REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Naukowcy opracowali skuteczny i bezinwazyjny zabieg niszczenia komórek rakowych we krwi

Nowotworowy, które rozprzestrzeniają się w naszym organizmie za pośrednictwem naszego układu krwionośnego mają nowego wroga. Naukowcy opracowali specjalny laser, który jest w stanie, świecąc przez skórę, niszczyć komórki raka we krwi.

17.06.2019
8:37
Naukowcy opracowali bezinwazyjny zabieg niszczenia komórek rakowych
REKLAMA
REKLAMA

W badaniu opublikowanym w Science Translational Medicine naukowcy odpowiedzialni za ten projekt chwalą się, że ich laser był w stanie skutecznie wykryć komórki nowotworowe u 27 z 28 pacjentów, którzy dobrowolnie zgodzili się wziąć udział w tym eksperymencie. Oznacza to, że nowy system wykrywania raka jest ok. 1000 razy bardziej czuły, niż obecna technologia. Ale po kolei.

Leczenie raka laserem

nowotwor-leczenie-laserem-przerzuty.jpg class="wp-image-956042"

Vladimir Zharov wpadł na ten pomysł ok. dekadę temu i od tamtego czasu pracował nad kolejnymi ulepszeniami swojej koncepcji, testując ją na początku na komórkach rakowych w laboratorium, potem na zwierzętach, aż w końcu, po uzyskaniu zgody amerykańskiego FDA, mógł rozpocząć testy na ludziach. Konkretniej: na chorych na czerniaka bądź raka skóry.

Sam laser, wycelowany w żyłę, wysyła energię do krwioobiegu, wytwarzając ciepło. Krążące komórki czerniaka pochłaniają więcej tej energii niż normalne komórki, co powoduje ich szybsze nagrzewanie się i rozszerzanie. Ta rozszerzalność termiczna wytwarza z kolei fale dźwiękowe, znane jako efekt fotoakustyczny, które są rejestrowane przez mały przetwornik ultradźwiękowy umieszczony na skórze w pobliżu lasera. Nagrania wskazują, kiedy komórki nowotworowe przechodzą przez krwiobieg.

Ten sam laser może być również używany do niszczenia CTC w czasie rzeczywistym. Ciepło z lasera powoduje powstawanie pęcherzyków pary na komórkach nowotworowych. Pęcherzyki rozszerzają się i zapadają, oddziałując z komórką i mechanicznie ją niszcząc.

Nieinwazyjny sposób terapii

Dzięki tym właściwościom to narzędzie może dać lekarzom nieszkodliwy, nieinwazyjny i dokładny sposób na polowanie i niszczenie komórek raka, zanim zdążą rozprzestrzenić się po całym organizmie chorego.

REKLAMA

Rozprzestrzenianie się nowotworów jest główną przyczyną śmierci związanej z rakiem. Rozprzestrzenianie to odbywa się, gdy komórki guza pierwotnego odrywają się i przemieszczają się przez krwiobieg i układ limfatyczny, osiadając w nowych obszarach ciała i tworząc nowotwory wtórne.

Celem opublikowanego badania było sprawdzenie dokładności urządzenia w wykrywaniu CTC. Ale nawet z laserem w trybie diagnostycznym niskiej energii zabił znaczną liczbę CTC u sześciu pacjentów. A to dopiero prototyp. Pomyślcie, do czego zdolny będzie gotowy, komercyjny produkt.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA