REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Robi zdjęcia w 80 megapikselach lub w 60 kl/s. Oto nowy Panasonic Lumix G9

Oczekiwany od dawna Panasonic Lumix G9 nareszcie został oficjalnie zaprezentowany. Specyfikacja jest wręcz powalająca.

08.11.2017
13:11
panasonic lumix g9
REKLAMA
128 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Panasonic Lumix G9 to najnowszy sztandarowy bezlusterkowiec systemu Mikro Cztery Trzecie. Jest to propozycja nastawiona na fotografów, w odróżnieniu od Lumiksa GH5, który jest przede wszystkim narzędziem do filmowania.

Szybkość, uniwersalność i wytrzymałość. To główny zestaw cech Panasonica Lumix G9.

panasonic lumix g9 class="wp-image-623659"

Aparat jest zbudowany wokół matrycy Mikro Cztery Trzecie o rozdzielczości 20,8 megapikseli. Jest to sensor, który znamy już z Panasonica GH5, ale w przypadku G9 został lepiej zoptymalizowany pod kątem zdjęć. Pliki JPG mają się cechować lepszymi kolorami i niższym szumem.

Jeżeli niecałe 21 megapikseli to dla ciebie za mało, możesz skorzystać z trybu robienia zdjęć w 80 Mpix. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu stabilizowanej w pięciu osiach matrycy. Przy standardowym użyciu stabilizacja pozwala wydłużyć czas naświetlania aż o 6,5 EV bez wprowadzania poruszenia. Z kolei w trybie wysokiej rozdzielczości aparat robi 8 zdjęć RAW, a między każdym przesuwa lekko matrycę, dzięki czemu końcowa fotografia ma mnóstwo detali.

W trybie seryjnym Panasonic Lumix G9 może zrobić… 60 kl./s

panasonic lumix g9 class="wp-image-623668"

Tak zawrotna szybkość jest dostępna przy korzystaniu z migawki elektronicznej i przy jednym, ustalonym na stałe punkcie AF. To oznacza, że przy odrobinie uporu można w trybie zdjęciowym nagrać… film. I to w pełnej rozdzielczości 20,8 megapiksela.

Jeśli chcemy skorzystać z ciągłego autofocusa, szybkość serii wyniesie 20 kl./s, co również jest imponującym wynikiem. Ponownie, jest to rezultat dla migawki elektronicznej, a dla mechanicznej wynosi 9 kl./s.

panasonic lumix g9 class="wp-image-623671"

System AF ma 225 aktywnych pól detekcji kontrastu.

Sporo zmieniło się w budowie. Poprawiła się ergonomia i uszczelnienia.

Korpus jest wykonany ze stopu metalu i uszczelniony przed warunkami atmosferycznymi. Aparat dość mocno urósł, co widać zwłaszcza na gripie. Dzięki temu powinien lepiej leżeć w ręce. Na korpusie znajduje się mnóstwo konfigurowalnych przycisków i pokręteł, w tym joystick do wybierania pola AF, a także pokrętło szybkiej zmiany zapisanych ustawień.

panasonic lumix g9 class="wp-image-623662"

Nowy jest także wizjer OLED, który jest największym cyfrowym wizjerem w systemie Mikro Cztery Trzecie. Jego rozdzielczość to 3,6 megapiksela, powiększenie ma krotność x0,83, a odświeżanie wynosi 120 Hz. Do dyspozycji mamy też odchylany i dotykowy ekran LCD o przekątnej 3 cali.

W korpusie nie zabrakło dwóch slotów na karty SD obsługujące standard UHS-II (U3).

Panasonic G9 został stworzony dla fotografów, ale możliwości wideo również nie rozczarowują.

panasonic lumix g9 class="wp-image-623665"

Panasonic G9 nagra wideo 4K w 60 kl./s, z bitrate’em 150 Mbps. Do tego filmowcy mają do dyspozycji zebrę, focus peaking i redukcję migotania. Aparat ma złącza na mikrofon i słuchawki, a także wyjście HDMI. W trybie slow-motion możemy nagrywać obraz Full HD w 180 kl./s.

Na pokładzie nie zabrakło też portu USB 3.0 i łączności Bluetooth LE oraz Wi-Fi (5 GHz).

Sprzęt trafi na półki sklepowe w styczniu w cenie 1699 dol.

REKLAMA

Jestem bardzo ciekaw, jak nowy aparat przyjmie się na rynku, bo z jednej strony specyfikacja jest iście profesjonalna, ale z drugiej, aparat jest zbudowany wokół dość małej matrycy Mikro Cztery Trzecie. Ten format przez bardzo wielu fotografów jest traktowany po macoszemu.

Pod względem szumów i jakości w słabym świetle, matryce Mikro Cztery Trzecie muszą uznać wyższość pełnej klatki, a nawet matryc APS-C. Nie każdy fotograf pracuje jednak w ciemnościach. Lumix G9 może się sprawdzić w architekturze, krajobrazie, czy w zdjęciach produktowych. W tych dziedzinach RAW-y o rozdzielczości 80 Mpix mogą być powodem, który skusi fotografów do zakupu aparatu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA