Biznes  / Artykuł

Smog nie zna granic, więc Airly też. Dlatego polska firma rozpoczyna międzynarodową ekspansję

120 interakcji
dołącz do dyskusji

Walka ze smogiem to problem na lata – mówi Wiktor Warchałowski z Airly, polskiego startupu, który zaczyna międzynarodową ekspansję. Airly to młody krakowski startup, który buduje sieć sensorów powietrza dla miast i gmin. Obecnie pokryta jest nimi prawie cała Polska, dzięki czemu przed wyjściem na spacer możemy sprawdzić czy przypadkiem bardziej nie opłaca się zostać w domu. Dzięki sensorom Airly mamy większą świadomość tego, jak wielki w Polsce jest problem ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami powietrza.

Stan powietrza w Polsce / zrzut ekranu ze strony Airly.

Airly powstało w 2016 r. i do dziś rozwinęło zespół z początkowych czterech do ponad 20 osób. Przez dwa lata firma zdołała zainstalować ponad 1660 czujników na terenie całej Polski. Tempo cały czas nie spada – krakowianie każdego miesiąca instalują co najmniej kilkadziesiąt urządzeń, co zapewnia im pozycję lidera rodzimego rynku. Choć Polska jest dużym krajem, jak na europejskie warunki, to nasz rynek kiedyś przecież się nasyci. Dlatego naturalnym krokiem dla Airly jest zagranica. Firma ma już za sobą pierwszą sfinalizowaną sprzedaż we Francji.

Airly zaczyna międzynarodową ekspansję

Od samego początku myśleliśmy globalnie. Tworząc produkt, zrobiliśmy nie tylko analizę naszego rodzimego rynku, ale także europejskiego, azjatyckiego i amerykańskiego. Polska była dla nas bardzo dobrym miejscem do rozpoczęcia działalności, do stawiania pierwszych kroków w biznesie. Znamy panujące tu zwyczaje, prawo, kulturę - elementy, które pozwalają na szybszy i sprawniejszy rozwój spółki – mówi Wiktor Warchałowski, współzałożyciel i szef Airly.

Wiktor Warchałowski, współzałożyciel Airly.

Airly patrzy na zachód, ale przecież w powszechnej świadomości nie łączymy Niemiec czy Francji ze szczególnym zanieczyszczeniem. Błąd! Jeszcze w 2016 r. portale alarmowały o fatalnej jakości powietrza w Paryżu. Media społecznościowe obiegały zaś zatrważające ujęcia francuskiej stolicy z pokładów samolotów, na których szarą chmurę przebijała jedynie wieża Eiffela. Zagrożenie nie jest tam oczywiście tak duże jak w Polsce, ale istnieje.

Trudno mówić o problemie, którego nikt wcześniej nie badał. Każda miejscowość może się zmagać z innym źródłem zanieczyszczeń. W niektórych miejscach będzie to niska emisja, w innych transport, a w jeszcze innych będą to zakłady przemysłowe – podkreśla Warchałowski.

Wiele europejskich krajów wdraża politykę walki ze smogiem. Musi więc mierzyć jej rezultaty, a do tego świetnie nadają się polskie sensory. Na rynku istnieje już kilka rozwiązań, jednak Airly stara się trafić w niszę pomiędzy prymitywnymi czujnikami, a dużymi i drogimi stacjami.

Nasza usługa zakłada kompleksowe monitorowanie powietrza, co pozwala nam i naszym klientom wyciągać odpowiednie wnioski, a tym samym tworzyć skuteczniejsze rozwiązania problemu – zachwala swoje rozwiązanie Warchałowski.

Czujnik Airly.

Airly w Niemczech i Francji

Krakowianie dostali się do dwóch akceleratorów. Pierwszym z nich jest program „The Start Alliance Berlin: Smart City”, którego celem jest pomoc innowacyjnym projektom w wejściu na rynki zagraniczne. Oprócz tego program zakłada pomoc przy poszukiwaniu partnerów do współpracy międzynarodowej, pozyskanie finansowania od zagranicznych inwestorów oraz rekrutację.

Berlin to punkt styczności dla nauki i biznesu – dużego jak i małego. Jest to więc wspaniałe środowisko, które zapewnia idealne warunki do rozwoju, zdobywania doświadczenia i wdrażania innowacyjnych rozwiązań – zauważa Warchałowski.

Drugim z akceleratorów jest „Paris Landing Pack_Explore” organizowany przez Paris&Co. Jego program jest skoncentrowany na stworzeniu idealnych warunków dla zagranicznych przedsiębiorców do wdrożenia ich produktów na rynku francuskim i nawiązania kontaktów biznesowych w Paryżu.

Nowe sensory od Airly

W tym roku Airly wzbogaciło się o spółkę-córkę – Airly for Industry. Jak sama nazwa wskazuje jest ona skierowana do monitorowania jakości powietrza w przemyśle. Startupowcy pracują również nad nowymi produktami. Obecnie trwają testy ich nowych urządzeń, które dodatkowo będą mierzyć parametry gazowe, a także odświeżonego widżetu internetowego z mapą.

Nowa mapa Airly.
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst