REKLAMA

Opuścił własną firmę i zaczął budować modele z metalu. Dziś świetnie radzi sobie na Kickstarterze

To historia o osobie, która bardzo chciała stworzyć coś unikatowego, ale na początku się jej nie powiodło. Jednak nigdy się nie poddała. Dzisiaj Denis Ochrimenko — twórca Time 4 Machine — produkuje zabawki z metalu dla dorosłych i rusza z kolejną kampanią na Kickstarterze.

19.04.2019 18.33
Opuścił własną firmę i zaczął budować modele z metalu. Dziś świetnie radzi sobie na Kickstarterze
REKLAMA
REKLAMA

Narodziny Ugears — firmy znanej dzisiaj z produkcji konstrukcji drewnianych.

To było bardzo trudne — idziesz do centrum handlowego, widzisz tam zabawki, które sam zaprojektowałeś. Przyjaciele ciągle dzwonią i mówią, że widzieli Ugears w różnych miejscach. A ty słuchasz i jednocześnie rozumiesz, że twoje dziecko jest zgubione na zawsze. Nikomu bym nie życzył przeżyć podobnego uczucia — opowiada Denis Ochrimenko w rozmowie z vc.ru.

Wszystko zaczęło się w 2012 r., Denis Ochrimenko po raz kolejny postanowił spróbować stworzyć własny projekt i go rozwijać. Biorąc pod uwagę własne umiejętności projektanckie, Ukrainiec wpadł na pomysł stworzenia Ukrainian Gears (Ugears), konstrukcji dla dorosłych.

Przez dwa lata Denis szukał odpowiednich materiałów dla realizacji projektu: płyty piankowej, spienionego polistyrenu, drewna, kartonu itp. Najbardziej odpowiednią opcją okazała się sklejka cięta laserem.

Pierwsze modele zaprojektował i opracował samodzielnie, a produkcje zamówił w fabryce. W taki sposób Ukrainiec sprzedał 50 sztuk zabawek. Rozumiejąc, że podobne tempo pracy nie przyniesie pożądanych wyników, udał się z prezentacją swojego projektu na Startup UA (ukraińska platforma inwestycyjna). Po występie dostał kilka ofert współpracy, w tym od swego przyszłego partnera biznesowego, Henadia Shestaka, który w tamtym momencie pracował w wydawnictwie i miał doświadczenie w sprzedaży. Denis Ochrimenko i jego nowy partner zaczęli współpracę.

Konflikt zaczął się po sukcesie.

Hennadii Shestak wraz z innym sponsorem, Olgą Kravchuk, zainwestowali około 120 tys. dol. w projekt. Firma się rozwijała, sprzedaż rosła, do 2016 r. Ugears zatrudniał około 100 pracowników.

Około roku później startup wykorzystał Kickstartera i zgromadził ponad 400 tys. dol. Jak opowiada Denis, już w tym momencie Hennadii nie pracował w wydawnictwie, a objął stanowisko dyrektora firmy. Zaczęły się nieporozumienia.

Sam Hennadii Shestak opowiada, że pewnego dnia Denis przyszedł do niego i prosił o 50 tys. dol. dla kobiety ze Stanów Zjednoczonych, która musiała zająć się rozwojem produktu w Ameryce. Jednak Hennadii stwierdził, że to jest oszustka i nie zgodził się przeznaczyć pieniędzy na ten cel. „Przecież szukałem partnera, a nie menadżera”- opowiada Denis.

Latem w 2016 r. pomysłodawca Ugears opuścił własną firmę.

Narodziny nowego projektu Denisa Ochrimenko — Time 4 Machine.

Ukrainiec miał pomysł stworzenia nowego projektu - konstrukcji z metalu dla dorosłych - jeszcze podczas pracy w Ugears, jednak wtedy inicjatywa nie otrzymała wsparcia ze strony partnerów.

Po opuszczeniu firmy, Denis zaczął pracować nad projektem Time 4 Machine. Jak opowiada Ukrainiec, modele z metalu są wizualnie podobne do Ugears, ale „aby stworzyć nowy projekt, musiałem przemyśleć cały montaż konstrukcji. Mocowanie osi w przekładniach musiało zostać na nowo wymyślone - wyszło to dopiero za piątym razem”.

Ukrainiec opowiada, że modele metalowe bardziej mu się podobają, bo są ciężkie, błyszczące, małe. Można z nich stworzyć funkcjonujący mechanizm, na przykład działający zegar.

Nowy projekt — nowy partner biznesowy

Na początku działalności Time 4 Machine założycielowi udało się przyciągnąć inwestorów, jednak pieniądze z inwestycji szybko się skończyły. Wtedy Denis sprzedał 25 proc. swoich udziałów w Ugears i zainwestował 100 tys. dol w rozwój nowego projektu — zespół, projektantów i maszynę do cięcia metalu.

Na Ukrainie nie udało się znaleźć odpowiedniego zaplecza produkcji, więc firma przeniosła ją do Chin.

Time 4 Machine na Kickstarterze. Po raz drugi

Obecnie oferta firmy obejmuje drewniane i metalowe konstrukcje. Drewniane wyroby to siedem modeli w cenie od 34 do 37 dol. Do najpopularniejszych zaliczają modele samochodu oraz skorpiona. Wyroby z metalu to 13 różnorodnych modeli, w tym miniaturowe boisko do hokeja z graczami, regulator czasowy itp. Ceny: od 25 do 160 dol.

W 2017 r. Time 4 Machine wystartował na Kickstarterze z modelami z metalu, użytkownicy platformy zainwestowali w projekt ponad 50 tys. dol.

Minęły 2 lata, Denis zaprojektował nowe modele, nakręcił naprawdę imponujące wideo promocyjne i znowu uruchomił zbiórkę na Kickstarterze. Zebrał dotąd ponad 150 tys. dol., a do końca kampanii pozostało jeszcze 15 dni. Co ważne i symboliczne, już teraz udało się przebić rekord Ugears i zgromadzić ponad 100 tys. dol. więcej. Inwestując od 32 dol. na platformie, można otrzymać konstrukcję z metalu, która nazywa się Hot Tractor.

Najciekawszymi konstrukcjami są modele pociągu (Dazzling Steamliner) i samolotu (Heavenly Hercules). Aby dostać je, trzeba wpłacić na Kickstarterze od 84 dol.

Co w zestawie?

Wpłacając 84 dol., w sierpniu 2019 r. otrzymamy części do montażu konstrukcji samolotu, wideoprzewodnik do montażu i instrukcję papierową.

REKLAMA

Każdy model można zmontować za pomocą jedynie małych szczypiec. Części łatwo łączą się ze sobą poprzez jedno przykręcenie. Oferujemy również zestaw profesjonalnych narzędzi, które obejmują 2 różne typy szczypiec, 2 pilniki i ściereczkę polerską, - czytamy w opisie kampanii na Kickstarterze.

Zabawki są przeznaczone dla osób od 14 roku życia. Czas montażu, w zależności od modelu, może zająć od 2 do 14 godzin. Przedstawicieli Time 4 Machine podkreślają, że oferują nie tylko konstrukcje, lecz także dobry sposób na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem lub partnerem przy czymś tworzeniu realnych i działających maszyn własnymi rękami.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA