REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Chrome wykorzysta nowości w Windows 10 2004. Przeglądarka będzie zużywać znacznie mniej pamięci

Programy pisane z myślą o Windows 10 2004 lub nowszym powinny być istotnie mniej łakome na nasz RAM. Jedną z pierwszych aplikacji, która to wykorzysta, będzie popularna przeglądarka Chrome. Inne są już w kolejce.

18.06.2020
19:31
chrome 77 google
REKLAMA

Jedną z mniej znanych nowości Windowsa 10 2004 – bo w zasadzie całkowicie niewidoczną dla użytkownika – jest zapewnienie aplikacjom nowego mechanizmu zarządzania pamięcią operacyjną. Wykorzystując SDK (Software Development Kit) najnowszej wersji systemu, programiści mogą wprowadzać mechanizm SegmentHeap do swoich aplikacji, jednocześnie nie łamiąc kompatybilności z poprzednimi wersjami Windowsa.

REKLAMA

Ów SegmentHeap, jak czytamy w dokumentacji, to sterta segmentów, a więc nowoczesna implementacja sterty, ma zapewnić istotne oszczędności w zużywaniu RAM-u. Microsoft ilustruje je na przykładzie jeszcze niedostępnej, przyszłej wersji przeglądarki Edge, która zużywała nawet 27 proc. mniej pamięci niż ta pracująca bez SegmentHeap.

Edge bazuje na Chromium. A Google już zaaprobował rozwiązanie Microsoftu. Chrome na Windows 10 2004 będzie zużywał mniej pamięci.

REKLAMA

Implementacja SegmentHeap trafi do windowsowej edycji przeglądarki Chromium, co oznacza, że zyskają na tym wszystkie nakładki – Chrome, Edge, Opera, Vivaldi, Brave i reszta. Tak na dobrą sprawę, to Google – jak twierdzi – jest gotowy do wprowadzenia tego mechanizmu od ręki. Czeka jednak na opublikowanie finalnej wersji SDK dla Windows 10 2004, by uniknąć usterek i nieprzewidzialnych problemów w procesie kompilacji kodu przeglądarki.

Odkąd Microsoft dołączył do projektu Chromium, przekazał jego współtwórcom setki łatek poprawiających działanie bazujących na nim wszystkich przeglądarek, nie tylko tych pracujących na Windowsie. Jest to o tyle niesamowite, że prawdopodobnie większość z nas pamięta nie tak odległe czasy, kiedy Chrome był dla Microsoftu jednym z głównych oponentów. Chromium w efekcie dominuje na rynku przeglądarek internetowych, co rodzi pewien problem – Firefox i Safari znajdują się w coraz trudniejszej pozycji…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA