubisoft się wygadał

Picture of the author

PlayStation przyszłej generacji nie zmusi nas do zabawy z wyłącznie nowymi grami. Nie powinno być żadnych problemów z graniem w starsze tytuły. Czy wszystkie? No niezupełnie.

Na niewiele newsów z taką niecierpliwością czekamy, jak na ogłoszenie ceny PlayStation 5. W międzyczasie musimy zadowolić się mniej istotnymi, ale za to równie ciekawymi drobiazgami. Takimi jak zgodność wsteczna konsoli z jej poprzednimi wersjami.

Wiemy już z oficjalnych źródeł, że PlayStation 5 będzie bardziej przyjazną pod tym względem konsolą od PlayStation 4, które w większości regionów na świecie nie uruchomi żadnej gry ze starszych konsol – choć możliwe jest skorzystanie z usługi PlayStation Now w wybranych krajach, w ramach której udostępniane są starsze produkcje.

PlayStation 5 jest zgodne z PlayStation 4. I to by było na tyle.

Pod względem zgodności wstecznej PS5 zachowuje się bardzo podobnie jak jego największy konkurent – Xbox Series. To oznacza, że mająca pojawić się w sprzedaży pod koniec roku konsola ma uruchamiać niemal wszystko, co jest w stanie uruchomić PS4. Tak jak Xbox Series jest w stanie uruchomić wszystko, co uruchamia Xbox One. A mimo tego konsola Sony jest pod tym względem mniej funkcjonalna. Jak to możliwe?

Tajemnica tkwi w bieżącej generacji konsol. Xbox One uruchamia większość gier z Xboxa 360 oraz wybrane z Xboxa pierwszej generacji. Zgodność wsteczna z Xboxem One oznacza zachowanie zgodności z grami, które na nim działają. Analogicznie, PS5 nie uruchamia gier z PS3, PS2 czy z pierwszego PlayStation, bo nie potrafi robić tego PlayStation 4.

Informację te – poniekąd niezbyt zaskakującą, bo właśnie taki stan rzeczy podejrzewaliśmy – potwierdza australijski oddział Ubisoftu. Z jednej strony zapewne nie kupujemy PS5 po to, by grać na nim w gry sprzed dekady i starsze. Z drugiej jednak… czasem fajnie wrócić do ukochanych klasyków lub odkrywać niektóre po wielu latach od premiery.

Nie traćmy jednak nadziei: zgodność wsteczna Xboxa One została wprowadzona na długo po premierze konsoli. Sony również może rozwijać PS5 przez aktualizację oprogramowania. Trzymajmy kciuki.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst