REKLAMA

Od dziś duże zmiany w McDonald's. Koniec plastikowych słomek we wszystkich restauracjach w Polsce

Plastikowe słomki znikają z restauracji McDonald’s w Polsce. Od dziś nie znajdziemy ich w żadnym lokalu na terenie naszego kraju. Celem tej zmiany ma być troska o ekologię.

23.01.2020 18.17
Od dziś duże zmiany w McDonald's. Koniec plastikowych słomek
REKLAMA
REKLAMA

Biały papierowy kubek z dużym żółtym „M”, z którego wystaje plastikowa słomka. Taki obrazek widzieliśmy w każdej restauracji McDonald’s w Polsce, ale tak było tylko do dziś. Jeden z symboli sieci właśnie odchodzi w zapomnienie.

Koniec plastikowych słomek w McDonald’s. Co zamiast nich?

W dobie wiszącego nad naszymi głowami kryzysu ekologicznego, picie napojów przez plastikowe słomki jest coraz gorzej widziane. Wiele restauracji i klubów na świecie oraz w Polsce po prostu rezygnuje ze słomek, które zaczynają być synonimem zacofania i wąskich horyzontów. Napój można przecież wypić bezpośrednio z kubka, szklanki czy kieliszka.

W przypadku restauracji McDonald’s sprawa jest bardziej skomplikowana, bo papierowe kubki mają najcześciej duże pojemności, a materiał z którego są wykonane nie zapewnia odpowiedniej sztywności, by pić z takiego kubka bez słomki. Tym bardziej, kiedy bierzemy zamówienie na wynos i zamierzamy wypić napój np. w samochodzie w drodze do pracy.

Co w takim razie zamiast plastikowych słomek? Jak można się domyślić, przejście na metalowe słomki w skali McDonald’s nie wchodziło w grę, więc sieć postawiła na papier.

Zmian jest więcej, a pojawiają się one w McDonald’s od dziś.

Nowe papierowe słomki są w stu procentach biodegradowalne i nadają się do recyklingu. Do tego są wykonane z papieru certyfikowanego przez PEFC, a McDonald’s zapewnia, że mogą pozostać w cieczy nawet przez 5,5 godziny bez namakania.

Zmian jest więcej. Balony widoczne w McDonald’s m.in. na przyjęciach urodzinowych będą od teraz umieszczane na papierowych patyczkach. Zmieniono też opakowania lodów McFlurry, które stały się bardziej przyjazne środowisku.

Te zmiany wchodzą w życie już dziś we wszystkich 440 restauracjach McDonald’s w Polsce.

Na oficjalnej grafice czegoś brakuje. Tak, to plastikowa osłonka kubka.

mcdonalds plastikowe słomki class="wp-image-1075479"

McDonald’s na swojej grafice podkreśla, że rocznie na świecie zużywa 160 mln słomek. Przejście na papier ma być dobre dla środowiska, ale spójrzcie tylko na grafikę pokazaną na reklamie. Czy czegoś w niej nie brakuje?

Owszem, brakuje wieczka na kubku. Wieczka wykonanego… z plastiku, tak jak dotychczas. Ten element nie ulega zmianie. Co prawda nikt w McDonald’s nie twierdzi, że całkowicie rezygnuje z plastiku, ale jednak czuję pewien niesmak, kiedy zdaję sobie sprawę, że nadal w sieci restauracji będzie się zużywać 160 mln sztuk plastikowych wieczek rocznie. Nie zrozumcie mnie źle - to świetnie, że taki gigant jak McDonald’s stara się ograniczyć zużycie jednorazowego plastiku, ale nie dajmy się zwieźć pozorom. Firma ma nadal wiele do zrobienia.

Kontrowersji jest więcej, a wiemy o nich z innych rynków, na których plastikowe słomki funkcjonują w McDonald’s już od jakiegoś czasu. Takie rozwiązanie jest w Wielkiej Brytanii, gdzie klienci - wbrew zapewnieniom McDonald’s - narzekają na namakanie papierowych słomek. Wypicie napoju nie sprawia większych problemów, ale sytuacja wygląda gorzej w przypadku shake’ów.

Do tego redakcja BBC donosi, że słomki, które miały w stu procentach podlegać recyklingowi, w istocie sprawiają problemy z ponownym przetworzeniem. Jest to spowodowane dużą grubość papieru na słomce.

REKLAMA

Widać zmiany w dobrym kierunku, ale potrzebne są dalsze kroki.

Mam nadzieję, że wyeliminowanie plastikowych słomek to nie finał walki o środowisko, a dopiero pierwszy krok McDonald’s. Nadal jest wiele do zrobienia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA