REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Poznaliśmy najlepsze zdjęcia podróżnicze 2018 roku według National Geographic

28.06.2018
21:02
Poznaliśmy najlepsze zdjęcia podróżnicze 2018 roku National Geographic
REKLAMA

Magazyn National Geographic rozstrzygnął prestiżowy konkurs Travel Photographer of the Year 2018. Najlepsze zdjęcia podróżnicze to przekrój od fotografii z drona, po podwodną.

REKLAMA

Pojawienie się na łamach National Geographic jest jedną z największych nobilitacji dla każdego fotografa, a zwłaszcza fotografa podróżniczego. Jeszcze większym zaszczytem jest wygrana w konkursie fotograficznym organizowanym przez ten magazyn.

Właśnie rozstrzygnięto tegoroczną edycję prestiżowego konkursu Travel Photographer of the Year.

Nadesłano ponad 13 tys. fotografii, a nagrodę główną otrzymał Reiko Takahashi za podwodną fotografię młodego humbaka, zatytułowaną „Mermaid” (syrena). Autor otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. dol.

 class="wp-image-760918"
Grand Prize i 1. miejsce w kategorii Natura w 2018 National Geographic Travel Photographer of the Year, fot. Reiko Takahashi

Zdjęcie jest bez wątpienia piękne, ale mam nieodparte wrażenie, że w Polsce powstała lepsza fotografia. W 2014 roku nagrodę Grand Prix w polskiej edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic otrzymał Sebastian Gorgol za zdjęcie samicy humbaka i jej małej, która z ciekawością okrąża potężny ogon matki. Zdjęcie jest bardzo dynamiczne, a niektórzy doszukiwali się w nim symboliki krzyża.

Podwodne zdjęcie z humbakiem wygrało też konkurs National Geographic Traveler Photo 2015.

2. miejsce w kategorii Natura

Fot. Hao J.

 class="wp-image-760921"

3. miejsce w kategorii Natura

Fot. Marco Grassi.

 class="wp-image-760924"

1. miejsce w kategorii Miasta

Fot. Hiro Kurashina.

 class="wp-image-760927"

2. miejsce w kategorii Miasta

Fot. Enrico Pescantini.

 class="wp-image-760930"

3. miejsce w kategorii Miasta

Fot. Gaanesh Prasad.

 class="wp-image-760933"

Dodatkowe wyróżnienie w kategorii Miasta

Fot. Gary Cummins.

 class="wp-image-760945"

1. miejsce w kategorii Ludzie

Fot. Alessandra Meniconzi.

 class="wp-image-760936"

2. miejsce w kategorii Ludzie

Fot. Tati Itat.

 class="wp-image-760939"

3. miejsce w kategorii Ludzie

Fot. Tanveer Hassan Rohan

 class="wp-image-760942"

Wszystkie zdjęcia można pobrać w formie tapet na komputery i urządzenia mobilne.

Chlubną tradycją National Geographic jest udostępnienie nagrodzonych zdjęć w formie tapet, które można pobrać na urządzenia mobilne i stacjonarne. Niestety od kilku dobrych lat magazyn nie zaktualizował rozdzielczości do nowoczesnych standardów, przez co zdjęcia nie wyglądają tak dobrze, jak mogłyby. Szkoda, choć sam gest jest bardzo miły.

REKLAMA

Jeśli chodzi o poziom tegorocznego konkursu, mam wrażenie, że jest niższy niż w ubiegłych latach. Brakuje kadrów, które zapadają w pamięć. Jasne, zdjęcia się piękne i często pokazują istotne historie, ale nie zapowiada się na to, by któraś fotografia trafiła do kanonu. Jury było bardzo zachowawcze w doborze zdjęć. Wyróżnienie dla fotografii z drona uważam za najgorszą decyzję, bo zdjęcie - poza dopracowanym kadrem - zupełnie nie wyróżnia się na tle setek, czy wręcz tysięcy fotografii Hongkongu. Ciekawe, czy to jednorazowy spadek formy, czy konkurs National Geographic zaczyna borykać się z problemami.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA