Obraz naszej planety na zdjęciach jest przerażający. Oto najlepsze fotografie z konkursu Enviromental Photography Of The Year 2019
Aby obejrzeć zdjęcia nagrodzone w konkursie fotograficznym Enviromental Photography Of The Year 2019, trzeba mieć mocne nerwy.
Młody chłopak pijący brudną wodę na obszarze dotkniętym wylesianiem wiele ryzykuje. Może zarazić się cholerą, durem brzusznym, czerwonką i innymi chorobami tropikalnym. Pragnienie jest jednak mocniejsze. Nie wiemy, jakie są jego dalsze losy, ale wiemy, że takich osób jest więcej. Dużo więcej. To na ich potwornie ciężki i niesprawiedliwy los wskazuje jedna z przejmujących fotografii nagrodzonych w konkursie Enviromental Photography Of The Year 2019. Trudnych historii stojących za wyróżnionymi zdjęciami jest dużo więcej.
Poznaliśmy zwycięzców corocznego konkursu fotograficznego Enviromental Photography Of The Year 2019, który wyróżnia najlepsze fotografie ukazujące skutki ludzkiej działalności na przyrodę. Twórcy zdjęć niestety mają mnóstwo tematów do pokazania. Konkurs jest organizowany przez niezależną organizację Chartered Institution of Water and Environmental Management (CIWEM).
Zwycięzcy zostali ogłoszeni podczas szczytu klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Główną nagrodę otrzymał SL Shanth Kumar za zdjęcie ukazujące jak fala zalewa domy w Bombaju i porywa jednego z rybaków. Człowiek został uratowany przez innych rybaków, zanim dotarł do morza.
Fotografia Kumara zwraca uwagę na Bombaj, który jest realnie zagrożony powodziami przybrzeżnymi, czyli skutkami zmian klimatu. Temperatura lądu i morza w mieście rośnie, powodując odpowiedni wpływ na poziom morza.
W kategorii „Zmiany w środowisku” został nagrodzony Sean Gallagher. Jego fotografie z drona pokazuje powalone drzewa i wielkie fale w lagunie Funafuti w Tuvalu. Erozja lądowa zawsze stanowiła problem w tym rejonie, ale nasiliła się na skutek zmian klimatu i wraz ze wzrostem poziomu mórz. Tuvalu znika pod falami.
Kategoria „Zrównoważone miasta” pokazuje fotografię autorstwa Eliud Gil Samaniego, na której widać Mexicali – miasto w północnym Meksyku na granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Fotograf wykonał ten kadr 1 stycznia 2018 r., kiedy miasto należało do jednych z najbardziej zanieczyszczonych na świecie.
Historię chłopca sfotografowanego przez Dharshie Wissah już opisałem na początku. Ta przejmująca fotografia wygrała w kategorii „Woda, równość i zrównoważony rozwój". Brak czystej wody sprowadza na całe populacje zagrożenie śmiertelnymi chorobami.
J Henry Fair zwyciężył w kat. „Działania na rzecz klimatu i energia". Jego zdjęcie ukazuje pozostałości po lesie Hambach, który miał 12 tysięcy lat. Teren kupiła kompania energetyczna, by wydobywać tam węgiel. Z obszaru leśnego wielkości Manhattanu zostało zaledwie 10 proc..
Ucięcie rogu nosorożca może czasem być jedynym sposobem na ochronę zwierzęcia przed kłusownikami. Rogi naturalnie odrastają co rok / dwa lata. Właśnie taki moment uchwycił Neville Ngomane, a jego klatka została wyróżniona nagrodą „Young environmental photographer of the year".
Zobaczcie jeszcze trochę wyróżnionych fotografii. Więcej zdjęć można zobaczyć na stronie konkursu. Nie jest łatwo je oglądać, ale warto to zrobić. Może niektórym pomoże to zrozumieć powagę sytuacji, w której wszyscy się znajdujemy.