Sprzęt  / News

Rynek komputerów PC znowu rośnie. No tak, ale głównie za sprawą odchodzącego na emeryturę Windowsa 7

Dziś w mediach zobaczycie wiele sensacyjnych nagłówków, z których rzekomo ma wynikać, że komputery PC zaczynają drugie natarcie. Tak, sprzedało się ich więcej niż wcześniej. To jednak głównie zasługa klientów firmowych.

Czym dziś jest komputer PC? Sprawdza się nadal najlepiej jako urządzenie do pracy. Część z graczy powie też, że nie ma lepszej platformy do ich ulubionego hobby. Komputer osobisty dawno jednak przestał być centrum naszego cyfrowego życia. Rolę tę przejął telefon i ewentualnie urządzenia mu towarzyszące.

To oznacza, że lwia część sprzedawanych na rynku komputerów osobistych trafia do firm i innych organizacji, które wymagają od urządzenia cyfrowego bycia narzędziem do wygodnej i szybkiej pracy. Podmioty te w końcu zaczynają odsyłać Windows 7 na zasłużoną emeryturę. Czasem przez zwykłą podmianę systemu na firmowym sprzęcie. A czasem przez wymianę sprzętu.

To właśnie stąd bierze się wzrost na rynku PC, o którym dziś przeczytacie.

Według badań Gartnera, po raz pierwszy od sześciu lat rynek komputerów osobistych odnotował wzrost sprzedaży. W drugim kwartale bieżącego roku wprowadzono 62,1 mln sztuk na rynek, co przekłada się na 1,4-procentowy wzrost względem analogicznego kwartału rok temu.

Warto zauważyć, że z niezrozumiałych powodów Gartner nie uwzględnia w badaniu komputerów PC z Chrome OS. Uwzględnia za to tablety z Windows 10 i procesorami Intela na pokładzie.

Ten sam raport zauważa jednak, że za wzrost odpowiadają w zasadzie wyłącznie firmy. Te sukcesywnie przenoszą się z przestarzałego już Windows 7 na Windows 10, o czym już wyżej wspomnieliśmy. Na rynku konsumenckim potrzeba posiadania komputera osobistego nieustannie maleje.

Z tego samego powodu Gartner przewiduje zauważalny spadek sprzedaży komputerów PC po 2020 r.. W tym roku kończy się wsparcie techniczne dla Windows 7, firmy będą miały dużo mniej powodów, by wymieniać stary sprzęt na nowy.

Lenovo po przejęciu Fujistsu zdetronizowało HP i wraca na szczyt.

rynek pc 2 kwartał 2018

Choć jego zwycięstwo jest dość symboliczne – przegonił konkurenta o wartość, którą możemy wręcz uznać za mieszczącą się w granicach błędów pomiaru. Warto jednak zauważyć, że 75 proc. komputerów wprowadzonych na rynek pochodziło od pięciu największych producentów na rynku.

Wszyscy producenci odnotowali wzrosty, a Gartner przewiduje, że będą rejestrować kolejne. Nadal jednak będą one wynikały z zapotrzebowania firm i organizacji. Rynek PC to rynek dojrzały, nie należy się na nim już spodziewać rewolucji – co najwyżej spokojną ewolucję. Nie zniknie w dającej się przewidzieć przyszłości, ale to telefon – a nie pecet – są teraz najważniejszym cyfrowym urządzeniem osobistym.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst