REKLAMA

Robotyka wstaje z kolan. Polski Husarion pozwoli każdemu zbudować robota w domowym zaciszu

Wszystkie popularne technologie przechodziły podobną ścieżkę: od rozwiązań hobbistycznych i przeznaczonych jedynie dla prawdziwych pasjonatów, poprzez standaryzację, aż do udostępnienia każdemu zainteresowanemu w formie łatwej do skonsumowania.

30.06.2017 07.50
Husarion - polski projekt, dzięki któremu każdy może zbudować robota
REKLAMA
REKLAMA

Podobny proces obserwujemy w tej chwili w konsumenckiej robotyce. Kiedyś dobieranie komponentów, czujników, oprogramowania, wymagało samozaparcia, i samodzielnego szukania informacji w Internecie. Podobnie realizacja projektu wymagała potem sprawnej ręki trzymającej lutownicę. Teraz zaczyna się to zmieniać.

Dzięki platformie CORE2 stworzonej przez polską firmę Husarion jesteśmy w stanie czas przeznaczony na prototypowanie naszego robociego projektu wielokrotnie skrócić. Wszystko dlatego, że Husarion podszedł do sprawy budowania robotów konsumenckich całościowo. Rozwiązanie tej firmy to nie tylko sprzęt ale składa się z wielu komponentów sprzętowych i programistycznych.

  • Dedykowany kontroler sprzętowy CORE2 z interfejsami do czujników, serwomechanizmów oraz silników. Kontroler oparty jest o procesor ARM CORTEX-M4. Na płytce są aż 42 porty wejścia-wyjścia oraz wbudowany moduł Wi-Fi do łączności bezprzewodowej.
  • Jeśli dla kogoś CORE2 to za mało, firma przygotowała wersję o nazwie CORE2-ROS. Do płytki dołączono Raspberry Pi 3 z preinstalowanym systemem (opartym na Linuksie) Robot Operating System (ROS). Jest to standard w konsumenckiej robotyce, dzięki czemu możemy skorzystać z tysięcy gotowych bibliotek i komponentów programistycznych.

Programowanie dla naszego robota piszemy w darmowym i działającym pod Windows, MacOS oraz Linuksie Visual Studio Code. Husarion przygotował alternatywę online: całe środowisko dla programistów zostało udostępnione przez chmurę jako Web IDE.

roboty class="wp-image-575171"

Dzięki wspomnianej chmurze możemy nie tylko uaktualniać oprogramowanie robota ale i zarządzać naszymi robotami, a nawet nimi sterować i np. obserwować obraz z kamery, jeśli wyposażymy w nią nasz prototyp.

 class="wp-image-575172"
REKLAMA

Muszę przyznać, że nie spodziewałem się aż takiego kompleksowego systemu, w którym każdy etap budowy oraz użytkowania naszego robota jest obsłużony przez chmurę. Autorzy platformy pomyśleli nawet o interfejsach umożliwiających współpracę z klockami LEGO Mindstorms oraz Makeblock. Są to popularne systemy, i ich właściciele ucieszą się z możliwości wykorzystania już posiadanych klocków.

Husarion zbiera zamówienia „przedpremierowe” na platformie CrowdSupply. Planowany termin wysyłki zestawów to wrzesień 2017 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA