REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Internet mobilny właśnie zdetronizował w Polsce internet stacjonarny

Era post-PC nie jest już tylko mrzonką futurystów. Kolejnym dowodem jej nadejścia jest najnowszy raport UKE, w którym po raz pierwszy wykazano, że więcej Polaków wykorzystuje internet mobilny niż stacjonarny. To nie koniec ciekawych informacji.

04.07.2017
17:38
raport uke rynek telekomunikacyjny 2016 post-pc
REKLAMA
REKLAMA

Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił sporo innych ciekawych danych. Wybrałem i omówiłem najciekawsze z nich z 78-stronicowego raportu.

Już lata temu głoszono nadejście ery post-PC. Wiele osób pukało się w głowę, bo nie wyobrażało sobie, że komputery stacjonarne i laptopy w dotychczasowej formie znikną całkowicie. Post-PC nie oznacza jednak zastąpienia starszych sprzętów nowoczesnymi urządzeniami mobilnymi z dotykowymi ekranami.

Post-PC to nic innego, jak zwykłe odwrócenie proporcji.

To smartfony, a nie komputery są dzisiaj najważniejszymi urządzeniami komputerowymi. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że PC - Personal Computer - to dziś nie blaszak pod biurkiem czy też laptop. Najbardziej osobistym komputerem jest telefon komórkowy. W smartfonie przechowujemy zdjęcia, kontakty, kalendarze. To z niego korzystamy cały dzień.

Rynek komputerów jest w stagnacji, a smartfony biją kolejne rekordy. Zmiany obserwujemy od dawna, patrząc w statystyki oglądalności Spider's Web. Bywa, że większość czytelników naszych serwisów przegląda teksty nie na komputerach, ale właśnie na smartfonach i tabletach. To efekt tego, że coraz więcej Polaków korzysta z internetu mobilnego.

raport uke rynek telekomunikacyjny 2016 post-pc

Raport UKE wykazał, że po raz pierwszy liczba użytkowników internetu mobilnego w Polsce jest wyższa, niż osób korzystających z internetu stacjonarnego.

Udostępniony przez Urząd Komunikacji Elektronicznej raport obejmuje dane z 2016 roku. Wartość rynku telekomunikacyjnego wyniosła 39,47 mld zł i utrzymały się trendy z lat poprzednich, pchające nas dalej w objęcia ery post-PC. Liczba użytkowników internetu w Polsce stale rośnie, ale to zasługa przede wszystkim telekomów, a nie dostawców internetu stacjonarnego.

Liczbę wszystkich internautów w Polsce w 2016 roku szacuje się na 14,5 mln osób, czyli o 0,7 mln więcej niż w rok wcześniej. Więcej o 3 pkt. proc. ludzi w porównaniu do danych z 2015 roku wykorzystuje internet mobilny. Przekłada się to na 51 proc. udziałów w rynku. Internet stacjonarny nadal wykorzystuje niemal połowa internautów i ich liczba jest stała.

raport-uke-rynek-telekomunikacyjny-2016-3

Nie oznacza to, że rozwój internetu stacjonarnego stoi w miejscu.

W 2016 roku przyrost sieci światłowodowych wyniósł 16 proc. a ich sumaryczna długość to 430 tys. km. O 43 proc. zwiększyła się też liczba węzłów światłowodowych - jest ich ponad 150 tys.

Dzięki rozwojowi sieci już 66 proc. gospodarstw domowych ma dostęp do łącza o przepustowości min. 30 Mbps. Ze swojego doświadczenia jednak wiem, że nawet w centrum Warszawy nie każdy budynek ma dostęp do takiego łącza.

raport uke rynek telekomunikacyjny 2016 post-pc

Polacy nie tylko mają dostęp do usług, ale też faktycznie z nich korzystają.

W ubiegłym roku nasycenie usługami dostępu do internetu po przeliczeniu na gospodarstwa domowe zwiększyło się o 5 pkt. proc. do poziomu 106,2 proc.

Jeśli chodzi zaś o szybkość łącz, to powoli wchodzimy w XXI wiek. Coraz więcej Polaków ma dostęp do łącz o przepustowości wyższej niż 30 Mbps, a maleje liczba łącz o przepustowości niższej niż ta wartość.

raport uke rynek telekomunikacyjny 2016 post-pc

Raport UKE wykazał też kilka innych trendów na rynku telekomunikacyjnym w Polsce.

Nasycenie usług internetu stacjonarnego (18,6 proc.) w porównaniu do państw Unii Europejskiej (średnia 32,7 proc.) jest dość niskie. Polacy brylują, jeśli chodzi o wykorzystanie internetu mobilnego - nasycenie na poziomie 114,6 proc. w porównaniu do europejskiej średniej na poziomie 93,9 proc.

raport uke rynek telekomunikacyjny 2016 post-pc

Nie mamy też przesadnie wygórowanych cen.

Internet stacjonarny kosztuje w Polsce mniej niż wynosi średnia europejska. Łącza od 10 Mbps do 30 Mbps to zwykle koszt 18,24 euro, a łącza od 30 Mbps do 100 Mbps kosztują 22,72 euro. W Unii średnie ceny kształtują się odpowiednio na poziomie 25,32 euro i 29,26 euro. Warto jednak pamiętać o dysproporcjach zarobków.

raport uke rynek telekomunikacyjny 2016 post-pc

Operatorzy mają jednak problem, bo zarabiają coraz mniej na jednym kliencie.

Średnio dochody to 28,2 zł od osoby, czyli o 2,4 zł mniej niż rok temu. Rynek telefonii nadal odpowiada za 42 proc. przychodów z sektora telekomunikacyjnego i to pomimo spadku liczby kart SIM będących w użyciu. Jest ich o 1,1 mln sztuk mniej niż rok temu. To spadek z poziomu 56,6 mln do 55,5 mln.

raport uke rynek telekomunikacyjny 2016 post-pc

Wyłoniono też lidera w skali kraju - Orange zwiększa swoją przewagę.

Pomarańczowy operator ma 32,3 proc. udziałów w polskim rynku. Nie powinno to dziwić, skoro dostarcza zarówno internet stacjonarny, jak i mobilny oraz usługi telekomunikacyjne. Kolejni gracze mają znacznie słabsze wyniki. Polkomtel ma 8,9 proc. klientów, a zaraz za nim jest UPC z 7,7 proc.

Na wykresach w raporcie UKE bardzo duże udziały mają mniejsi operatorzy poza pierwszą dziesiątką, którzy liczeni są w segmencie Inne. Ich łączny udział rynkowy to aż 17,4 proc. - to więcej, niż Polkomtel i UPC razem wzięte.

raport uke rynek telekomunikacyjny 2016 post-pc

Orange świetnie radzi sobie w segmencie światłowodów z 16,8-procentowym udziałem w rynku. Drugim graczem jest Inea z wynikiem na poziomie 11 proc. Stawkę zamyka Multimedia (3,8 proc.). W przypadku telefonii komórkowej Orange też wygrywa, a zaraz za nim jest Play.

raport uke rynek telekomunikacyjny 2016 post-pc

Nieco zaskakujące jest to, że internet nadal nie wyparł SMS-ów.

Nadal wysyłamy ich ok. 50 mld rocznie, ale od kilku lat ten wskaźnik utrzymuje się na tym samym poziomie. Polacy coraz więcej czasu poświęcają na prowadzenie rozmów telefonicznych, ale wzrost w ostatnim roku był znacznie mniejszy niż w latach poprzednich.

raport uke rynek telekomunikacyjny 2016 post-pc

MMS-y rosną w siłę.

Ogromnym zaskoczeniem jest to, że lawinowo rośnie liczba wysyłanych wiadomości MMS. Mogłoby się wydawać, że w czasach rozwoju komunikatorów internetowych wysyłanie wiadomości tego typu z np. zdjęciami o fatalnej jakości nie będzie nikogo interesowało, a tu proszę: kolejny rok z rzędu obserwujemy 40-procentowy wzrost do poziomu 1 mld MMS-ów rocznie. Niesamowite.

raport uke rynek telekomunikacyjny 2016 post-pc

To jednak i tak nic przy tym, jak zmienia się wykorzystanie transferu danych.

W 2016 roku wzrost wyniósł aż 132,2 proc. do poziomu 1298,5 mld MB. Jeśli trend się utrzyma, to w 2017 roku ta wartość może wzrosnąć nawet do 2500 mld MB w skali kraju. Operatorzy są z pewnością tym przerażeni i muszą dbać o to, by ich sieć była w stanie obsłużyć klientów.raport uke rynek telekomunikacyjny 2016 post-pc

Polacy coraz częściej decydują się na usługi wiązane.

Operatorzy wiedzą, że dobrym sposobem na zwiększenie przychodów jest namówienie abonentów na wykupienie więcej niż jednego abonamentu w ramach tej samej umowy. Zachęcają do tego najczęściej różnymi zniżkami i rabatami. To przynosi efekty.

Usługi wiązane wykupiło w zeszłym roku 8 mln osób, a rok do roku ich liczba zwiększyła się aż o 2 mln, czyli 33 proc. Najchętniej wybieranym pakietem usług jest Telefonia ruchoma + Internet mobilny wybierana przez 54 proc. użytkowników usług tego typu.

Co ciekawe, liderem w tym segmencie jest P4 (Play). Przez rok firma zwiększyła swoje udziały w rynku o połowę do poziomu 46,6 proc. Na podium znalazły się też UPC (11,7 proc.) oraz Orange (11,3 proc.). Obie firmy zaliczyły delikatny spadek.

raport uke rynek telekomunikacyjny 2016 post-pc

Na koniec warto wspomnieć o dogorywającej telefonii stacjonarnej.

REKLAMA

Spadki w tym segmencie raczej nikogo nie zaskoczą. Nadal z tego typu usług korzysta 5,2 mln ludzi, ale i tak spadek rok do roku wyniósł 8,2 proc.

Nie przekłada się to na ogromne wzrosty usług typu VoIP świadczonymi w sieci własnej operatorów, z których w 2016 roku korzystało 1,05 mln osób i zanotowano tu wzrost o 6,1 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA