REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Ten aparat jednocześnie wydrukuje zdjęcie i zapisze jego cyfrową kopię. Oto Kodak Printomatic

Kodak Printomatic to nowe podejście do fotografii natychmiastowej. Aparat nie tylko drukuje odbitki, ale jednocześnie zapisuje cyfrowe zdjęcia.

12.09.2017
11:47
kodak printomatic
REKLAMA
REKLAMA

Na obecnym, kurczącym się rynku foto, cały czas świetnie sprzedają się dwie kategorie produktów: kamery sportowe i aparaty natychmiastowe. Praktycznie cały segment fotografii amatorskiej zjadły już smartfony, natomiast gałąź profesjonalna była, jest i najpewniej będzie niszą.

Aparaty natychmiastowe są szczególnym fenomenem, o czym sam się przekonałem kupując Fujifilm Instax. Aparat tworzy analogową odbitkę od razu po zrobieniu zdjęcia. Jest to jedyna kopia fotografii, ponieważ nie mamy kliszy, ani cyfrowej kopii, z której można byłoby powielić zdjęcie.

Dla wielu osób ta ulotność jest wadą, dlatego Kodak ma nowy pomysł na fotografię natychmiastową.

Kodak Printomatic to jak… Polaroid Snap w innym kolorze obudowy.

kodak printomatic class="wp-image-590523"

Koncept aparatu natychmiastowego wyposażonego w cyfrową matrycę nie jest nowy. Takie urządzenie pokazał dwa lata temu Polaroid, a niedawno do stawki dołączył też lider branży, Fujifilm Instax ze swoim Square SQ10. W przypadku Polaroida dziesięciomegapikselowa matryca zapisywała zdjęcia cyfrowe, które mogliśmy drukować na zintegrowanej drukarce korzystającej z papieru Zink, który jest jedynym materiałem eksploatacyjnym w aparacie (nie ma osobnego tuszu).

Bliźniacze urządzenie pokazał teraz Kodak. Printomatic również ma matrycę o rozdzielczości 10 MP, wbudowany akumulator, slot kart microSD, wbudowaną lampkę doświetlającą i dwa banalnie proste w obsłudze tryby działania: kolor i czarno-biały. Podobnie jak Polaroid, również nie jest wyposażony w ekran. Rozwiązanie Kodaka ma jednak bardzo prosty celownik optyczny.

Zaskakuje niska cena nowego Kodaka. To tylko 70 dol.

kodak printomatic class="wp-image-590522"

To naprawdę niewielka kwota. W podobnej cenie są sprzedawane aparaty natychmiastowe Fujifilm Instax, które oferują same zdjęcia natychmiastowe, bez cyfrowych kopii.

Aparaty Fujifilm Instax cieszą się dużym powodzeniem głównie z uwagi na niską cenę, która sprawia, że taki sprzęt jest bardzo dobrym pomysłem na prezent dla fotografa. Analogowe odbitki są miłym powiewem świeżości w cyfrowym świecie.

Jak zwykle w takim wypadku, diabeł tkwi w szczegółach, a konkretnie w materiałach eksploatacyjnych. Aparaty są bardzo tanie, ale tego samego nie można powiedzieć o papierze foto.

kodak printomatic class="wp-image-590525"

W przypadku Fujifilm, 20 odbitek Instax mini to koszt ok. 60 zł. (3 zł za odbitkę). Papier Polaroid Zink, z którego korzysta nowy Kodak, jest odrobinkę tańszy, gdyż kosztuje 55 zł za 20 sztuk. Kodak ma więc tańszy aparat i odrobinę tańsze odbitki.

Mimo że Kodak Printomatic będzie sprzętem tańszym od Fujifilm Instax, to nie wróżę mu wielkich sukcesów.

REKLAMA

Instax to znana marka ciesząca się dobrą renomą. Z kolei Kodak kojarzy się dziś jedynie z tanim brandingiem chińskich produktów. To już nie ta sama firma, co w latach swojej świetności.

Dodatkowo odbitki na papierze Zink mają niższą jakość od rozwiązania Instaksa, a przecież to właśnie o odbitki chodzi w aparacie natychmiastowym. Cyfrowa matryca jest miłym dodatkiem, ale czy jest niezbędna? W tym rodzaju aparatu, raczej nie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA