REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Oprogramowanie

Windows 10 1909 już gotowy. Wszystko, co musisz wiedzieć o listopadowej aktualizacji Windowsa

Na serwerach Microsoftu właśnie pojawiła się produkcyjna aktualizacja Windowsa 10 do wersji 1909. To bardzo nietypowe uaktualnienie i bardzo skromne. Możesz wręcz nie zauważyć, że twój PC ją zastosował.

11.10.2019
10:20
windows 10 19h1
REKLAMA
REKLAMA

Windows 10 1909 (znany wcześniej jako Windows 10 19H2) jest już dostępny do pobrania, choć jeszcze nie dla szerokiej publiczności. Aktualizacja na domyślnych ustawieniach systemu zostanie zastosowana automatycznie na początku przyszłego miesiąca. By ręcznie sprawdzić jej dostępność, możemy wejść w Ustawienia, następnie Aktualizacja i zabezpieczenia, by w sekcji Windows Update kliknąć Sprawdź aktualizacje. Można ją jednak na własne ryzyko (jakie - o tym później) pobrać już dziś.

Aktualizacja ta jest nietypowa z kilku względów. Po pierwsze, jest bardzo skromna. Nowości znajdują się głównie w kodzie systemu, nie dostrzeżemy ich w formie licznych nowych funkcji. Nawet sposób dystrybucji tejże aktualizacji jest inny. Wszystkie poprzednie aktualizacje rozwojowe Windowsa 10 instalowały się tak, jakbyśmy instalowali zupełnie nowy system operacyjny – co wiązało się z długim czasem instalacji i licznymi restartami komputera. Windows 10 1909 trafia do nas jako aktualizacja serwisowa, powinien więc zainstalować się błyskawicznie i poprosić tylko o jeden restart.

Dla administratorów komputerów firmowych aktualizacja do Windows 10 1909 jest szczególnie cenna.

Ci nie zawsze mogą równo z Microsoftem aktualizować komputery do nowszych wersji, zwłaszcza że twórcy Windowsa publikują jego dwie aktualizacje rozwojowe w ciągu roku – a więc częściej niż większość producentów telefonów. A przecież 1909 z uwagi na małą liczbę zmian jest niczym innym, jak dopieszczoną wersją Windows 10 1903, ale z rozszerzonym okresem wsparcia o wspomniane pół roku.

Prawdziwą nowością ma być przewidziana na wiosnę aktualizacja 20H1. Po raz pierwszy budowana w ramach nowej struktury Microsoftu, która zakłada, że warstwę aplikacyjną systemu będzie rozwijał dedykowany jej zespół, zaś rdzeń systemu trafił pod opiekę tych samych ludzi, którzy pracują przy Azure. A więc przez jednych z najlepszych ekspertów zatrudnionych w Microsofcie. O niej jednak porozmawiamy przy innej okazji.

Windows 10 1909: 9 kluczowych nowości, dla których warto zainstalować aktualizację.

 • Szereg łatek w zakresie drobnych błędów, wykrytych od czasu premiery ostatniej aktualizacji
 • Możliwość dostosowywania opóźnień w rejestrowaniu rysika na ekranie dotykowym przez producentów komputerów. Rysiki mają działać dzięki temu zauważalnie sprawniej.
 • Możliwość ustawienia innego niż Cortana asystenta głosowego do nasłuchiwania poleceń, gdy komputer jest zablokowany
windows 10 1909 co nowego class="wp-image-1008129"
 • Możliwość wygodnego dodania wydarzenia do Kalendarza z poziomu jego podglądu wysuwanego z prawej krawędzi Paska zadań. Nie trzeba już do tego celu uruchamiać domyślnej aplikacji kalendarza.
windows 10 1909 co nowego class="wp-image-1008132"
 • Rozwijane opisy ikon umieszczonych na lewej krawędzi Menu Start po najechaniu na nie kursorem
 • W ustawieniach powiadomień z aplikacji pojawiły się obrazki ilustrujące, co właściwie dana opcja oznacza i jaki będzie miała efekt. Skrót do ustawień pojawił się też jako malutka ikonka w samych powiadomieniach.
 • Na wybranych procesorach – Microsoft nie podaje jakich – mamy odczuć poprawę czasu pracy komputera na zasilaniu z akumulatora
 • Mamy też odnotować wzrost wydajności na procesorach wielordzeniowych
windows 10 1909 co nowego class="wp-image-1008138"
 • Wyszukiwarka wbudowana w Eksplorator plików uwzględnia teraz również dane przetrzymywane na naszym OneDrive.

Dla których urządzeń dostępna jest aktualizacja do Windows 10 1909?

Aktualizacja jest dostępna dla urządzeń typu PC i tablet. Gogle holograficzne, interaktywne tablice i konsole do gier są już od pewnego czasu rozwijane własnym torem w kwestii oprogramowania operacyjnego. Z pewnością omówimy nowości w aktualizacji Windowsa 10 dla Xboxa, jak tylko ta będzie dostępna.

Jak otrzymać przedpremierowo aktualizację do Windowsa 10 1909 i czy powinienem to robić?

Metoda na przedpremierowe uzyskanie aktualizacji pozostaje bez zmian względem poprzednich. Musimy na chwilę dołączyć do programu beta-testów i po zastosowaniu tejże aktualizacji od razu się z niego wypisać. Po tym manewrze na naszym urządzeniu znajdzie się Windows 10 1909 w produkcyjnej wersji, który będzie pobierał od tej pory wyłącznie aktualizacje produkcyjne - a więc nie te przeznaczone do beta-testów.

By tego dokonać, należy udać się do menu Ustawienia systemu. Tam w sekcji Aktualizacje i zabezpieczenia zajrzeć do kategorii Niejawny program testów systemu Windows i kliknąć Rozpocznij. System poprosi o potwierdzenie naszego Konta Microsoft oraz wskazanie poziomu zaangażowania, jakie chcemy wykazać w testach. To ważne pytanie: wybierając złą opcję, możemy zapisać się do testów wczesnej wersji aktualizacji Windows 10 20H1, której wersja produkcyjna ma się pojawić dopiero w przyszłym roku. Wskazujemy więc Wersja zapoznawcza. Komputer nas poprosi o ponowne uruchomienie.

REKLAMA

Po restarcie w sekcji Aktualizacje i zabezpieczenia zajrzyjmy do działu Windows Update i kliknijmy Sprawdź aktualizacje. System i tak by to zrobił, ale przecież podobno zależy nam na czasie. W uaktualnieniach pojawi się nowy Windows. Dajmy mu się pobrać i zainstalować. Wymagane będzie ponowne uruchomienie komputera. Gdy to się już dokona, raz jeszcze zajrzyjmy do sekcji Niejawny program testów Windows i się z niego wypiszmy. A więc usuńmy z listy nasze Konto Microsoft i potwierdźmy, że już nie chcemy otrzymywać uaktualnień testowych.

Gotowe. Mamy już na pokładzie produkcyjną wersję systemu Windows 10 1909. Mimo wszystko odradzam ten manewr. Microsoft nie bez powodu udostępnia aktualizację stopniowo i ostrożnie w trybie automatycznym, badając jak reagują na nią kolejne sprzęty i aplikacje na komputerach użytkowników. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że nawet w tej produkcyjnej wersji czai się jakaś usterka, której nie wykryto w testach. Brak kombinowania chroni nas przed potencjalnymi wpadkami - powyższy poradnik stosujecie wyłącznie na własne ryzyko.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA