Nie ma ucieczki przed biometrią. W twoim nowym dowodzie osobistym będą zapisane dwa odciski palców
Parlament Europejski przyjął rozporządzenie dotyczące podniesienia bezpieczeństwa dowodów osobistych obywateli Unii. Nowe dokumenty mają zawierać dwa odciski palców właściciela. Pozwolono też na wykorzystywanie danych biometrycznych w celach innych niż ustalenie tożsamości.
Jeżeli boicie się, że instytucje i różne podmioty wiedzą o was coraz więcej, rzecz jasna bez waszej woli, to na te wieści włos stanie wam dęba. Parlament Europejski właśnie zgodził się na to, żeby w nowych dowodach osobistych były dane biometryczne ich właścicieli. Dokładnie chodzi o dwa odciski palców.
Sama chęć gromadzenia danych biometrycznych najgorsza jeszcze nie jest. Dostęp do danych biometrycznych będą mieć przede wszystkim policja, urząd celny, instytucje od dochodzeń podatkowych oraz urzędy meldunkowe. Ale nie tylko. Europosłowie zdecydowali się dopisać do rozporządzenia zapis pozwalający owe dane wykorzystywać w innych, bliżej nieokreślonych celach niż tylko identyfikacja i potwierdzenie tożsamości. Jest tylko jeden warunek. Wykorzystywanie danych biometrycznych musi być w zgodzie z prawem Unii Europejskiej i danego kraju. Na nic się zdały ostrzeżenia przed tworzeniem centralnego systemu informatycznego z otwartym zapisem.
Bo dwa odciski palców lepiej wykryją terrorystów
Zdaniem przedstawicieli Komisji Europejskiej takie rozwiązanie tylko i wyłącznie wpłynie na wzrost poczucia bezpieczeństwa Europejczyków.
Wymiana dowodu w pięć lub dziesięć lat
Tym samym zabezpieczenia dowodów tożsamości będą dostosowane do zabezpieczeń paszportów. Oba dokumenty podróży będą teraz zawierały wysoce bezpieczny bezstykowy układ scalony ze zdjęciem posiadacza i odciskami palców. Stare dowody osobiste mają zniknąć w ciągu 5 lub 10 lat - ze względu na stopień zawartych zabezpieczeń.
Dłuższy okres wymiany starych dowodów na nowy - z dwoma odciskami palców będą miały osoby powyżej 70. roku życia. Przed biometrią nie uciekną też dzieci. Z tą różnicą, że ich dowody osobiste - też z odciskami palców powinny tracić ważność po maksymalnie 5 latach. Wedle przyjętego rozporządzenia dane referencyjne w urzędach meldunkowych powinny być usunięte najpóźniej po 90 dniach od wydania dokumentów.
Bez różnic, wszędzie tak samo
Przyjęte rozporządzenie oprócz podniesienia poziomu bezpieczeństwa ma na celu też ujednolicenie zasad wśród państw członkowskich UE dotyczących dowodów osobistych. Teraz bywa różnie. Np. w Belgii funkcjonuje już biometryczny dowód osobisty, ale nie ma mowy o przechowywaniu informacji o odciskach palców Belgów. Niemiec z kolei sam może jeszcze decydować, czy chce żeby jego dowód osobisty zawierał, czy też nie jego odciski palców.
Dowód osobisty jak karta kredytowa
Nowe wymogi maj wejść w życie za dwa lata. W przyszłości dowody osobiste obywateli Unii Europejskiej mają przypominać karty kredytowe. Z flagą UE i specjalną strefą do odczytu maszynowego danych biometrycznych.