Od dzisiaj iPhone gotowy na pandemię - Face ID rozpozna maseczkę, iOS powiadomi o spotkaniu z zakażoną osobą
Można już pobierać produkcyjne wersje aktualizacji iOS-a i iPadOS-a do wersji 13.5. Użytkowych nowości jest niewiele – głównie są związane z Apple Music. To jednak ważna aktualizacja w kontekście epidemii COVID-19.
Czegoś takiego jeszcze nie było w historii elektroniki użytkowej. Najnowsza aktualizacja mobilnych systemów operacyjnych Apple’a skupiona jest głównie na przystosowaniu systemu do bezprecedensowej sytuacji, jaką jest globalna pandemia koronawirusa. Lista nowości w iOS 13.5 i iPadOS 13.5 jest więc bardzo nietypowa.
iPad i iPhone jako wsparcie w walce z koronawirusem
Najważniejszą z nowości jest wprowadzenie interfejsu Exposure Notification API, opracowanego wspólnie z Google’em. Umożliwia ono aplikacjom takim jak ProteGO śledzenie poczynań osób zarażonych koronawirusem.
Do zbierania danych wykorzystywany będzie moduł Bluetooth LE, który stale będzie monitorował okolicę w poszukiwaniu sygnału innych urządzeń mobilnych. W wyniku wykrycia nowego zarażonego w kraju system pozwoli prześledzić, z kim dokładnie ta osoba mogła wejść w interakcję, gdy nie wykazywała objawów. Mechanizm nie będzie włączony domyślnie i wymaga zgody użytkownika.
Funkcja ta jeszcze nie jest dostępna w Polsce, bo jeszcze jej obsługa nie została zaimplementowana do ProteGO – ale to ma się zmienić w nieodległej przyszłości.
Dodatkowo, Face ID od wersji 13.5 będzie inteligentnie wykrywał, że użytkownik telefonu lub tabletu ma ubraną maseczkę i że skanowanie twarzy jest w tej sytuacji bezcelowe – automatycznie więc przełączy się na ekran podawania kodu PIN.
Na szczęście iOS 13.5 i iPadOS 13.5 to nie tylko groza COVID-19.
Pojawiło się też kilka mniej strasznych nowości. Pierwszą i prawdopodobnie najważniejszą – biorąc pod uwagę liczbę użytkowników obu usług – jest współpraca pomiędzy usługami Apple Music i Instagram. Od wersji 13.5 będziemy mogli w szybki i łatwy sposób pochwalić się w Insta Stories, jakiej piosenki aktualnie słuchamy.
Poprawiono też nieco systemowy komunikator FaceTime. W końcu będzie można wyłączyć automatyczne powiększanie osoby aktualnie przemawiającej podczas grupowych wideorozmów. Do tej pory FaceTime automatycznie powiększał okienko z aktywnym rozmówcą, co wyraźnie się nie sprawdzało w zyskujących w tych trudnych czasach dużą popularność wideokonferencjach online.
Aktualizacja jest już dostępna do pobrania na wszystkie objęte wsparciem technicznym urządzenia iPhone i iPad.
Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.