REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Sprzęt

MAKERphone jest już hitem. To telefon komórkowy do samodzielnego złożenia

Wyobraź sobie, że możesz zbudować własny smartfon. Dostajesz pudełko z podzespołami, instrukcję i wszystkie niezbędne narzędzia. Już po kilku godzinach wykonujesz połączenia i wysyłasz SMS-y.

25.10.2018
18:07
MAKERphone
REKLAMA
127 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Postęp technologiczny idzie do przodu, lecz my, jako konsumenci, nie nadążamy z opanowaniem wszystkich tajników funkcjonowania smartfonów. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, jak jest zbudowany telefon komórkowy - niezastąpione urządzenie, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Dzięki MAKERphone pojawiła się okazja, by zmienić się z konsumenta w twórcę.

CircuitMess, startup z Chorwacji, uruchamia nowy edukacyjny projekt pod tytułem MAKERPhone. Firma oferuje kompletny zestaw do montażu własnego smartfona oraz szczegółową instrukcję krok po kroku. Według autorów projektu, z zadaniem poradzi sobie nawet 11-letnie dziecko. Oszacowany czas na budowę telefonu wynosi 7 godzin.

Najciekawsze, że osoba, która wykupi zestaw, będzie mogła nie tylko zbudować własny smartfon, a również go zaprogramować. Czyli dzięki MAKERphone otrzyma okazję, by nauczyć się podstaw programowania w Pythonie, Scratch i Arduino.

Możliwości telefonu są na poziomie modeli budżetowych, jednak głównym celem projektu jest edukacja. Albert Gajšak, 20-letni założyciel CircuitMess, mówi, że za pomocą tego telefonu nabywcy będą mogli spokojnie wykonywać połączenia, wysyłać wiadomości, grać, słuchać muzyki, odtwarzać wideo itp.

Co dostaniemy w zestawie?

 • płytkę drukowaną MAKERphone;
 • obudowę MAKERphone (mnóstwo kolorów do wyboru);
 • kolorowy TFT LCD ekran 128x160;
 • moduł GSM;
 • moduł główny mikrokomputera - podwójny procesor z wbudowanym Wi-Fi;
 • moduł dźwiękowy - karta z chipem DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy) i wtyczka jack do odtwarzania muzyki;
 • moduł wzmacniacza;
 • antenę komórkową;
 • kartę SD pojemnością 128 MB z już zainstalowanymi na niej kilkudziesięcioma przydatnymi aplikacjami i grami;
 • inne drobiazgi, które przydadzą się podczas budowy.

Najważniejsze jest to, że kupujący dostaje telefon w pudełku pełnym elementów elektronicznych. Jak meble z IKEA, tylko tutaj będzie trochę więcej zabawy! Za pomocą MAKERphone staramy się pokazać ludziom, że każda maszyna, którą widzimy, została zaprojektowana przez ludzi, którzy nie są inni ani mądrzejsi od nich samych.

Cena zestawu wraz ze wszystkimi niezbędnymi narzędziami wynosi 119 dol.

Python, Scratch, Arduino.

MAKERphone nauczy swojego twórcę programowania w języku Python - jednym z najbardziej popularnych na świecie. Nabywca będzie mógł samodzielnie stworzyć grę lub aplikację na telefon. Narzędzie posiada specjalną wersję Pythona o nazwie MicroPython, która pomoże szybciej nauczyć się kodowania.

Dla tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z programowaniem, Scratch to rewolucyjny program, który pozwala nawet dzieciom w wieku 5 lat nauczyć się programować za pomocą prostego systemu przeciągnij i upuść. Już teraz Scratch jest jednym z najbardziej popularnych programów w szkołach. Autorzy projektu zapewniają, że za pomocą Scratch można stworzyć pierwszą aplikację w ciągu kilku minut.

REKLAMA

MAKERphone jest oparty na Arduino - kompatybilnym mikrokontrolerze ESP32, i może być zaprogramowany w Arduino IDE (na bazie C/C++), co jest najbardziej popularnym środowiskiem programowania dla producentów i entuzjastów sprzętu komputerowego.

Warto wspomnieć, że to już drugi z kolei projekt edukacyjny typu DIY (Do It Yourself) firmy CircuitMess. Pierwszym i bardzo udanym był projekt MAKERbuino, konsola do gier, którą można zbudować samodzielnie. Sukces był tak duży, że MAKERbuino wzrosła z nieznanego projektu w Europie Wschodniej do udanego, globalnie dostępnego produktu dzięki współpracy z Amazonem i ponad 20 innymi dystrybutorami na całym świecie. Zostało sprzedanych ponad 6 tys. zestawów do budowania MAKERbuino. Startup postanowił więc stworzyć nowy projekt i na razie bardzo dobrze im idzie. Na Kickstarterze zebrali już około 200 tys. dol.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA