REKLAMA

Renault stworzy pierwszą na świecie inteligentną wyspę

23.02.2018 09.08
inteligentna wyspa renault
REKLAMA

Porto Santo to mała wyspa należąca do Autonomicznego Regionu Madery, która jeszcze do niedawna kojarzyła się tylko z wakacjami nad ciepłym morzem. Koncern Renault postanowił to zmienić. Z korzyścią dla wszystkich.

REKLAMA

Porto Santo zostanie prawdopodobnie pierwszą inteligentną wyspą na Świecie. Co prawda określenie to zostało użyte trochę na wyrost, ale trzeba przyznać, że działa na wyobraźnię. Inteligencja oznacza w tym przypadku kompletną niezależność od paliw kopalnych.

Inteligentna wyspa Renault

Plan przejścia na odnawialne, przyjazne dla środowiska źródła energii został podzielony na trzy etapy. W pierwszym z nich, 20 szczęśliwych mieszkańców Porto Santo otrzyma w prezencie 14 elektrycznych samochodów Renault Zoe i 6 vanów Renault Kango Z.E. Oprócz samochodów Renault zadba też o potrzebną infrastrukturę i wybuduje 40 nowych stacji ładowania prądem.

inteligentna wyspa renault class="wp-image-684751"

Faza numer dwa polegać będzie na większej integracji samochodowych akumulatorów z lokalną siecią energetyczną. W praktyce oznacza to tyle, że w godzinach szczytu - o ile będzie to potrzebne - podłączone elektryczne Renault będą zasilać ze swoich ogniw domowe sprzęty elektryczne mieszkańców Porto Santo.

Ostatni etap to przetransportowanie na wyspę używanych akumulatorów. Renault planuje wykorzystać ogniwa wyciągnięte z powypadkowych samochodów i te, które w ramach wymiany na nowe ogniwo klienci francuskiego koncernu zostawili w serwisach ASO. Używane akumulatory mają zmniejszoną pojemność, ale wada ta w zasadzie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o wykorzystanie ich w roli stacjonarnych magazynów energii elektrycznej. A skąd ta energia? Z odnawialnych źródeł, takich jak turbiny wiatrowe, czy panele słoneczne.

Zielony ekosystem

Te wszystkie rozwiązania mają sprawić, że Porto Santo będzie całkowicie niezależne od paliw kopalnych. Przynajmniej w kwestii energii elektrycznej. Trzeba przyznać, że francuski koncern ma świetny pomysł. Raz, że plan jest bardzo medialny (wszyscy lubimy czytać o rozwiązaniach przyjaznych ekologii), a dwa, że niewielka wyspa posłuży za poligon doświadczalny dla rozwiązania Vehicle2Grid.

REKLAMA

Jeśli chcemy masowo przesiąść się do elektryków, musimy najpierw opracować solidny plan ich integracji z istniejącą siecią energetyczną. Bez tego to się po prostu nie uda i zamiast mniejszej ilości spalin, czeka nas era blackoutów spowodowanych ogromnym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA