1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Chcesz nauczyć się poruszania w świecie finansowych technologii? Studia FinTech na Uniwersytecie Warszawskim są dla ciebie

Lokowanie produktu

Pod koniec listopada zaplanowano wykład inauguracyjny studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim w całości poświęconych zagadnieniom finansowych technologii. Partnerem tej edukacyjnej inicjatywy jest drugi rok z rzędu Alior Bank.

23.10.2019
17:56
Alior Bank zmiany internet

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego rok temu zdecydował się na uruchomienie nowego kierunku studiów. Chodziło o stworzenie miejsca, gdzie młodzi ludzie będą mieli okazję poszerzać wiedzę w zakresie rozwiązań technologicznych, poznać nowoczesne usługi i produkty finansowe, zrozumieć otoczenie prawne, trendy czy zachowania klientów.

Podyplomowe studia z fintechu są adresowane do osób, które posiadają dyplom wyższej uczelni i chcą rozwijać swoją karierę zawodową, zwracając swoją uwagę ku instytucjom finansowym, takim jak banki, fundusze inwestycyjne czy też instytucji publicznych, które regulują nowe technologie w finansach.

Wkrótce ruszy druga edycja studiów, a Daniel Daszkiewicz, Dyrektor Departamentu Innowacji i FinTech w Alior Banku, tłumaczy nam, dlaczego zdecydowali się na kontynuowanie tego partnerstwa.

Alior Bank fintech Daniel Daszkiewicz class="wp-image-1023499" title="Daniel Daszkiewicz Dyrektor Departamentu Innowacji i FinTech"

Daniel Daszkiewicz, Dyrektor Departamentu Innowacji i FinTech.

Michał Tabaka, Spider's Web: - Dlaczego organizacja takiego kierunku studiów to dzisiaj dobry pomysł?

Daniel Daszkiewicz: - Współpraca korporacji i start-upów to jeden z najsilniejszych światowych trendów rozwoju sektora innowacji. Obecnie prawie 70 proc. organizacji z pierwszej setki FORTUNE500 angażuje się w takie projekty, ale tylko co czwarty pilotaż jest wdrażany jako rozwiązanie. To udowadnia, że choć jest wola i potrzeba łączenia sił, to w praktyce bywa to nieskuteczne lub wręcz niemożliwe. Dlaczego? Naszym zdaniem wynika to m.in. z rozbieżności pomiędzy modelami funkcjonowania małych i dużych organizacji: dobrą i korzystną współpracę wyklucza np. niezrozumienie wzajemnych potrzeb czy brak możliwości sprostania procedurom. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, zaangażowaliśmy się w projekt studiów FinTech, których celem jest poszerzenie grona ekspertów, mogących skutecznie wdrażać partnerstwa korporacji i start-upów. Wierzymy, że to pomoże rozwijać nową kulturę partnerstw, której Alior Bank jest ważną częścią - stworzyliśmy laboratorium innowacji RBL_, którego rolą między innymi jest tworzenie partnerstw z FinTechami.

Jakie zagadnienia obejmują takie studia?

Daniel Daszkiewicz: - Żeby zrozumieć branżę FinTech, trzeba poznać wiele aspektów jej działania, zaczynając od otoczenia regulacyjnego i uwarunkowań prawnych, przez sztuczną inteligencję, uwarunkowania technologiczne związane z finansami i współpracą między innymi z bankami. Nie da się mówić o tej branży, pomijając technologię blockchain czy metody zarządzania projektami technologicznymi. Dla sukcesu poszczególnych rozwiązań ma także znaczenie marketing i zrozumienie zachowań klientów. W czasie studiów to właśnie te tematy są poruszane zarówno przez praktyków biznesu, jak i kadrę naukową Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, która uzupełnia niezbędną wiedzę teoretyczną. Przedmioty i tematy są poruszane w ramach różnorodnych rodzajów zajęć - wykładów, warsztatów, konwersatoriów czy w trakcie spotkań z przedstawicielami firm działających w tej branży.

Czy partnerzy projektu, w tym Alior Bank, traktują ten kierunek jako swoistą kuźnię talentów przyszłych współpracowników?

Daniel Daszkiewicz: - Oczywiście. Ze względu na zdobytą wiedzę i umiejętności, słuchacze tych studiów dołączą do grona poszukiwanych specjalistów bardzo przyszłościowej dziedziny - zwłaszcza ze względu na nacisk na praktykę. W Alior Banku wiemy, że FinTech to obiecujący segment biznesu, który prawdopodobnie będzie się w najbliższych latach dynamicznie rozwijać. Polska ma szansę być centrum Europy Środkowo-Wschodniej dla startupów technologicznych – nasz rynek spełnia wiele kryteriów, aby to od niego zaczynać ekspansję w tym regionie. Wyspecjalizowani w tym zakresie eksperci, który potrafią stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju, mogą tylko przyspieszyć ten proces.

Jakie kryteria (w tym finansowe) trzeba spełnić, że stać się takim studentem?

Daniel Daszkiewicz: - Wszystkie informacje dotyczące formalnych kryteriów, również finansowych, które powinien spełnić kandydat znajdują się na stronie internetowej kierunku. Szukamy ludzi, którzy chcą się specjalizować w obszarze finansowych technologii. To studia zarówno dla osób, które chcą się zajmować partnerstwami po stronie korporacji, jak i są właścicielami FinTechu lub planują założenie takiej firmy.

Czy możesz podać przykłady absolwentów pierwszej edycji?

Daniel Daszkiewicz: - W czasie pierwszej edycji studiów wzięły udział przynajmniej dwie osoby, o których wiem, że wykorzystują zdobytą wiedzę w działaniu – to dwie świetne ekspertki Alior Banku – Magdalena Łagożna, menadżer ds. procesów i wdrożeń, która była w zespole opracowującym trwały nośnik oraz Olga Janczyszyn, która dzięki studiom po wieloletniej karierze w Departamencie Ryzyka została FinTech Partnerem – odpowiada za wyszukiwanie rozwiązań i współpracę z FinTechami w ramach naszego programu akceleracyjnego RBL_START.

Jacy eksperci Alior Bank będą prowadzili zajęcia?

Daniel Daszkiewicz: - W tym roku Alior Bank ma silną reprezentację wśród wykładowców. Kamila Wincenciak, dyrektor ds. partnerstw z FinTechami, będzie opowiadać o podstawach budowania współpracy z firmami z tej branży. Krzysztof Grzeszczuk, dyrektor ds. open banking przybliży studentom tajniki otwartej bankowości i możliwości, które daje współpraca z wykorzystaniem takiej infrastruktury jak Open API. Łukasz Mańkowski, dyrektor ds. Inwestycji CVC opowie o zasadach współpracy funduszy i startupów. Wśród wykładowców jest także Piotr Adamczyk, ekspert ds. technologii blockchain, który jest autorem pionierskiego rozwiązania trwałego nośnika. Ja także będę dzielić się ze słuchaczami moim doświadczeniem związanym z tworzeniem środowiska gotowego na nowy rodzaj kooperacji, budowanie programów, procesów, a także narzędzi, które zwiększają szansę na synergię między korporacjami a startupami.

Fintech zdobywa coraz większą popularność. Czy przekłada się to na zainteresowanie tym kierunkiem studiów?

Daniel Daszkiewicz: - W zeszłym roku mieliśmy naprawdę mocną grupę osób, które szybko przekuły wiedzę w praktykę. Jestem przekonany, że w tym roku również zbierze się grupa pasjonatów, którzy postanowią przez dwa semestry intensywnie pracować. Wykład inauguracyjny planujemy pod koniec listopada.

*Materiał powstał przy współpracy z Alior Bankiem.

Lokowanie produktu
Najnowsze