Operatorzy  / News

Plus dostał zgodę na przywrócenie płatnego roamingu, ale obiecuje, że tego nie zrobi. O co tu chodzi?

230 interakcji
dołącz do dyskusji

Plus przekonuje, że klienci nie mają co się obawiać powrotu płatnego roamingu w Europie. Operator otworzył sobie jednak furtkę, by w przyszłości wprowadzić opłaty za korzystanie z usług telekomunikacyjnych poza Polską.

Od czerwca operatorzy w Europie, w tym w Polsce, nie mogą już pobierać dodatkowych opłat za korzystanie z roamingu na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Polskie sieci nie są z tego zadowolone i szukają sposobów, by uniknąć związanych z tym kosztów.

Plus otrzymał zgodę UKE na stosowanie dodatkowych opłat za usługi roamingowe w Unii Europejskiej.

Dziesiątka polskich operatorów, wśród których znalazł się m.in. Plus i Play, wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o możliwość stosowania dodatkowych opłat za korzystanie z kart SIM wydanych w Polsce w roamingu podczas przebywania w Europie. UKE się przychyliło do wniosku Plusa i bazującego na nim Premium Mobile.

Jak przypomina Arkadiusz Majewski, Starszy Specjalista w Dziale Komunikacji Korporacyjnej sieci Plus, „możliwość stosowania dopłat do roamingu została przewidziana w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie roamingu wewnątrz Unii”. Klienci mogą zacząć się teraz obawiać, że darmowy roaming zniknie zaledwie po kilku miesiącach od wprowadzenia.

Jak przekonuje przedstawiciel Plusa, opłaty za roaming w Unii Europejskiej nie wrócą.

Polkomtel otrzymał decyzje UKE wyrażającą zgodę na stosowanie dodatkowych opłat za usługi roamingowe w Unii Europejskiej zgodnie ze złożonym wnioskiem, natomiast z punktu widzenia klientów nic się nie zmieniło i nadal mogą oni korzystać z roamingu na terenie UE na takich samych zasadach jak do tej pory - powiedział w rozmowie ze Spider's Web Arkadiusz Majewski z Plusa.

Nie wiadomo jednak, czy to w przyszłości się nie zmieni. Plus nie chce podać konkretnych danych, ale od wdrożenia zasady Roam like at home sieć widzi wzrost liczby połączeń, SMS-ów jak i transmisji danych w roamingu.

Nie zdziwię się, jeśli Plus na razie nie ma zamiaru wprowadzać dodatkowych opłat za roaming, ale szykuje się już na okres wakacyjny w przyszłym roku. Możliwość stosowania dopłat to szansa na sieci na to, by uniknąć ponoszenia kosztów w związku z bezpłatnym roamingiem.

Brak dodatkowych opłat za roaming to naczynia połączone.

Polscy operatorzy pozwalają korzystać ze swojej sieci klientom zza granicy, a Polacy korzystają z usług w roamingu dzięki lokalnym sieciom w innych krajach. Operatorzy potem rozliczają się między sobą. Dodatkowe opłaty mają pomóc sieciom w wyjściu na zero po podliczeniu zysków i kosztów.

W przypadku, gdy operator nie jest w stanie odzyskać swoich całkowitych rzeczywistych i prognozowanych kosztów świadczenia usług roamingu regulowanego, może wystąpić z wnioskiem do krajowego organu regulacyjnego o udzielenie zezwolenia na stosowanie dodatkowej opłaty - twierdzi Arkadiusz Majewski, Plus.

Operatorzy lokalni kontra operatorzy międzynarodowi.

Podejście do roamingu różni się w zależności od tego, czy telekom działa tylko na jednym rynku, czy w wielu państwach Unii Europejskiej. Wnioski do UKE o możliwość stosowania opłat złożyły sieci Plus i Play, ale już nie działający w wielu innych krajach Europy operatorzy T-Mobile i Orange.

Już przed wprowadzeniem obecnych rozwiązań w dyskusjach publicznych podkreślano, że polski rynek ze względu na wysoką konkurencyjność i jedne z najniższych cen w Unii Europejskiej może być narażony na dotowanie zagranicznych operatorów przez polskich abonentów/klientów. O potencjalnie niekorzystnych skutkach nowych rozwiązań wspominali zarówno niezależni eksperci jak i Ministerstwo Cyfryzacji. Nikt nie kwestionował tego, że literalne podejście do zasady „roam like at home” jest korzystne dla dużych koncernów posiadających swoje oddziały w wielu krajach i niekorzystne dla operatów działających tylko w Polsce - dodaje Arkadiusz Majewski.

Pozostaje trzymać kciuki, by mimo wszystko operatorzy w Polsce nie zdecydował się na wprowadzenie dodatkowych opłat. Obawiam się jednak, że utrzymanie darmowego roamingu w ramach Unii Europejskiej może skończyć się podniesieniem cen usług w kraju.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst