REKLAMA

Chcieli stworzyć zabawną animację inspirowaną Gwiezdnymi wojnami. Niechcący dokonali ważnego odkrycia naukowego

Śmieszna animacja inspirowana Gwiezdnymi wojnami zakończyła się ważnym odkryciem naukowym.

20.10.2017 16.14
zaplodnienie animacja gwiezdne wojny
REKLAMA
REKLAMA

Tak w skrócie można podsumować historię dwóch naukowców z Wyss Institute - Dona Ingbera i Charlesa Reilly. Obaj panowie pracowali wcześniej z Peterem Jacksonem w studio filmowym Park Road Post.

Ingber i Reilly postanowili wykorzystać swoje zdolności do tworzenia animacji komputerowych i przygotowali krótki film przedstawiający proces zapłodnienia ludzkiej komórki jajowej przez plemniki.

Zapłodnienie w formie rajdu na Gwiazdę Śmierci.

Żeby oglądało się go trochę ciekawiej, całość inspirowana jest Gwiezdnymi wojnami, ale to zapewne wiecie po obejrzeniu napisów otwierających film. Ingber i Reilly postanowili nawiązać do nalotu rebelianckich myśliwców na pierwszą Gwiazdę Śmierci.

Animacja skomplikowanego ruchu plemników wymagała od nich stworzenia wielopoziomowego modelu biologicznego - zaczynając od stworzenia poszczególnych komórek, a kończąc na pojedynczych atomach.

Tworzenie animacji zaowocowało ważnym odkryciem naukowym.

Największym sukcesem animacji było wierne oddanie ruchów aksonemy - podstawowego aparatu ruchowego plemników. Aksonema składa się z układu mikrotubul "9+2" - 9 dubletów mikrotubul rozmieszczonych symetrycznie na obwodzie aksonemy, które otaczają parę pojedynczych mikrotubul znajdujących się w środku. Obwodowe dublety składają się z dwóch podjednostek: A – zbudowanej z 13 protofilamentów tubulinowych oraz B – zbudowanej z 10 protofilamentów tubulinowych.

Podczas tworzenia animacji naukowcy odkryli nowy proces molekularny, który wprawia aksonemę w ruch. Chodzi o molekuły dyneiny, czyli białka motoryczne. Okazało się, że ich charakterystyczny ruch rozpoczyna się od nacisku na miejsce wiązania, czyli na punkt, w którym przerywane jest wiązanie chemiczne dyneiny. Przerwanie wiązania uwalnia energię niezbędną do ruchu aksonemy.

REKLAMA

Animację opublikowano na stronach ACS Nano - pisma naukowego, które specjalizuje się w publikacjach nt. nanotechnologii. Stało się tak nie bez przyczyny - biologiczne systemy, stworzone przez ewolucję, od dawna są inspiracją dla naszych mechanicznych konstrukcji.

Na razie nie jesteśmy w stanie wykorzystać odkrycia Reilly'ego i Ingbera do budowy podobnych do plemników nanorobotów. Patrząc jednak na nieprzerwane postępy, jeśli chodzi o miniaturyzację, animacja ta z pewnością przyda nam się w przyszłości.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA