REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

[AKTUALIZACJA] Usługi Google można było wgrać na smartfony Huawei w 3 minuty, ale ten sposób już nie działa

Największą wadą nowych smartfonów Huaweia jest brak dostępu do usług Google. Na szczęście problem ten można szybko rozwiązać. Na testowanym przeze mnie smartfonie Huawei P40 Lite dogranie wszystkich niezbędnych aplikacji zajęło zaledwie trzy minuty.

06.03.2020
9:01
Jak wgrać usługi Google na smartfony Huawei P40 Lite - poradnik
REKLAMA
REKLAMA

AKTUALIZACJA: Ten sposób przestał działać w dniu 19.03.2020 r. Prawdopodobnie było to spowodowane poruszeniem tego tematu przez największe światowe media technologiczne na świecie, co zwróciło uwagę Google. Gdy pojawi się nowy sposób na instalację usług Google na smartfonach Huawei, niezwłocznie o nim poinformujemy.

Przypominam, że przez nałożone przez Donalda Trumpa sankcje Huawei nie może współpracować z Google'em. Co za tym idzie, smartfony chińskiego giganta nie mogą mieć preinstalowanych Usług Google'a, w tym sklepu Play. Nowe urządzenia Huaweia korzystają zatem z otwartej wersji Androida wzbogaconej o usługi i sklep opracowane przez Chińczyków, które obecnie jakością odbiegają od znacznie starszych usług Google.

Problem ten nie dotyczy urządzeń, które trafiły na rynek przed ustanowieniem sankcji. Jeżeli więc już mamy telefon Huawei z usługami Google, to te nie zostaną usunięte z urządzenia, a sam sprzęt będzie nadal otrzymywał aktualizacje systemu i aplikacji. Nowe smartfony – jak Huawei P40 Lite oraz P40 Lite E – niestety są ich pozbawione.

Jak rozwiązać ten problem?

Można wgrać aplikacje na własną rękę korzystając z rozmaitych sposobów. Niektóre nawet sprawiają, że telefon rozpoznawany jest jako certyfikowany. W teorii da się zatem sprawić, że Huawei Mate 30 Pro działa, jakby sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone nigdy nie było. Google jednak wystosował oficjalne stanowisko, w którym pragnie podkreślić, że to tylko teoria:

Ręczne wgrywanie aplikacji Google nie będzie działać wedle oczekiwań ponieważ nie zezwalamy, by nasze usługi działały na urządzeniach pozbawionych certyfikacji, na których nie możemy zagwarantować bezpieczeństwa ich działania. Ręczne wgrywanie aplikacji Google to ryzyko instalacji aplikacji, która została zmodyfikowana w sposób nieautoryzowany – czytamy w opublikowanym artykule.

A po ludzku: jedynym pewnym źródłem oprogramowania są zasoby jego twórców. To oznacza, że pobierając pliki instalacyjne z nieoficjalnych źródeł ryzykujemy, że w tych plikach mogą kryć się nieproszeni goście, na przykład wirusy, trojany czy inne formy szkodników oraz że zostały zmodyfikowane w sposób zwiększający ich podatność na inne zagrożenia. A więc robimy to na własne ryzyko, a w razie problemów pretensje będziemy mogli mieć tylko do siebie.

Czujcie się zatem ostrzeżeni.

Jak wgrać usługi Google na smartfony Huawei?

Jest to bardzo łatwy proces, który opisujemy krok po kroku.

  1. Pobieramy aplikację Chat Partner z tego adresu.
  2. Wchodzimy w aplikację „Pliki”, znajdujemy pobrany plik i go uruchamiamy. Program się instaluje.
  3.  Na dole ekranu klikamy przycisk „Detect Device”
  4.  Klikamy „Repair Now” i przyznajemy aplikacji uprawnienia administratora.
  5.  Czekamy, aż usługi Google'a zostaną zainstalowane.
  6.  Logujemy się na konto Google'a i ze sklepu pobieramy niezbędne aplikacje.

Możliwe, że Sklep Play podczas wpisywania danych konta się zamknie. Wtedy należy wprowadzić swoje dane jeszcze raz. Gdy to zrobimy, ze sklepu Play będziemy mogli pobrać wszelkie aplikacje, takie jak Gmail, Mapy, Kalendarz i wiele innych. Poza tym, póki co nie odnotowałem innych problemów.

Ostrzegam jednak, że ta instrukcja może części osób się nie sprawdzić, choć w moim przypadku zadziałała na modelach P40 Lite oraz P40 Lite E.

Co działa, a co nie?

Działa niemal wszystko: aplikacje bankowe, do zamawiania taksówek i przewozów osób itp. Problemy tak naprawdę są dwa. Pierwszy, to aplikacja Google Pay, która nie pozwala na korzystanie z płatności zbliżeniowych. Jeżeli jednak wasz bank korzysta z własnego rozwiązania płatności, problem nie istnieje. Sam jestem klientem Banku Millennium i używałem Huaweia P40 Lite do płacenia w sklepach.

W przypadku modelu P40 Lite E ten problem nie istnieje, bo… nie ma on modułu NFC do płatności.

 class="wp-image-1100309"

Kolejny problem to Netflix, który jest dostępny tylko na certyfikowanych przez niego urządzeniach. Aplikacji tej nie będziemy mogli znaleźć w sklepie Play, a samodzielne doinstalowanie programu z pliku .APK nie sprawi, że zacznie on funkcjonować poprawnie.

Smartfony Huaweia nie są więc najlepszą opcją dla fanów filmów i seriali z tego serwisu. Można na własną rękę zainstalować program w wersji 3.16.6 (5382), który nie sprawdza certyfikacji, ale jest to wersja z 2016 roku. Trzeba jednak przyznać, że działa poprawnie.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że usługi Google zainstalowane w ten sposób mogą z dnia na dzień przestać działać. Może być to spory problem dla wielu użytkowników. Jeżeli jednak wyżej wymienione problemy i ostrzeżenia nie są wam straszne, kupno smartfona Huaweia i wgranie na nie usług Google na własną rękę może być kuszącą propozycją, zwłaszcza biorąc pod uwagę niską cenę modeli P40 Lite oraz P40 Lite E.

Co dalej? Jak Huawei odnajdzie się w nowej rzeczywistości?

Podejrzewam, że Huawei będzie cicho wspierał ludzi wgrywających na swoje smartfony usługi Google. Świadczy o tym fakt, że chińska firma podczas polskiej premiery modeli Huawei P40 Lite oraz P40 Lite E zadeklarowała naprawę gwarancyjną urządzeń ze zmodyfikowanym oprogramowaniem.

Pochwaliła się też współpracą z ponad 1000 punktów partnerskich na terenie całego kraju, należących do sieci telakces.com, teletorium i mycenter. I choć nikt tego oficjalnie nie potwierdzi, to coś mi mówi, że pracujące tam osoby zaczną specjalizować się w dogrywaniu usług Google do smartfonów Huawei.

REKLAMA

Czy tak faktycznie będzie, sprawdzimy już niebawem.

AKTUALIZACJA: Ten sposób przestał działać w dniu 19.03.2020 r. Prawdopodobnie było to spowodowane poruszeniem tego tematu przez największe światowe media technologiczne na świecie, co zwróciło uwagę Google. Gdy pojawi się nowy sposób na instalację usług Google na smartfonach Huawei, niezwłocznie o nim poinformujemy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA