Foto  / Artykuł

Poznaliśmy najlepsze polskie zdjęcia prasowe minionego roku. Oto wyniki Grand Press Photo 2018

Najważniejszy konkurs polskiej fotografii prasowej za nami. Grand Press Photo 2018 został rozstrzygnięty, a oto nagrodzone zdjęcia.

Grand Press Photo to największy i najbardziej prestiżowy konkurs polskiej fotografii prasowej. Na tegoroczną edycję tego wydarzenia nadesłano 4,8 tys. zdjęć. Do finału fury zakwalifikowało 65 zdjęć pojedynczych i 15 reportaży, a o nagrody walczyło łącznie 76 fotografów.

Podobnie jak we wcześniejszych edycjach konkursu, również w tym roku na czele jury stanął światowej klasy fotoreporter - wielokrotny laureat World Press Photo, Stefano De Luigi, pracujący na co dzień dla prestiżowej agencji VII. Pozostały składy jury to Beata Łyżwa-Sokół z Gazety Wyborczej, Arkadiusz Gola z Dziennika Zachodniego, Peer Grimm z Deutsche Presse-Agentur, Andrej Reiser oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Te zdjęcia mają przede wszystkim mówić. Dopiero później mają wyglądać.

W Grand Press Photo raczej nie znajdziemy pięknych, wymuskanych widoków czy idealnie zaplanowanych kadrów. W tego typu konkursie dużo bardziej liczy się przekaz i uchwycenie idealnego momentu. Zdjęcia mają zachęcać do poznania kontekstu, w jakim zostały zrobione. Bardzo często już sama fotografia opowiada historię, a słowa są tylko dodatkiem.

W tym roku fotografia wyróżniona główną nagrodą przedstawia uczestników protestów przeciwko reformom polskiego sądownictwa. Wykonał ją Adam Lach, prawdziwy weteran reportażu.

Zdjęcie roku 2018

grand press photo 2018

Autor: Adam Lach, Napo Images.

Warszawa. Uczestnicy protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. 24 lipca 2017.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Wydarzenia

grand press photo 2018

Autor: Marcin Zaborowski, „National Geographic Polska”.

Bangladesz. Droga Teknaf-Shah Porir Dwip. Kobieta stoi przy namiocie straży granicznej, w którym wydawane są przepustki do pobliskiego punktu tranzytowego. Tej nocy przypłynęła łodzią do zachodniego wybrzeża wyspy Shah Porir Dwip wraz z pozostałymi Rohingjami, którzy uciekli z Birmy do pobliskiego Bangladeszu. Kobieta płacze, bo choć po kilku godzinach czekania otrzymała w końcu przepustkę do dalszej drogi, została rozdzielona z mieszkańcami swojej wioski, jedynymi ludźmi, których zna. To zawsze jest dla uchodźców trudnym doświadczeniem – w grupie łatwiej przetrwać. 29 października 2017.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Życie Codzienne

grand press photo 2018

Autor: Adam Tuchliński, „Newsweek Polska”.

Katowice. Sid jest punkiem. On i jego znajomi imprezują często w miejscu zwanym dżunglą niedaleko dworca PKP w Katowicach. 5 kwietnia 2017.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Ludzie

grand press photo 2018

Autor: Konstancja Nowina Konopka, Agencja Fotograficzna Edytor.

Iran. Przestrzeń miejskiego autobusu w Teheranie jest podzielona z przyczyn kulturowo-religijnych. Osobno podróżują kobiety, osobno mężczyźni. Miłość nie zna tych granic. 1 maja 2017.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Sport

grand press photo 2018

Autor: Tymon Markowski, freelancer / Forum Polska Agencja Fotografów.

Bydgoszcz. Maryna Kylypko z Ukrainy podczas kwalifikacji w skoku o tyczce kobiet na Mistrzostwach Europy U23 w Lekkiej Atletyce. 13 lipca 2017.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Środowisko

grand press photo 2018

Autor: Dominik Werner, Testigo Documentary.

Rytel. Harwester toruje drogę przez las po nawałnicy, która powaliła setki hektarów drzew. 18 sierpnia 2017.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Kultura i rozrywka

grand press photo 2018

Autor: Tomasz Lazar.

Francja. Modelka w czasie first look przed wyjściem na pokaz Armani Prive Haute Couture Fall 2017 w Paryżu. 4 lipca 2017.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Portret

grand press photo 2018

Autor: Michał Korta.

Bochnia. Portret 25-letniej Barbary, studentki z Krakowa, uczestniczki kilku czarnych marszów. 21 kwietnia 2017.

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii Wydarzenia

Autor: Michał Dyjuk, Forum Polska Agencja Fotografów.

Zamieszki w Hamburgu podczas szczytu G20, czyli spotkania przywódców największych potęg gospodarczych świata. Miasto przez trzy noce było polem bitwy między protestującymi antyglobalistami a strzegącymi porządku policjantami. Szkody szacowano na 12 mln euro. 7 lipca – 9 lipca 2017.

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii Życie codzienne

Autor: Krzysztof Gołuch, „Przegląd Lokalny”.

Katowice. Według statystyk co siódma osoba w Polsce jest niepełnosprawna. W tej grupie są ludzie, którzy starają się żyć normalnie, czyli także pracować. Od kilkunastu lat powstają zakłady aktywności zawodowej zapewniające niepełnosprawnym pracę, rehabilitację i opiekę. Przykładem jest Caritas Archidiecezji Katowickiej – Zakład Aktywności Zawodowej św. Marcin. Dla wielu niepełnosprawnych podjęcie pracy jest kolejnym etapem trudnej drogi, którą muszą pokonać, by godnie żyć. 7 lipca – 22 października 2017.

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii Ludzie

Autor: Bartłomiej Jurecki, „Tygodnik Podhalański”.

„Twardy jak skała. Portrety polskich górali”. Charakterystyczny góralski typ urody o wyrazistych rysach twarzy jest coraz rzadziej spotykany w południowej Polsce. Coraz mniej mężczyzn nosi też długie wąsy i brodę, dawniej tak typowe dla mieszkańców gór. Autor postanowił odszukać i sfotografować ostatnich charakterystycznych górali – twarze męskie, rzeźbione ciężką pracą i surowym górskim klimatem. Na zdjęciach: 1) Tadeusz Gąsienica Bednarz z Zakopanego; 2) Jan Malinowski ze Szczawnicy; 3) Tomasz Gąsienica Mracielnik z Zakopanego; 4) Władysław Gąsienica Grapny z Kościeliska; 5) Andrzej Gąsienica Grapny z Kościeliska; 6) Marian Cedzidło z Krościenka; 7) Władysław Stopka Faktor z Witowa; 8) Franciszek Stoch Michna z Zębu. 12 lipca – 15 grudnia 2017.

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii Środowisko

Autor: Jacek Kusz, „Dzikie życie”, NadWisłą24.pl.

Puszcza Białowieska. W 2017 r. polski rząd, pod pretekstem walki z kornikiem, zaczął wielką eksploatację Puszczy Białowieskiej, najstarszego lasu na niżu europejskim. Trwające od maja 2017 r. przez kilka miesięcy pokojowe protesty i blokady ciężkiego sprzętu nie zdołały przerwać wycinki. Trybunał Sprawiedliwości UE wezwał do wstrzymania prac, lecz polski rząd nie zastosował się i ciął dalej. Protestującym osobom wlepiano mandaty, założono 180 spraw sądowych. Zdjęcia powstały w nadleśnictwie Białowieża: 1) Blokada tira wywożącego ponad stuletnie drzewa; Estera Mrówka, studentka krakowskiej ASP, płacze po tym, jak kilku miejscowych zarzucało jej, że przykuwa się dla pieniędzy; 2) Dwie kobiety usuwane z drogi, gdzie blokowały wywózkę drewna; 3) Nieudana próba blokady harwestera: ludzie spali w lesie, czekając aż harwester przejedzie leśną drogą, tam mieli go zablokować, ale wszyscy zostali namierzeni za pomocą ukrytych w lesie kamer; 4) Michał Książek, pisarz, poeta, ornitolog, z wykształcenia leśnik, przesiedział 10 godzin na ramieniu harwestera; zszedł po tym, jak druga maszyna podjechała i wycelowanym w niego kominem dymiła wprost na niego spalinami; 5) Kolejna nieudana akcja blokady, ekolodzy zmęczeni nieprzespaną nocą czekają na moment, by się wycofać; 6) Eskorta wywózki drzew, najstarsze miały po 170 lat. Komendant straży leśnej Łukasz Maciejunas przewodzi akcji, w której udział wzięło ok. 100 sprowadzonych z całego kraju strażników. Lipiec – październik 2017.

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii Kultura i rozrywka

Autor: Tomasz Lazar.

Niemcy. W latach 80. i 90. na terenie zachodnich Niemiec (RFN) zaczęły powstawać parki rozrywki wzorowane na amerykańskich. Szczególnie dużo było ich w pobliżu miast, gdzie znajdowały się amerykańskie bazy wojskowe. Parki te oferują specjalne wydarzenia z okazji Halloween. W przeciwieństwie do zwyczajów w Ameryce, w Niemczech mniej chodzi o budowanie nastroju horroru, a bardziej o zabawę. Na zdjęciach kolejno: 1) Postać przebrana za potwora siedząca na huśtawce w Filmparku Babelsberg; 2) Mężczyzna przebrany za błazna obok jednej z atrakcji w Heide-Parku; 3) Roller coaster w Heide-Parku; 4) Osobnik przebrany za Pennywise’a, tańczącego klauna z książki Stephena Kinga „To”; 5) Ludzie na Wieży Terroru w Movie Parku; 6) „Potwór” goni dziewczynę, a chłopak kręci tę scenę telefonem; 7) Odwiedzający Movie Park robią selfie wśród trumien we mgle; 8) „Potwory” na placu zabaw dla dzieci w Filmparku Babelsberg. 23 października 2016, 21–22 października 2017.

Young Poland - nagroda główna w kategorii Zdjęcie pojedyncze

Autor: Zuzanna Sosnowska, Uniwersytet Warszawski.

Zachodnie wybrzeże Islandii. Czwórka polskich studentów zwiedza Islandię wypożyczonym autem terenowym, które służy także jako miejsce do spania. Zdjęcie zostało wykonane podczas islandzkiego dnia polarnego, ok. 3 w nocy. Jedna ze studentek kontaktuje się z domem w Polsce za pomocą SMS-ów. 17 czerwca 2017.

Young Poland - nagroda główna w kategorii Fotoreportaż

Autor: Jadwiga Janowska, Instytut Twórczej Fotografii w Opawie.

Gliwice, Białystok, Chorzów. Postrzeganie świata wkoło w trakcie wchodzenia w świadomą dorosłość. Świat początkowo wydaje się piękny, łatwy i przyjemny, a finalnie jest to często prowizorka i droga pod górę. Maj 2017 – styczeń 2018.

Nagroda Nikona

Autor: Mirosław Pieślak, „Fakt”.

Skutki nawałnicy, która w nocy z 10 na 11 sierpnia 2017 r. przeszła od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Kujawy po Pomorze Gdańskie oraz Warmię. Konigort: ochotnicy i mieszkańcy okolicznych miejscowości usuwają powalone drzewa w korycie rzeki Brdy. Zdjęcie pochodzi z reportażu realizowanego w dniach 16–22 sierpnia 2017 r.

Nagroda Provident Polska

grand press photo 2018

Autor: Paweł Stauffer, freelancer / Radio Opole.

Puck. Kamil Drzewucki, założyciel pierwszej w Polsce szkoły trików piłkarskich, freestyler futbolowy. Nawet zima nie odstrasza go od codziennego treningu i nauki nowych trików. 2 marca 2018.

Zwycięzcom gratulujemy, a pełną listę nagrodzonych zdjęć można obejrzeć na stronie Grand Press Photo.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst