REKLAMA

MAKERphone jest już hitem. To telefon komórkowy do samodzielnego złożenia

Wyobraź sobie, że możesz zbudować własny smartfon. Dostajesz pudełko z podzespołami, instrukcję i wszystkie niezbędne narzędzia. Już po kilku godzinach wykonujesz połączenia i wysyłasz SMS-y.

25.10.2018 16.07
MAKERphone
REKLAMA
REKLAMA

Postęp technologiczny idzie do przodu, lecz my, jako konsumenci, nie nadążamy z opanowaniem wszystkich tajników funkcjonowania smartfonów. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, jak jest zbudowany telefon komórkowy - niezastąpione urządzenie, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Dzięki MAKERphone pojawiła się okazja, by zmienić się z konsumenta w twórcę.

CircuitMess, startup z Chorwacji, uruchamia nowy edukacyjny projekt pod tytułem MAKERPhone. Firma oferuje kompletny zestaw do montażu własnego smartfona oraz szczegółową instrukcję krok po kroku. Według autorów projektu, z zadaniem poradzi sobie nawet 11-letnie dziecko. Oszacowany czas na budowę telefonu wynosi 7 godzin.

Najciekawsze, że osoba, która wykupi zestaw, będzie mogła nie tylko zbudować własny smartfon, a również go zaprogramować. Czyli dzięki MAKERphone otrzyma okazję, by nauczyć się podstaw programowania w Pythonie, Scratch i Arduino.

Możliwości telefonu są na poziomie modeli budżetowych, jednak głównym celem projektu jest edukacja. Albert Gajšak, 20-letni założyciel CircuitMess, mówi, że za pomocą tego telefonu nabywcy będą mogli spokojnie wykonywać połączenia, wysyłać wiadomości, grać, słuchać muzyki, odtwarzać wideo itp.

Co dostaniemy w zestawie?

  • płytkę drukowaną MAKERphone;
  • obudowę MAKERphone (mnóstwo kolorów do wyboru);
  • kolorowy TFT LCD ekran 128x160;
  • moduł GSM;
  • moduł główny mikrokomputera - podwójny procesor z wbudowanym Wi-Fi;
  • moduł dźwiękowy - karta z chipem DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy) i wtyczka jack do odtwarzania muzyki;
  • moduł wzmacniacza;
  • antenę komórkową;
  • kartę SD pojemnością 128 MB z już zainstalowanymi na niej kilkudziesięcioma przydatnymi aplikacjami i grami;
  • inne drobiazgi, które przydadzą się podczas budowy.

Cena zestawu wraz ze wszystkimi niezbędnymi narzędziami wynosi 119 dol.

Python, Scratch, Arduino.

MAKERphone nauczy swojego twórcę programowania w języku Python - jednym z najbardziej popularnych na świecie. Nabywca będzie mógł samodzielnie stworzyć grę lub aplikację na telefon. Narzędzie posiada specjalną wersję Pythona o nazwie MicroPython, która pomoże szybciej nauczyć się kodowania.

Dla tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z programowaniem, Scratch to rewolucyjny program, który pozwala nawet dzieciom w wieku 5 lat nauczyć się programować za pomocą prostego systemu przeciągnij i upuść. Już teraz Scratch jest jednym z najbardziej popularnych programów w szkołach. Autorzy projektu zapewniają, że za pomocą Scratch można stworzyć pierwszą aplikację w ciągu kilku minut.

REKLAMA

MAKERphone jest oparty na Arduino - kompatybilnym mikrokontrolerze ESP32, i może być zaprogramowany w Arduino IDE (na bazie C/C++), co jest najbardziej popularnym środowiskiem programowania dla producentów i entuzjastów sprzętu komputerowego.

Warto wspomnieć, że to już drugi z kolei projekt edukacyjny typu DIY (Do It Yourself) firmy CircuitMess. Pierwszym i bardzo udanym był projekt MAKERbuino, konsola do gier, którą można zbudować samodzielnie. Sukces był tak duży, że MAKERbuino wzrosła z nieznanego projektu w Europie Wschodniej do udanego, globalnie dostępnego produktu dzięki współpracy z Amazonem i ponad 20 innymi dystrybutorami na całym świecie. Zostało sprzedanych ponad 6 tys. zestawów do budowania MAKERbuino. Startup postanowił więc stworzyć nowy projekt i na razie bardzo dobrze im idzie. Na Kickstarterze zebrali już około 200 tys. dol.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA