1. SPIDER'S WEB
  2. Kosmos
  3. Nauka
  4. Tech

Chris Hadfield nie wierzy, że dzisiejsze rakiety zabiorą nas na Marsa

Chris Hadfield nie wierzy, że dzisiejsze rakiety zabiorą nas na Marsa

Trudno odmówić Hadfieldowi bycia autorytetem, jeśli chodzi o loty w kosmos. Astronauta stwierdził, że jego zdaniem żadna z dzisiejszych konstrukcji rakiet raczej nie zabierze nas w misję załogową na Marsa. Jego zdaniem jest to zbyt ryzykowne.

I niestety, tak jak bardzo szanuję Hadfielda, to wydaje mi się, że przemawia przez niego sędziwy wiek. Starsi ludzie zazwyczaj stronią od jakiegokolwiek ryzyka. Z kolei odkrywcy, którzy zapisali się w historii naszej cywilizacji, zawsze mieli je wkalkulowane w koszta.

Chris Hadfield: Mars jest nadal poza naszym zasięgiem.

chris-hadfield-mars

Zapytany o to, która jego zdaniem z obecnie dostępnych rakiet byłaby najlepsza do wysłania misji załogowej na Czerwoną Planetę, Hadfield udzielił następującej wypowiedzi:

— Osobiście wydaje mi się, że żadna z nich nie nadaje się do marsjańskiej misji załogowej. Podróż z wykorzystaniem tych napędów byłaby niepraktyczna, długa i niebezpieczna.

Tutaj pełna zgoda. Space Launch System od NASA, Big Falcon Elona Muska, czy New Glenn od Blue Origin to napędy, które obierając najkrótszy kurs na Marsa byłyby w stanie dotrzeć na miejsce w ok. 3-4 miesiące. W taką długość lotu celuje zarówno SpaceX, jak i NASA. Oczywiście Ziemia i Mars to planety, które wciąż krążą po swoich orbitach, więc podczas planowania takiej misji należy uwzględnić również moment, w którym oba ciała niebieskie będą jak najbliżej siebie.

Takie okienko występuje mniej więcej co 26 miesięcy, z którego korzystaliśmy już wcześniej wysyłając nasze bezzałogowe sondy po orbicie transferowej Hohmanna. Trasa ta jest znacznie dłuższa (lot trwa ok. 9 miesięcy), ale wymaga o wiele mniej paliwa. W przypadku misji załogowych takie podejście się jednak nie sprawdzi.

Nie unikniemy ryzyka, jeśli chcemy polecieć na Marsa.

Właściwie to nadal nie wiemy, jak taka misja załogowa wypadnie w praktyce. Żeby się powiodła, kilkoro ludzi musi pokonać, lecąc w mikroskopijnej (w kosmicznej skali), blaszanej puszce, kilkaset milionów kilometrów w przestrzeni kosmicznej. Promieniowanie kosmiczne, brak grawitacji, dziesiątki losowych przypadków, które mogą zakończyć się poważną awarią - to wszystko to bardzo realna perspektywa.

— Pierwsza podróż na Marsa będzie bardzo niebezpieczna, a ryzyko śmierci biorących w niej udział astronautów będzie bardzo wysokie. Nie jesteśmy w stanie tego zmienić - to słowa Elona Muska, które wypowiedział w 2016 r.

Tak w zasadzie to obaj panowie mówią dokładnie to samo: podróż na Marsa będzie trudna i niebezpieczna. Hadfield jednak, jak większość ludzi w podeszłym wieku nie widzi sensu, żeby aż tak ryzykować. Gdyby takie samo podejście mieli w swoim czasie Cook, Magellan, czy Kolumb, nasz świat wyglądałby dziś zupełnie inaczej. Nie wspominając już o tych szaleńcach, którzy w 1969 r. zdecydowali się polecieć na Księżyc.