REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Poznaliśmy najlepsze polskie zdjęcia prasowe minionego roku. Oto wyniki Grand Press Photo 2018

Najważniejszy konkurs polskiej fotografii prasowej za nami. Grand Press Photo 2018 został rozstrzygnięty, a oto nagrodzone zdjęcia.

18.05.2018
10:31
grand press photo 2018
REKLAMA
REKLAMA

Grand Press Photo to największy i najbardziej prestiżowy konkurs polskiej fotografii prasowej. Na tegoroczną edycję tego wydarzenia nadesłano 4,8 tys. zdjęć. Do finału fury zakwalifikowało 65 zdjęć pojedynczych i 15 reportaży, a o nagrody walczyło łącznie 76 fotografów.

Podobnie jak we wcześniejszych edycjach konkursu, również w tym roku na czele jury stanął światowej klasy fotoreporter - wielokrotny laureat World Press Photo, Stefano De Luigi, pracujący na co dzień dla prestiżowej agencji VII. Pozostały składy jury to Beata Łyżwa-Sokół z Gazety Wyborczej, Arkadiusz Gola z Dziennika Zachodniego, Peer Grimm z Deutsche Presse-Agentur, Andrej Reiser oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Te zdjęcia mają przede wszystkim mówić. Dopiero później mają wyglądać.

W Grand Press Photo raczej nie znajdziemy pięknych, wymuskanych widoków czy idealnie zaplanowanych kadrów. W tego typu konkursie dużo bardziej liczy się przekaz i uchwycenie idealnego momentu. Zdjęcia mają zachęcać do poznania kontekstu, w jakim zostały zrobione. Bardzo często już sama fotografia opowiada historię, a słowa są tylko dodatkiem.

W tym roku fotografia wyróżniona główną nagrodą przedstawia uczestników protestów przeciwko reformom polskiego sądownictwa. Wykonał ją Adam Lach, prawdziwy weteran reportażu.

Zdjęcie roku 2018

grand press photo 2018 class="wp-image-734421"

Autor: Adam Lach, Napo Images.

Warszawa. Uczestnicy protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. 24 lipca 2017.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Wydarzenia

grand press photo 2018 class="wp-image-734424"

Autor: Marcin Zaborowski, „National Geographic Polska”.

Bangladesz. Droga Teknaf-Shah Porir Dwip. Kobieta stoi przy namiocie straży granicznej, w którym wydawane są przepustki do pobliskiego punktu tranzytowego. Tej nocy przypłynęła łodzią do zachodniego wybrzeża wyspy Shah Porir Dwip wraz z pozostałymi Rohingjami, którzy uciekli z Birmy do pobliskiego Bangladeszu. Kobieta płacze, bo choć po kilku godzinach czekania otrzymała w końcu przepustkę do dalszej drogi, została rozdzielona z mieszkańcami swojej wioski, jedynymi ludźmi, których zna. To zawsze jest dla uchodźców trudnym doświadczeniem – w grupie łatwiej przetrwać. 29 października 2017.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Życie Codzienne

grand press photo 2018 class="wp-image-734427"

Autor: Adam Tuchliński, „Newsweek Polska”.

Katowice. Sid jest punkiem. On i jego znajomi imprezują często w miejscu zwanym dżunglą niedaleko dworca PKP w Katowicach. 5 kwietnia 2017.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Ludzie

grand press photo 2018 class="wp-image-734430"

Autor: Konstancja Nowina Konopka, Agencja Fotograficzna Edytor.

Iran. Przestrzeń miejskiego autobusu w Teheranie jest podzielona z przyczyn kulturowo-religijnych. Osobno podróżują kobiety, osobno mężczyźni. Miłość nie zna tych granic. 1 maja 2017.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Sport

grand press photo 2018 class="wp-image-734433"

Autor: Tymon Markowski, freelancer / Forum Polska Agencja Fotografów.

Bydgoszcz. Maryna Kylypko z Ukrainy podczas kwalifikacji w skoku o tyczce kobiet na Mistrzostwach Europy U23 w Lekkiej Atletyce. 13 lipca 2017.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Środowisko

grand press photo 2018 class="wp-image-734436"

Autor: Dominik Werner, Testigo Documentary.

Rytel. Harwester toruje drogę przez las po nawałnicy, która powaliła setki hektarów drzew. 18 sierpnia 2017.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Kultura i rozrywka

grand press photo 2018 class="wp-image-734439"

Autor: Tomasz Lazar.

Francja. Modelka w czasie first look przed wyjściem na pokaz Armani Prive Haute Couture Fall 2017 w Paryżu. 4 lipca 2017.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Portret

grand press photo 2018 class="wp-image-734442"

Autor: Michał Korta.

Bochnia. Portret 25-letniej Barbary, studentki z Krakowa, uczestniczki kilku czarnych marszów. 21 kwietnia 2017.

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii Wydarzenia

 class="wp-image-734478"

Autor: Michał Dyjuk, Forum Polska Agencja Fotografów.

Zamieszki w Hamburgu podczas szczytu G20, czyli spotkania przywódców największych potęg gospodarczych świata. Miasto przez trzy noce było polem bitwy między protestującymi antyglobalistami a strzegącymi porządku policjantami. Szkody szacowano na 12 mln euro. 7 lipca – 9 lipca 2017.

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii Życie codzienne

 class="wp-image-734454"

Autor: Krzysztof Gołuch, „Przegląd Lokalny”.

Katowice. Według statystyk co siódma osoba w Polsce jest niepełnosprawna. W tej grupie są ludzie, którzy starają się żyć normalnie, czyli także pracować. Od kilkunastu lat powstają zakłady aktywności zawodowej zapewniające niepełnosprawnym pracę, rehabilitację i opiekę. Przykładem jest Caritas Archidiecezji Katowickiej – Zakład Aktywności Zawodowej św. Marcin. Dla wielu niepełnosprawnych podjęcie pracy jest kolejnym etapem trudnej drogi, którą muszą pokonać, by godnie żyć. 7 lipca – 22 października 2017.

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii Ludzie

 class="wp-image-734457"

Autor: Bartłomiej Jurecki, „Tygodnik Podhalański”.

„Twardy jak skała. Portrety polskich górali”. Charakterystyczny góralski typ urody o wyrazistych rysach twarzy jest coraz rzadziej spotykany w południowej Polsce. Coraz mniej mężczyzn nosi też długie wąsy i brodę, dawniej tak typowe dla mieszkańców gór. Autor postanowił odszukać i sfotografować ostatnich charakterystycznych górali – twarze męskie, rzeźbione ciężką pracą i surowym górskim klimatem. Na zdjęciach: 1) Tadeusz Gąsienica Bednarz z Zakopanego; 2) Jan Malinowski ze Szczawnicy; 3) Tomasz Gąsienica Mracielnik z Zakopanego; 4) Władysław Gąsienica Grapny z Kościeliska; 5) Andrzej Gąsienica Grapny z Kościeliska; 6) Marian Cedzidło z Krościenka; 7) Władysław Stopka Faktor z Witowa; 8) Franciszek Stoch Michna z Zębu. 12 lipca – 15 grudnia 2017.

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii Środowisko

 class="wp-image-734460"

Autor: Jacek Kusz, „Dzikie życie”, NadWisłą24.pl.

Puszcza Białowieska. W 2017 r. polski rząd, pod pretekstem walki z kornikiem, zaczął wielką eksploatację Puszczy Białowieskiej, najstarszego lasu na niżu europejskim. Trwające od maja 2017 r. przez kilka miesięcy pokojowe protesty i blokady ciężkiego sprzętu nie zdołały przerwać wycinki. Trybunał Sprawiedliwości UE wezwał do wstrzymania prac, lecz polski rząd nie zastosował się i ciął dalej. Protestującym osobom wlepiano mandaty, założono 180 spraw sądowych. Zdjęcia powstały w nadleśnictwie Białowieża: 1) Blokada tira wywożącego ponad stuletnie drzewa; Estera Mrówka, studentka krakowskiej ASP, płacze po tym, jak kilku miejscowych zarzucało jej, że przykuwa się dla pieniędzy; 2) Dwie kobiety usuwane z drogi, gdzie blokowały wywózkę drewna; 3) Nieudana próba blokady harwestera: ludzie spali w lesie, czekając aż harwester przejedzie leśną drogą, tam mieli go zablokować, ale wszyscy zostali namierzeni za pomocą ukrytych w lesie kamer; 4) Michał Książek, pisarz, poeta, ornitolog, z wykształcenia leśnik, przesiedział 10 godzin na ramieniu harwestera; zszedł po tym, jak druga maszyna podjechała i wycelowanym w niego kominem dymiła wprost na niego spalinami; 5) Kolejna nieudana akcja blokady, ekolodzy zmęczeni nieprzespaną nocą czekają na moment, by się wycofać; 6) Eskorta wywózki drzew, najstarsze miały po 170 lat. Komendant straży leśnej Łukasz Maciejunas przewodzi akcji, w której udział wzięło ok. 100 sprowadzonych z całego kraju strażników. Lipiec – październik 2017.

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii Kultura i rozrywka

 class="wp-image-734463"

Autor: Tomasz Lazar.

Niemcy. W latach 80. i 90. na terenie zachodnich Niemiec (RFN) zaczęły powstawać parki rozrywki wzorowane na amerykańskich. Szczególnie dużo było ich w pobliżu miast, gdzie znajdowały się amerykańskie bazy wojskowe. Parki te oferują specjalne wydarzenia z okazji Halloween. W przeciwieństwie do zwyczajów w Ameryce, w Niemczech mniej chodzi o budowanie nastroju horroru, a bardziej o zabawę. Na zdjęciach kolejno: 1) Postać przebrana za potwora siedząca na huśtawce w Filmparku Babelsberg; 2) Mężczyzna przebrany za błazna obok jednej z atrakcji w Heide-Parku; 3) Roller coaster w Heide-Parku; 4) Osobnik przebrany za Pennywise’a, tańczącego klauna z książki Stephena Kinga „To”; 5) Ludzie na Wieży Terroru w Movie Parku; 6) „Potwór” goni dziewczynę, a chłopak kręci tę scenę telefonem; 7) Odwiedzający Movie Park robią selfie wśród trumien we mgle; 8) „Potwory” na placu zabaw dla dzieci w Filmparku Babelsberg. 23 października 2016, 21–22 października 2017.

Young Poland - nagroda główna w kategorii Zdjęcie pojedyncze

 class="wp-image-734466"

Autor: Zuzanna Sosnowska, Uniwersytet Warszawski.

Zachodnie wybrzeże Islandii. Czwórka polskich studentów zwiedza Islandię wypożyczonym autem terenowym, które służy także jako miejsce do spania. Zdjęcie zostało wykonane podczas islandzkiego dnia polarnego, ok. 3 w nocy. Jedna ze studentek kontaktuje się z domem w Polsce za pomocą SMS-ów. 17 czerwca 2017.

Young Poland - nagroda główna w kategorii Fotoreportaż

 class="wp-image-734469"

Autor: Jadwiga Janowska, Instytut Twórczej Fotografii w Opawie.

Gliwice, Białystok, Chorzów. Postrzeganie świata wkoło w trakcie wchodzenia w świadomą dorosłość. Świat początkowo wydaje się piękny, łatwy i przyjemny, a finalnie jest to często prowizorka i droga pod górę. Maj 2017 – styczeń 2018.

Nagroda Nikona

 class="wp-image-734472"

Autor: Mirosław Pieślak, „Fakt”.

Skutki nawałnicy, która w nocy z 10 na 11 sierpnia 2017 r. przeszła od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Kujawy po Pomorze Gdańskie oraz Warmię. Konigort: ochotnicy i mieszkańcy okolicznych miejscowości usuwają powalone drzewa w korycie rzeki Brdy. Zdjęcie pochodzi z reportażu realizowanego w dniach 16–22 sierpnia 2017 r.

Nagroda Provident Polska

grand press photo 2018 class="wp-image-734475"

Autor: Paweł Stauffer, freelancer / Radio Opole.

REKLAMA

Puck. Kamil Drzewucki, założyciel pierwszej w Polsce szkoły trików piłkarskich, freestyler futbolowy. Nawet zima nie odstrasza go od codziennego treningu i nauki nowych trików. 2 marca 2018.

Zwycięzcom gratulujemy, a pełną listę nagrodzonych zdjęć można obejrzeć na stronie Grand Press Photo.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA