REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Piękne fotografie i sukces Polaka w National Geographic Traveler Photo 2015

Właśnie poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji jednego z najciekawszych konkursów fotograficznych świata - National Geographic Traveler Photo. Wśród nagrodzonych fotografów znalazł się także Polak, Bartłomiej Jurecki.

04.08.2015
17:30
Piękne fotografie i sukces Polaka w National Geographic Traveler Photo 2015
REKLAMA
461 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Konkursy fotograficzne organizowane przez National Geographic są jednymi z moich ulubionych, a już zwłaszcza w edycji Traveler. W dużej mierze skupiają się one na naturze, dzięki czemu nie są tak drastyczne w odbiorze jak konkursy fotografii reporterskiej, czego koronnym przykładem są wstrząsające zdjęcia z World Press Photo.

Tegoroczna edycja właśnie dobiegła końca, a National Geographic ogłosiło zwycięzców. W tym roku do konkursu napłynęło 17 tys. prac z całego świata. Fotografie można było zgłaszać do czterech kategorii: portrety podróżnicze, scenerie plenerowe, wyczucie miejsca i spontaniczne chwile.

Pierwszą nagrodę zdobył Anuar Patjane, fotograf z Meksyku, który sfotografował nurków pływających tuż obok humbaków, czyli ogromnych waleni z podrzędu fiszbinowców. Scena odbyła się niedaleko wyspy Roca Partida u zachodniego wybrzeża Meksyku.

Jak mówi fotograf, zdjęcie nie było pozowane: „Robiłem zdjęcia w pobliżu głowy wieloryba, podczas gdy zwierze nagle zaczęło płynąć w kierunku reszty zespołu nurków. Nurkowie rozstąpili się by zrobić miejsce waleniowi i jego młodemu, a ja w tym czasie zrobiłem zdjęcie”.

W konkursie znalazł się też bardzo silny polski akcent, ponieważ w finałowej dziesiątce mamy zdjęcie Polaka.

Fotografię wykonał Bartłomiej Jurecki i przedstawia ono tradycyjne sianokosy w Polsce. Widać na niej dwójkę osób, która nadal pracuje przy użyciu prostych narzędzi, czyli kosy i wideł.

Pierwszą nagrodą w konkursie jest ośmiodniowa fotoekspedycja na Kostarykę i nad Kanał Panamski. Zwycięzca będzie mógł zabrać na wyprawę osobę towarzyszącą, a National Geographic ze swojej strony zapewnia profesjonalnego fotografa oraz wsparcie zespołu osób prowadzących warsztaty foto. Nagroda za drugie miejsce to sześciodniowa fotoekspedycja do parku Yellowstone dla dwojga, a trzecia nagroda to analogiczna wyprawa, tyle że w formie rejsu z Schooners Heritage. Siódemka wyróżnionych fotografów otrzyma bon na zakupy w B&H Photo oraz film z kursem National Geographic Masters of Photography.

Oto 10 najlepszych prac z National Geographic Traveler Photo 2015

national-geographic-01
national-geographic-02
national-geographic-03
national-geographic-04
national-geographic-05
national-geographic-06
national-geographic-07
national-geographic-08
national-geographic-09
REKLAMA
national-geographic-10

Wszystkim zwycięzcom, a w szczególności Bartłomiejowi Jureckiemu, serdecznie gratulujemy! Polecam również zapoznanie się ze zdjęciami spoza pierwszej dziesiątki. Standardowo dla National Geographic, większość zdjęć można pobrać w formie tapety na ekran pulpitu.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA