Tech  /  Artykuł

Zdjęcie dnia: Jak oszukać algorytmy rozpoznawania twarzy za pomocą biżuterii lub chusty?

Picture of the author

Design w służbie prywatności. Odpowiedzią na rozpoznawanie twarzy mają być szale, maskujące wzory i ekscentryczna biżuteria. 

Wszędobylskie kamery wyposażone w możliwość rozpoznawania twarzy niepokoją coraz więcej osób. Rośnie ruch oporu przed bezrefleksyjnym obkamerowywaniem wszystkiego, zgodnie z dogmatem, że z kamerą nad głową jest z pewnością bezpieczniej. Choć najważniejsze jest w tym przypadku przekonywanie ustawodawców, że permanentna inwigilacja nie jest równoznaczna z bezpieczeństwem i stanowi dla niego zagrożenie, to istnieją też rozwiązania, które idą inną drogą. Taką, która może się przydać, jeśli pierwsza zawiedzie donikąd.

Jednym z nich jest projekt Incognito, za który polska projektantka Ewa Nowak zdobyła pierwsze miejsce w kategorii człowiek w konkursie Mazda Design 2019.

Oszukać algorytm w oku kamery

Wykonana przez artystkę maska jest dostosowana do kształtu twarzy noszącego. Jej strategicznie rozmieszczone elementy mają uniemożliwić algorytm skuteczne rozpoznanie twarzy. Dwie mosiężne płytki opadają na policzki, a trzecia dumnie sterczy przed czołem. Owszem, całość wygląda dość dziwacznie, ale jest to dziwaczność bliższa ekstrawagancji haute couture niż aluminiowym czapeczkom noszonym przez przeciwników 5G.

Zdjęcie: Noma Studio

To nie pierwszy i z pewnością nie ostatni tego typu projekt. CV Dazzle oferuje sposoby na oszukanie rozpoznawania twarzy, korzystając z nadzwyczaj wyrazistego makijażu i odpowiednio ułożonej fryzury. Przy zaburzeniu proporcji, które oferują konkretne stylizacje, algorytmy gubią się i nie są w stanie zidentyfikować, że mają do czynienia z ludzką facjatą.

Stojący za projektem Adam Harvey stworzył też znacznie bardziej tradycyjnie wyglądającą chustę. HyperFace został ozdobiony kształtami, które mają algorytmom przypominać ludzkie twarze i ściągać w ten sposób ich uwagę.

Twarz osoby, która nosi określony wzór przy sobie, zaczyna się gubić pośród twarzowego szumu. Ten pomysł nie polega na modyfikacji wyglądu samej twarzy, nie przyciągnie więc tak wielu zdziwionych spojrzeń zwykłych przechodniów. Jego idea zasadza się na wprowadzeniu fałszywych informacji w otoczenie twarzy i zmyleniu algorytmów w ten sposób.

Algorytmy rozpoznawania twarzy budzą kontrowersje od dawna, ale nadal za mało się w tej sprawie dzieje.

Proponowane przez designerów rozwiązania pozostają raczej w sferze ciekawostek, wyborów ekscentryków i symboli oporu przed powoli zamykającymi się wokół nas murami Panoptikonu. Technologia rozpoznawania twarzy jest nieustannym źródłem kontrowersji. Utrata prywatności na tak masową skalę i możliwość nadużyć, jaka się z nią wiąże już nie tylko potencjalnie, powinna budzić niepokój u wszystkich. Nawet właściciele największych firm technologicznych, którzy sami rozwijają swoje algorytmy, nawołują do uregulowania rozwoju i wykorzystania rozpoznawania twarzy. Wątpliwości coraz częściej mają także ustawodawcy. W maju Sam Francisco zakazało policji i innym rządowym agencjom korzystania z tej technologii.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst