REKLAMA

Spotkasz ich w sklepach i gastronomii - na jakich stanowiskach Ukraińcy najczęściej pracują w Polsce?

Ukraińcy stale przyjeżdżają do pracy w Polsce i zajmują tutaj różne stanowiska. Ostatnio odnotowano wzrost pracowników z Ukrainy w branży medycznej i w opiece zdrowotnej.

27.02.2019 16.12
Gdzie pracują Ukraińcy w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

Dziś Ukraińcy pracują w Polsce prawie w każdym miejscu: w najbliższym sklepie spożywczym, salonie kosmetycznym, u barbera, w kawiarni lub restauracji, hotelu, szpitalu, banku, korporacji międzynarodowej lub firmie IT.

Od kilku lat niszczony jest stereotyp sąsiada zza wschodniej granicy, który pracuje wyłącznie przy pracach prostych, niewymagających niemal żadnych kwalifikacji.

W jakich sektorach najczęściej pracują Ukraińcy w Polsce?

W 2018 r. gminy urzędów pracy zarejestrowały 1,4 mln oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy. Według danych dostarczonych przez ekspertów Personnel Service wynika, że:

  • pracodawcy handlu detalicznego i hurtowego oraz naprawy pojazdów samochodowych złożyli ponad 78 tys. oświadczeń,
  • pracodawcy prowadzący działalność związaną z zakwaterowaniem i świadczeniem usług w sektorze gastronomicznym złożyli ponad 48 tys. oświadczeń,
  • sektor opieki zdrowotnej i pomocy społecznej złożył 7 tys. oświadczeń,
  • sektor edukacji - prawie 1 tys. oświadczeń.

Na jakich stanowiskach można najczęściej spotkać Ukraińców w Polsce?

Najwięcej Ukraińców obejmuje stanowiska sprzedawcy, kelnera, barmana, fryzjera, kosmetyczki i pielęgniarki. W gastronomii Ukraińcy często pracują również jako kucharze. Znalezienie pracy w restauracji na krótki czas jest dość łatwe, pod warunkiem, że dana osoba mówi po angielsku. Zapewne dlatego Ukraińscy studenci często pracują na właśnie takich stanowiskach.

Ponadto trudna sytuacja gospodarcza na Ukrainie w ostatnich latach miała wpływ na spadek płac, a w niektórych przypadkach nawet na zmniejszenie liczby restauracji w kraju. Część osób z doświadczeniem gastronomicznym straciła pracę i zdecydowała się poszukać w Polsce zatrudnienia w swoim zawodzie.

W Polsce barbershopy stają się coraz bardziej popularne, co pomogło stworzyć nowe miejsca dla ukraińskich specjalistów branży. Sporo Ukraińców pracuje też w salonach kosmetycznych.

Dlaczego większość ukraińskich migrantów nadal pracuje w prostych zawodach?

Po pierwsze, aby pracować na innych stanowiskach, trzeba płynnie mówić po polsku, a większość obywateli Ukrainy, którzy dopiero przyjechali do Polski, nie posługuje się językiem polskim w stopniu zaawansowanym. Większość z nich potrzebuje czasu, aby się przystosować i potem spróbować swoich sił na lepiej płatnych stanowiskach.

Po drugie, pracownicy z Ukrainy mogą przebywać w Polsce na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy tylko przez 6 miesięcy. Firmy poszukujące specjalistów na wyższe stanowiska potrzebują znacznie więcej niż pół roku, aby odpowiednio wyedukować i wprowadzać pracowników w nowe obowiązki. Jest to jeden z powodów, dla których Ukraińcy na takich stanowiskach są wciąż rzadkością.

Na jaką pensję liczą Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do pracy w Polsce?

Agencja zatrudnienia EWL przeprowadziła sondaż, który wykazał, że ​​41 proc. respondentów oczekuje, że zysk netto wyniesie od 9 do 11 zł za godzinę. Należy zauważyć, że minimalna stawka godzinowa w Polsce w 2018 r. wynosiła 9,97 zł.

REKLAMA

33 proc. Ukraińców liczy na od 11 do 13 zł za godzinę, a 17,5 proc. - wskazało pożądaną stawkę w wysokości od 13 do 15 zł.

Według tego sondażu 50 proc. ukraińskich migrantów zarobkowych jest gotowych pracować od 10 do 12 godzin dziennie, 37 proc. wybrało opcję od 8 do 10 godzin. Tylko 11 proc. wskazało standardową liczbę 8 godzin.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA