1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Apple Pay, BLIK, skaner faktur, płatności NFC i więcej. Alior Bank ma nową, lepszą aplikację

Lokowanie produktu

Żyjemy w czasach, w których bankowość mobilna to coś więcej niż dodatek do konta. Aplikacje na Androida oraz iOS stają się najważniejszymi wizytówkami banków. Nic dziwnego, że w 2018 r. tak wiele instytucji finansowych dokonuje odświeżenia aplikacji. Wśród nich jest aplikacja „Alior Bank”, która powstała w zasadzie od zera, współgrając z Kontem Jakże Osobistym.

17.07.2018
20:29
Apple Pay, BLIK, skaner faktur i więcej – Alior Bank ma nową aplikację

Poprzednia aplikacja Alior Banku pozwalała na wykonywanie najbardziej podstawowych operacji, ale na tym koniec. Musiała nadejść zmiana. Zupełnie nowa aplikacja, nad którą pracowano od dłuższego czasu. Wprowadza ona kilka kluczowych funkcjonalności  które dla wielu klientów już od dłuższego czasu mogą wydawać się niezbędne. Oto siedem powodów, dla których nowa aplikacja Alior Banku jest moim zdaniem znacznie lepsza od poprzedniej:

Po pierwsze – ważne dane bez wpisywania hasła

Jeżeli wybierzemy taką opcję, aplikacja Alior Bank pokaże ważne informacje już na ekranie powitalnym. Bez wpisywania kodu PIN możemy sprawdzić stan konta. Do wyboru są dwie opcje wyświetlania salda: kwotowo i procentowo, a dla oszczędzających – można dodatkowo ustawić ile środków to 100 proc. naszego budżetu.

To bardzo praktyczne rozwiązanie. Zwłaszcza teraz, w sezonie wyprzedażowym. Idąc na zakupy wystarczy rzucić okiem na ekran aplikacji i od razu wiemy ile ustalonego budżetu nam zostało. Do tego można ustawić jeszcze widok trzech ostatnio wykonanych transakcji finansowych, nawet bez logowania. Będąc przy logowaniu – Alior pomyślał o alternatywnym sposobie dostępu do konta dla osób bez numeru PESEL. Dla dbających o bezpieczeństwo trzeba zaznaczyć, że bez wpisania kodu PIN nie jesteśmy w stanie wykonać żadnej operacji finansowej.

Natychmiastowy podgląd idzie w parze ze specyfikacją Konta Jakże Osobistego. To pozwala na bezpłatne wypłaty z bankomatów (Polska i zagranica) oraz nagradza zwrotem za zakupy. Przy takich udogodnieniach rzadziej korzystamy z gotówki, a  jednocześnie mamy kontrolę nad ostatnimi transakcjami oraz saldem.

 class="wp-image-768670"

Po drugie – płatności zbliżeniowe HCE i Apple Pay

Aplikacja Alior Banku pozwala używać smartfonu jak klasycznej karty debetowej lub karty kredytowej. To wszystko pomimo faktu, że prowadzenie rachunku oraz zamówienie karty dla Konta Jakże Osobistego jest darmowe. Wystarczy odblokować urządzenie i przyłożyć je do sklepowego czytnika. Gotowe – transakcja została zawarta. Pamiętajcie tylko żeby się upewnić, że wasze urządzenie posada wsparcie dla płatności HCE i odpowiedni moduł NFC.

Dobra wiadomość dla użytkowników telefonów marki Apple jest taka, że Alior Bank jako jeden z pierwszych wprowadził u siebie Apple Pay. Teraz nie tylko użytkownicy  telefonów z systemem Android mają dodatkowe opcje płatności bezgotówkowych.

Po trzecie – BLIK

Szybki dostęp do BLIK-a docenia się m. in. podczas zakupów w marketach. Szamotanie ze smartfonem, gdy za tobą stoi kilku(nastu) kolejnych klientów, nigdy nie wpływa pozytywnie na morale kolejki do kasy. W tej aplikacji wystarczy jeden ruch swipei zakładka wysunie się z prawej strony.

Dla tych, którzy wolą zakupy w sieci zamiast zatłoczonych marketów, bank przygotował kopiowanie kodu BLIK. To wygodniejsze rozwiązanie od przełączania się między aplikacją, a sklepem online w celu przepisania 6-cyfrowego kodu. Oczywiście płacąc BLIK-iem nalicza się cash back.

Po czwarte – opłacanie faktur

Chyba nikomu przepisywanie danych z faktur nie sprawia przyjemności. Tym bardziej, że najdrobniejsza pomyłka w numerze może skutkować sporymi kłopotami. Aplikacja Alior Banku przychodzi z pomocą, oferując dwa alternatywne sposoby na zaczytywanie danych z druków płatności papierowych i elektronicznych.

Pierwsze rozwiązanie to znane i lubiane skanowanie kodów QR. Wchodzimy w przelew, wybieramy ikonę aparatu, kierujemy go na czarno biały kwadracik QR, a aplikacja sama zaczytuje dane odbiorcy, nadawcy, poprawny tytuł i kwotę. Wszystkie dane po wczytaniu można edytować, więc w razie potrzeby możemy coś dopisać. Oczywiście nie każda faktura ma kod QR. Dlatego aplikacja używa również aparatu zainstalowanego w smartfonie, prosząc wcześniej użytkownika o odpowiednie uprawnienia.

 class="wp-image-603764"

Skanowanie faktur po prostu działa. System nie zawsze jest w stanie uzupełnić wszystkie pola, ale gdy ma wątpliwości, prosi o weryfikację danych. Warto dodać, że ewentualne problemy nie dotyczą błędów w interpretacji poszczególnych cyfr i liter (co miałoby przecież katastrofalne skutki), ale dopasowania odpowiednich treści do formularza. Rzędy znaków pojawiają się w aplikacji tylko wtedy, gdy istnieje pewność poprawnego zeskanowania danych.

Oba rozwiązania pozwalają zaoszczędzić masę czasu. Gdy mamy do wykonania kilkanaście operacji finansowych, rozwiązania w aplikacji okazują się czymś znacznie więcej niż tylko egzotyczną, przekombinowaną ciekawostką. To po prostu praktyczny standard.

Po piąte – wygląd i spójność artystyczna

Nadchodząca aplikacja Alior Banku jest niezwykle spójna z nową, responsywną szatą graficzną platformy WWW dla PC. Dlaczego to takie ważne? Chodzi o coś więcej niż tylko walory artystyczne. Dzięki unifikacji znaków, symboli, czcionek, belek nawigacyjnych, kolorów oraz ułożenia elementów użytkownicy appki Alior Bank od razu poczują się jak u siebie. To ważne zwłaszcza dla tych osób, którym wszelkie zmiany systemu bankowości kojarzą się z przeszkodami i problemami.

Pasjonaci technologii odwiedzający Spider’s Web mogą czuć się w nowych aplikacjach jak ryby w wodzie. Znam jednak wielu użytkowników, często starszych, dla których każda zmiana jest niepotrzebna. Jest problemem. Tacy klienci banku będą mieli punkt odniesienia, poznając znajome ekrany, symbole i kolory. Alior Bank się napracował, aby stworzyć spójne, atrakcyjne wizualnie środowisko.  Misja została zakończona sukcesem.

Po szóste - w kontakcie z bankiem

Jednym z większych udogodnień dla użytkowników jest wprowadzenie funkcji bezpośredniego kontaktu z bankiem. Alior Bank umożliwia prowadzenie łatwych rozmów z konsultantami za pomocą skrzynki wiadomości. W zaktualizowanej wersji są one prezentowane w formie wątków. Nowa skrzynka pozwala na wysyłkę wiadomości z podziałem na kilka kategorii, dzięki którym jeszcze szybciej trafią one do odpowiednich jednostek w banku. Dodatkowo klienci zainteresowani kredytem lub pożyczką mogą od teraz mogli zamówić kontakt z bankiem na najbardziej dogodny dla siebie dzień i godzinę.

Nareszcie koniec z: „Wciśnij 1, jeżeli jesteś klientem naszego banku. Wciśnij 2, jeżeli chcesz poznać ofertę Kredyt na Lato. Wciśnij 3, jeżeli chcesz porozmawiać z konsultantem”.

Po siódme – funkcje dodatkowe

Jak każda aplikacja, również ta Alior Banku posiada szereg dodatkowych funkcji. Wśród nich warto wymienić mapę najbliższych oddziałów banku oraz bankomatów. Z poziomu aplikacji doładujemy telefon na kartę, a także wykonamy bezpłatny, natychmiastowy przelew na numer komórkowy. Zwieńczeniem praktycznych rozwiązań jest też możliwość kompleksowego zarządzania kartą – od zamówienia po aktywację, zastrzeżenie i zmianę limitów dziennych, wszystko pod ręką.

Ciekawym dodatkiem, zwłaszcza w porównaniu z innymi instytucjami finansowymi, jest obsługa konta pełnomocnika bezpośrednio z poziomu aplikacji. Jeżeli użytkownik sobie tego życzy, może również aktywować powiadomienia za pośrednictwem wiadomości SMS oraz e-mail.

Do pełni szczęścia zabrakło alternatywnego układu graficznego dla poziomej pozycji smartfona. Nie zmienia to faktu, że nowa aplikacja Alior Banku w diametralny sposób odróżnia się od dotychczasowego programu. To pozytywna zmiana jakościowa, na której skorzystają zarówno zorientowani w nowych technologiach klienci, jak również użytkownicy ceniący spójne, czytelne, łatwe w użytkowaniu narzędzia finansowe.

Aplikacja szyta na miarę Konta Jakże Osobistego

Aplikacja „Alior Bank”, wraz ze swoimi siedmioma zaletami, jest w pełni kompatybilna z Kontem Jakże Osobistym. Za pomocą wyjątkowo intuicyjnego panelu umożliwia zarządzanie wszystkimi korzyściami Konta, pozwalając klientowi na szybkie i proste dokonywanie wyborów i zmian.

Konto Jakże Osobiste to oferta Alior Banku, w której prowadzenie konta, korzystanie z karty oraz przelewy internetowe są całkowicie darmowe. Warunkiem jest wysyłanie na rachunek 1500 zł miesięcznie oraz dokonywanie co miesiąc zakupów kartą na przynajmniej 300 zł. Zakładając, że Konto Jakże Osobiste jest głównym rachunkiem, nie są to wyśrubowane wymogi. Do tego Alior Bank zostawia furtkę dla osób poniżej 26 roku życia, które mogą korzystać z darmowego konta bez żadnych warunków.

Posiadacz konta jest beneficjentem 1-proc. zwrotów za zakupy dokonane telefonem, czyli płatnościami HCE, Google Pay, Apple Pay oraz BLIK-iem (maksymalnie 20 zł na miesiąc). Do tego dochodzi uczestnictwo w programie MasterCard priceless specials, w którym punkty za zakupy kartą wymienia się na nagrody. Alior Bank oferuje przy okazji oprocentowanie na poziomie 3 proc. oraz pakiety assistance i ubezpieczenie w podróży.

*Materiał powstał we współpracy z marką Alior Bank.

Lokowanie produktu
Najnowsze