REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Intel w defensywie? AMD pokazuje 7-nanometrowego Ryzena dla laptopów

AMD z tymi procesorami do laptopów to tak na poważnie. Układy Ryzen nowej generacji oferują znaczące usprawnienia względem i tak zaskakująco dobrych z ubiegłego roku.

07.01.2020
20:54
amd ryzen 7 4800
REKLAMA
REKLAMA

Widzisz notebooka, myślisz Intel? Nie bez powodu, amerykańska firma od wielu, wielu lat nie ma konkurencji na rynku układów scalonych dla laptopów. Od niedawna zaczęło się to zmieniać. Mobilne układy Ryzen pod wieloma względami – choć jeszcze nie wszystkimi – okazały się lepsze od intelowej konkurencji, kosztując przy tym zauważalnie mniej. Nic więc dziwnego, że AMD idzie za ciosem.

Jego nowy układ mobilny Ryzen 7 4800U to osiem rdzeni typu Zen 2 (16 wątków) taktowanych z bazową częstotliwością 1,8 GHz z możliwością zwiększenia taktowania w razie potrzeby do 4,2 GHz przy TDP 15 W. Towarzyszy mu ośmiordzeniowy moduł graficzny Radeon Vega.

Jeżeli 4800U to dla nas za mało, producenci laptopów mogą też wykorzystać nowy układ AMD Ryzen 7 4800H.

To ośmiordzeniowy, 16-wątkowy układ o bazowym taktowaniu 2,9 GHz z możliwością jego zwiększenia do 4,2 GHz przy TDP 45W. Zdaniem AMD, układ ten znacząco wyprzedza pod względem wydajności procesor Core i7 9700K, a więc procesor montowany nie w laptopach, a desktopach. Wysoce ekscytujące! Choć… bez wątpienia musimy to zweryfikować w testach.

 class="wp-image-1067067"
REKLAMA

Oba procesory podobno oferują dwukrotnie większą wydajność na wat energii względem układów poprzedniej generacji. Zniknąć ma więc argument za procesorami Intela, które zazwyczaj zapewniają notebookom dłuższy czas pracy na akumulatorze.

Pierwsze notebooki z nowymi układami Ryzen mają pojawić się w sprzedaży jeszcze w bieżącym kwartale.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA