4K i HDR to tylko niektóre z rozwiązań, dzięki którym telewizja zmieniła się nie do poznania

Lokowanie produktu
09.04.2019 18.06
nowoczesna telewizja 4k hdr Philips OLED 973

Przez długi czas nie mogliśmy w pełni wykorzystać możliwości naszych nowoczesnych telewizorów. W ostatnich miesiącach zaczęło się jednak na polskim rynku dziać dużo dobrego. To dobra okazja, by przyjrzeć się magii, jaką stosują najbardziej nowocześni dostawcy telewizji.

UHD (Ultra High Definition) to format obrazu, który zdecydowanie już osiągnął swoją dojrzałość. Większość sprzedawanych telewizorów w Polsce i na świecie to sprzęty jak najbardziej zgodne z UHD. Po części z uwagi na rosnący popyt na tego rodzaju urządzenia, ale też po części z uwagi na fakt, że producenci stopniowo wycofują się z formatu Full HD. Wręcz coraz trudniej odnaleźć w sklepie telewizor, który nie obsługuje UHD.

Problem w tym, że przynajmniej na polskim rynku, dostępność treści UHD była dość ograniczona. Mowa tu oczywiście o tradycyjnej telewizji, bowiem najwięksi usługodawcy VoD na rynku już od dawna oferują u siebie materiały w tym formacie. To na szczęście się zmienia na lepsze, do czego jeszcze wrócimy. Na razie warto się przyjrzeć największym korzyściom, jakie zapewnia – od strony technicznej – nowoczesna telewizja. Zarówno przez sam format UHD, jak i inne, towarzyszące mu rozwiązania.

Rozdzielczość 4K Ultra HD, czyli ostrzejszy i wyraźniejszy obraz

Matryca w każdym telewizorze składa się z pojedynczych pikseli. A więc z punktów, które świecą w danym kolorze czy jasności. Powiedzmy, że chcielibyśmy wyświetlić na ekranie telewizora serduszko i ustalmy, że posługujemy się telewizorem z ekstremalnie małą liczbą pikseli. Na takim, nieistniejącym w rzeczywistości telewizorze, owo serduszko będzie wyglądać o tak:

rozdzielczość telewizja nowoczesna 4k hdr wcg hfr nc class="wp-image-913200"
Im niższa rozdzielczość, tym mniej realistyczny obraz

Powyższemu obrazkowi daleko do doskonałości. Widać na nim poszczególne kwadraty (piksele), z których składa się obraz. Możemy je wręcz policzyć. oGdybyśmy dysponowali matrycą mieszczącą większą liczbę pikseli, nasze serduszko wyglądałoby znacznie bardziej realistycznie.

Obraz nadawany przez najbardziej konserwatywne stacje telewizyjne składa się z 768 pikseli w poziomie oraz 576 pikseli w pionie. Stacje nadające w Full HD to obraz o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Tymczasem rozdzielczość 4K to aż 3840 x 2160 pikseli. To oznacza, że w zasadzie nie jesteśmy już w stanie dostrzec poszczególnych punktów, z których składa się obraz na telewizorze. W efekcie jest on wyjątkowo ostry i widać na nim nawet najmniejsze szczegóły.

HDR (High Dynamic Range). Co to znaczy ta cała „dynamika obrazu”?

Wiemy już, że obraz w telewizorze składa się z wielu pojedynczych pikseli. Ale przecież te piksele, by były widoczne, muszą świecić jakimś światłem. Nowoczesne telewizory są w stanie manipulować swoją jasnością w sposób znacznie szerszy, niż przewidywały to dotychczasowe telewizyjne standardy przesyłania obrazu. W odpowiedzi na ich możliwości techniczne powstał format HDR.

hdr sdr porównanie dolby vision class="wp-image-510584"
(Efekt symulowany, bo niestety nie jest możliwe pokazanie różnic pomiędzy obrazem HDR (po lewej) a SDR na wyświetlaczu, który tego nie obsługuje)

HDR zwiększa więc zakres rozpiętości pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami na ekranie. Przekładając z technicznego na ludzkie: obraz HDR wyświetlany na zgodnym z tym formatem telewizorze jest w stanie w znacznie większym stopniu uwypuklić różnice między najciemniejszymi i najjaśniejszymi elementami na ekranie. Kolory mogą być żywsze i bardziej naturalne, a zachodzące słońce być na tyle jasne, by aż prowokować do mrużenia oczu.

WCG (Wide Colour Gamut), czyli wszystkie barwy występujące w naturze

Omówiony wyżej HDR zwiększa realizm barw i jasności. Nadal jednak te barwy są pobierane z przewidzianej w danym standardzie puli. Telewizja HD przewiduje paletę kolorów składającą się z 16,7 mln barw. Ta liczba brzmi jak coś ogromnego i całkowicie wystarczającego. Problem w tym, że ludzkie oko rozróżnia 7 mld kolorów. I nagle wartość 16,7 mln barw przestaje brzmieć imponująco.

paleta barw telewizja nowoczesna 4k hdr wcg hfr nc class="wp-image-913194"
Nowoczesna telewizja korzysta z szerszej palety barw

Częściowym – nadal niedoskonałym – rozwiązaniem tego problemu jest oczywiście poszerzenie palety barwnej. Najnowszy stosowany w branży telewizyjnej format, czyli WCG, obejmuje miliard kolorów. A więc nieporównywalnie więcej niż 16,7 mln w zwykłym Full HD. Konsekwencje stosowania WCG są oczywiste, obraz wygląda jeszcze bardziej realistycznie i atrakcyjnie.

HFR (High Frame Rate), czyli jeszcze płynniejszy obraz

Wiemy już, że piksele, barwy i jasność definiują obraz w telewizorze. Pozostaje nam jeszcze ostatnia rzecz, jaką jest tak zwany klatkaż. Bo przecież telewizja to obraz ruchomy, nie statyczny. Typowy sygnał telewizyjny przewiduje, że telewizor będzie odświeżał cały obraz 25 razy na sekundę. Niestety, coraz częściej się okazuje, że to za mało. Wie o tym każdy miłośnik sportu czy filmów akcji z dynamiczną pracą kamery.

telewizja nowoczesna 4k hdr wcg hfr nc class="wp-image-913203"
Im wyższy klatkaż, tym obraz w ruchu jest mniej rozmyty

Telewizory od wielu lat stosują różne triki, by zredukować wady tak niskiego klatkażu. Stosują mechanizmy generowania klatek pośrednich i inne techniki, by podczas ruchu obraz nie rozmywał się lub nie zmieniał się w sposób skokowy i mało płynny. Niestety, żaden taki mechanizm nie zapewnia stuprocentowej skuteczności. Odpowiedzią jest oczywiście zapewnienie temu telewizorowi większej liczby klatek na sekundę. W ramach formatu HFR do telewizora wysyłanych jest ich na sekundę nie 25, a aż 50. Dzięki temu ruch jest płynny, pozbawiony artefaktów i smużenia.

Do tej pory by móc przetestować wszystkie te rozwiązania działające równocześnie, byliśmy ograniczeni do… gier wideo. Teraz podobną jakość zapewnia również nc+.

Nawet najbardziej rozwinięci z tych dostępnych w Polsce usługodawców VoD nie oferują całego przekroju opisanych rozwiązań w swoich treściach, choć materiały w 4K i HDR są coraz powszechniejsze. Właściwie jedyną sztuką wizualną, która jest u nas dostępna w tak wysokiej rozdzielczości, w tylu kolorach i o takiej płynności, są gry wideo z konsol Xbox One X i PlayStation 4 Pro.

Powoli jednak wkraczamy do nowoczesności. Jeżeli mamy zgodny z częścią lub wszystkimi opisanymi wyżej rozwiązaniami, warto zainteresować się ofertą nc+. Dekoder 4K UltraBOX+ oferowany przez tego dostawcę zapewnia obsługę wszystkich wskazanych wyżej rozwiązań technicznych. Czytelnicy obdarzeni dobrą pamięcią zapewne pamiętają, że opisywaliśmy go już ponad rok temu. Do tematu jednak warto wrócić, bo nc+ od długiego czasu oferuje nie tylko zgodny z najnowszymi standardami sprzęt, ale też zdążył zbudować bogatą ofertę programową w tej jakości.

Oferta ta składa się na liczne filmy, seriale czy programy dokumentalne, ale na tym nie koniec. W formacie UHD emitowane są również wydarzenia sportowe, w tym Lotto Ekstraklasa. A jakby tego było mało, ruszyła promocja, w ramach której otrzymujemy dostęp do Canal+ 4K Ultra HD za 0 zł na cały okres umowy.

Nie mam wątpliwości, że za jakiś czas UHD stanie się standardem u wszystkich wiodących dostawców telewizyjnych, to wszak naturalna kolej rzeczy. To jednak nadal mniej lub bardziej odległa przyszłość. W naszym kraju szlak przeciera nc+, jako jedyny na rynku zapewniając pełen komplet usług przewidujących niemal wszystkie opisywane wyżej technologie. To fakt godny odnotowania i pochwały. Zwłaszcza że cennik tego usługodawcy jest równie atrakcyjny, co oferowane przez niego innowacje.

*Materiał powstał we współpracy z marką nc+.

Lokowanie produktu
Najnowsze