Kosmos  / News

I cyk, 65 nowych odłamków zaśmieciło orbitę. Rosyjska rakieta rozleciała się nad Oceanem Indyjskim

Picture of the author
176 interakcji
dołącz do dyskusji

8 maja, nad Oceanem Indyjskim doszło do dezintegracji górnego członu rosyjskiej rakiety Fregat-SB. W wyniku zdarzenia powstało 65 nowych śmieci kosmicznych. Najprawdopodobniej nie doszło do żadnego zderzenia na orbicie.

Rosyjska rakieta Fregat-SB wyniosła w 2011 r. na orbitę satelitę Spektr-R. Od tego czasu górny człon rakiety znajduje się na orbicie.

Po 9 latach w przestrzeni kosmicznej, 8 maja między 6 a 7 rano, rakieta uległa dezintegracji. Powstało co najmniej 65 nowych śmieci kosmicznych. Aktualnie służby rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos starają się ustalić rozmiary i parametry orbitalne poszczególnych fragmentów rakiety.

Amerykańska jednostka wojskowa monitorująca orbitę okołoziemską także poinformowała o zniszczeniu rakiety i powstaniu 65 nowych śmieci kosmicznych.

Śmieci kosmiczne

Wbrew pozorom elementy rakiet wynoszących sprzęt i sondy kosmiczne na orbitę, stanowią znaczącą część wszystkich śmieci kosmicznych. Niestety po tym, jak zużyją całe znajdujące się w nich paliwo, nie można już w żaden sposób nimi sterować i np. zepchnąć z orbity w ziemską atmosferę. Przez to wiele z nich pozostaje na orbicie przez całe lata lub dekady.

Głównym problemem jest fakt, że od czasu do czasu dochodzi do zderzenia takich śmieci kosmicznych na orbicie. Przy prędkościach orbitalnych z dwóch zderzających się ze sobą obiektów, np. nieczynnych satelitów, powstają tysiące drobnych odłamków, z których każdy staje się zagrożeniem dla innych obiektów na orbicie.

Z tego też powodu amerykańska NASA oraz europejska ESA przeznaczają duże sumy pieniędzy na opracowanie skutecznych metod czyszczenia orbity ze śmieci kosmicznych. W ciągu najbliższych pięciu lat  ESA przeznaczy 500 mln euro na programy oczyszczania orbity okołoziemskiej.

Radioteleskop Spektr-R wyniesiony na orbitę za pomocą opisywanej wyżej rakiety, na początku 2019 r. przestał reagować na komendy przesyłane z Ziemi, a w maju jego misję uznano za zakończoną.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst